• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
radius - майстор
Тези, които правят машинни изолации с ПУ (скъпичко), не може да нямат някой удължител за подобни случаи.
fox_vt - майстор
Хора,това е форум направи си сам. Още малко ще излезе че ако си купя земя и направя къща със вградени във стените и колоните тръби за стенно ще ми излезе по евтино.
нед яну 13, 2019 12:22 amfox_vt написа:
Хора,това е форум направи си сам. Още малко ще излезе че ако си купя земя и направя къща със вградени във стените и колоните тръби за стенно ще ми излезе по евтино.
Еееее, чакай сега де!
Нали темата стана дискусионна?!!
Няма са отчайваш!
Тука разсъждаваме, подсказваме от опит и практика, па що може да се пригоди по некакъф начин, се е файда.
Само пример давам, не съвет, та да си изолираш стената.
Дупчил съм и през дупките съм "шпековал" с пенополиуретан.
Така го написах, щото има много умници у форума, та да ме разберат.
Пяна за лепене на топлоизолация.
fox_vt - майстор
То за моженето може ама честно казано ако не е къща външна изолация не ми я хвали. Като погледнеш някой блок и опасали един етаж с изолация. Вятър работа е това. Все едно да се загъна с юргана до шия ама краката ми да стърчат. В това отношение вътрешна изолация под таван и стени е по ефективна нищо че точката на оросяване отивала на майната си.
nikolov333 - майстор
Като цяло идеята с търсенето на комфортно отопление и охлаждане е зависима от няколко противоречиви фактора, понеже трябва да се постига без шум и вятър, да се достига желаната температура сравнително бързо и да компенсира температурните колебания от слънце греене и изстиване на помещението от топло загуби например. Комфортно е с изолация и рекуперация, със съответното подово-стенно-таванно акумулиране на топлина или охлаждане.. При динамична вътрешна температура, май само климатика е универсален и икономичен, но некомфортен вариант.
Протестирам.
Никаква динамична вътрешна температура.
Другото ще го меля пак, че кафето седи още пред мене.

Идеята е напълно независима, а е продиктувана от.....
...ко нещо е кафето.

Помещенията май изстиват само от топлозагуби например, освен ако човешкият фактор не влияе активно на динамикотемпературните процеси в тях.
Опааа, жената са събуди. Пустата клавиатура, разлопала са рано сутрин.
Зает съм.
preslav - майстор
нед яну 13, 2019 12:22 amfox_vt написа:
Хора,това е форум направи си сам. Още малко ще излезе че ако си купя земя и направя къща със вградени във стените и колоните тръби за стенно ще ми излезе по евтино.
Ти много добре се беше насочил да направиш опитна постановка в една стая защото никой не може да ти гарантира, че стенното ще върши работа, особено в режим охлаждане. Аз все си мисля, че няма да можеш да избегнеш конденз и мухъл, а и не съм особено убеден, че "смучещата" стена е комфортно решение.
filmatoplo - майстор
:? Не знам как ще правиш вода с 5-7 градуса под тази на въздуха ,да речем в стаята е 28 гр и искаш да я охлаждаш чрез стената но и конденз да няма то трябва да вървиш на спад до тези цифри и трябва в тръбите да циркулира вода с температура примерно 21-23 гр от къде ще се взима :? ясно е че не може да напаткаш вода с 12-14 гр от кладенец -щото ще броиш навивките по стената и ще се полепи прахоляк и стената ще е като зебра :wink: .

Според мен охлаждане от стената трябва да се комбинира и с вентилатор -за да може да се прояви топлообмена .Така хем тя отдавайки хладното ще се суши :wink: целувайте ръка :wink:
Hursa - майстор
нед яну 13, 2019 9:31 amfilmatoplo написа:
Според мен охлаждане от стената трябва да се комбинира и с вентилатор -за да може да се прояви топлообмена .Така хем тя отдавайки хладното ще се суши
Не съм съгласен :) . Няма да се суши. Охлаждаме въздуха, той доближава точката си на оросяване и ние с него „обдухваме” стената – по-хладната повърхност, която се охлажда от водата циркулираща по тръбите в стената. Така просто си правим по активен „обезвлажнител” – парата ще кондензира, отделяйки топлина, която се отнася от охлаждащата вода. И вентилатора ще „доставя” все нови количества от този влажен въздух в помещението – докато не се отдели достатъчно количество кондензат и въздуха не се „осуши” достатъчно, за да не се образува кондензат при температурата на повърхността на охлаждащата стена. (Но проблема е, че влага ще продължи да постъпва от обитателите, например. А и нали "целта" бе да се избегне течението от подобни вентилатори. Не че мисля, че ще е фатално, ако е от сравнително добър климатик.)
Може би, ако охлаждащата вода първо, когато е с относително най-ниска температура, мине през „обезвлажнител” (едновременно и „конвектор”) – например направен от един или дори няколко топлообменика от автомобилно „отопление” на кабината (от моргите). И през тези топлообменици да се „прекарва” въздуха от помещението с вентилатор (вентилатори) – може взети също от „парното” на автомобилите. Трудното ще е да им се направи подходящ кожух, но може би може да се вземе съществуващия от автомобила „донор”. В него е организирано и отвеждането на образуващият се кондензат, но не знам как (Кондензата се образува по топлообменика – изпарителя – на климатика. Не знам как е разположен спрямо топлообменика по който циркулира антифриза за отоплението. Може би може да се използва топлообменика на климатика, но не знам какъв ще е резултата, ако през него пуснем вода.)
Но ефективността на такъв „обезвлажнител” няма да е голяма поради сравнително високата температура на охлаждащата вода – така, че ще е необходима сравнително голяма повърхност и сравнително голям въздушен поток. (Може би "вътрешни" тела на климатик - от повредени климатици? Но пък нали целта бе да се избегне това "течение" :))
съб яну 12, 2019 11:27 amfox_vt написа:
IMG_20190112_111231-768x1368.jpg
Банята до Е ще е котелно (термопомпа,пелетен котел или газов котел) в зависимост кое ще се избере.
Мисля, е трябва да решите първо с какво ще се отоплявате. За охлаждането вероятно няма алтернативи. Но може би няма как термопомпата да бъде в банята. Не и топлообменика на „външното” тяло. Може би отопление основно с термопомпа, а за най-студените дни – газов котел?
filmatoplo - майстор
:wink: И аз не съм съгласен -че стена обдухвана няма да се суши :wink: .
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "Стенно водно отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: