• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Hursa - майстор
Колкото и да се увеличава метража на тръбите, проблема не е в това. А в по-малката повърхност на стената и това, че е вертикална. Подовото ще работи значително по-ефективно, дори и при същата площ, като стената. По-добре с радиатори, при достатъчно оразмеряване за да отдават достатъчно при ниска температура на топлоносителя. Могат да имат значително по-развита топлоотдаваща повърхност, а и са позиционирани ниско. Както е предложил шоп е вариант, но трябва да се сметне, дали самата повърхност на стената ще е достатъчна и пак ще е по-неефективно и с по-големи загуби, според мен, в сравнение с радиатори. Може би трябва тръбите в тези "омега разпределители" да се поставят, чрез вата - ватата да ги "притиска", като "пружина" към гипсокартона, за по-добър контакт (с фибран, мисля, че няма да се получи добре. Освен това, за монтажа на гипсокартона, ако се използва конструкция, няма да се получи - е може, но с много труд, много по трудно, според мен.).
(Няма как да охлаждате ефективно с вода с такава температура. Дори да се направи добър контакт и разпределение на топлообмена с подобни профили, пак повърхността на стената ще е поне с около 2 градуса по-висока температура от температурата на водата. Въздуха също, ще е поне с два, дори три градуса по-висока температура от температурата на повърхността на стената. И така в помещението при 25 градуса температура на водата ще имаме температура, поне около 30 градуса и то при добра топлоизолация от външната жега и при ефективно направено "стенно охлаждане". Освен това, оценката е при средна температура на водата, а това означава, че температурата на водата на входа трябва да е поне с около 3-4 градуса по-ниска.)
Последна промяна от Hursa на пет яну 04, 2019 3:28 pm, променено общо 2 пъти.
andy_forresite - майстор
Фокс, миналата година ... е то беше преди 7-8 дни ... в темата за ТП вода/вода попитах за стенно водно. Чудех се дали да пускам тема. Не съм подготвен по нискотемпературно отопление и надали щях да разбера дадените отговори.
Шопа и там спомена за омега метални профили. И тогава в онази тема, и сега тук, не разбирам за какво става дума. В смисъл така и така няма да може да се направи замазване (като при под), вместо тези профили би могла да си се сложи фолио (пак като при под). Виждам проблем само в едно нещо - как по дяволите да измажа стената. С ГК с коеф. на топлопроводност от едва 0,22 това ще е едно доста бааавно, неинертно и с намалена ефективност отопляване. Не ми се копаят канали в мазилката. Мога да ги изчовря, обаче ще брадясам 5 пъти само на една стена, а да не говоря колко пепел ще глътна. Аз съм си малко луд и бих се заел, но тази стена няма външна изолация и не знам какво да очаквам като топло в посока стаята. Не може да се направи, защото съседът е построил едни навеси, едни бетонии и това да тръгна да го обличам с XPS ... не, ще пропусна.
Иначе няма причина да не топли. Е, няма да е топло на краката, но пак ще е нискотемпературно, което е и целта. За в нас мисля да пробвам с една стая, която е за освежаване. На север стената й е кръгло 11 кв.м. а на запад кръгло 8 кв.м. В кухненската ниша са към 4 кв.м. под, който ще счупя заради стари плЬОчки и там може да е на подово (което ще е на един кръг с банята - в съседство през една стена). Стават 23 кв.м. при под 22 кв.м. Според мен ще е достатъчно.
То две жилища еднакви няма и по-добре да се насочим към начина на изпълнение. Това с ГК хич не ми се нрави. Няма ли да стане с лепене отвътре на XPS, тръбите със скоби ... и с после с нещо да намажа, мазилка някаква за подравняване и от там циментово лепило, мрежа, лепило, гипсова шпакловка и боя?
andy_forresite - майстор
Щом таванното отопление работи не виждам причина да не става със стенно. Пропуснал съм един израз от мнение на Шоп - флексово лепило.
Значи е решено - XPS, тръбата със скоби, замазване и т.н. Дали е редно да се сипе пластификатор във флексовото лепило или е тъпотия?
Тръбата предполагам първо се качва в единия край на стената догоре (почти до тавана), след това тръгва хоризонтално, достига края на стената, завива надолу през избраното разстояние (стъпка) и тръгва хоризонтално към първата стена ... и т.н. Нали така?
Hursa - майстор
Е то таванното работи, но си е екзотика. Сравнете го по ефективност с обикновенни радиатори.
шоп - майстор
пет яну 04, 2019 3:05 pmandy_forresite написа:
бих се заел, но тази стена няма външна изолация и не знам какво да очаквам като топло в посока стаята.
Анди, ако нямаш външна изолация стенното отопление от + ще стане един голям -

Просто външната температура е доста по-ниска от вътрешната и топлообмена ще тръгне навън :x
Ще топлим атмосферата.

Подово, стенно и таванно са удачни за добре изолирани жилища без термомостове. Разбира се може вътрешна изолация зад стенното, но лично аз този вариант не го харесвам, защото за мен инертността в една къща която се обитава 24 часа е основно предимство.
andy_forresite - майстор
Нека да стоплим с нискотемпературно отопление една въображаема стая 20 квадратни метра. Тя не е част от къща, просто стая в малка постройка РЗП 30 кв.м. без бетонна плоча към тавана. Има си външна врата, антре, WC с баня една стая.
При пода има: земя, цимент, изолационна плоскост 30 мм, фолио, тръби, замазка 30 мм и крайно покритие (нека да е гранитогрес 10 мм).
При стената има: въздух, външна мазилка, единични тухли с 25 см зид, вътрешна мазилка, изолационна плоскост 30 мм, тръби, шпакловка с подходящо мазало.
Да видим откъде идва инертността от отопляване на пода. Топлината отива нагоре и загрява замазката от 30 мм и плочките 10 мм - 40 мм плътен материал. Това поема топлината.
При стената - теоретично по-голямата част от топлината се отдава към въздуха във въображаемата ни стая. Причина за това е по-голямото R на XPS сравнено с R на "мазалото" и фината шпакловка (ала knauf superfinish). Грубо съпротивлението R на XPS 30 mm има стойност към 3, а съпротивлението на 30 мм (всичко което сме намазали върху тръбите барабар с латекса) е <0,1. Логично е топлинката да тръгне към стаята и много малка част от нея към Природата.
Теоретично стената ще се загрее по-лесно от пода, поради по-малката покриваща тръбите маса. Също малко по-бързо ще изстине в сравнение с пода. Толкова с теорията. Как ще се получи - нямам точна представа.

Като спомена термомостове се замислих колко бетон във формата на пътека има от единия край на постройките ми та чак до улицата. 25 метра дължина на 2 метра ширина и не знам колко дебел. Това нещо опира в южните стени. След това към къщата има 6 стъпала с 2 метра ширина, всичко от бетон и камъни. Отгоре точно над входната врата има 15 см козирка 4 кв.м. пак от бетон с арматура. От източната страна е отлят бетон към основата на къщата с ширина 60 см и 15 см дебелина. Отделно откъм входната считано от улицата врата има ограда от бетонови блокчета, която се слива с къщата. Без термомостове може да стане само ако тръгна с един булдозер от единия край на двора до другия, да се подравни, да помета дет се вика и да се почне от начало вече по новите му стандарти...
lov - майстор
Фокси виждал съм на живо такова отопление но направено на целия апартамент. Но как са положени тръбите си нямам на идея, а и нямаше кого да попитам. Апартамента беше под наем и мога да споделя само това което се виждаше или усещаше от вънка. Първо сградата до толкова колкото мога да различа беше изцяло тухлена и се отопляваше изцяло по този начин с централен котел. Тръбите са разположени на около метър височина и никакви гипсокартони. Плътна мазилка като тръби има разположени на всички стени. Ако е вътрешна преградна и от едната страна има то от другата няма. За това съдя че нямаше от къде да е захранена. Относно мазилката ми прилича на циментова но все пак малко пореста. Пак субективно защото имаше нанесени доста пластове боя но пък рапидка се навива направо в стената. :) Но във всички случаи не е варова.
Тръбите медни с някаква много тънка бяла пластмаса от горе. Със същите си изграждат и класическите парни инсталации. Във всяка стая има монтирана термо глава и интересното е че са сложени доста високо на около 180см от пода.
За топло топло и то доста но там температурите рядко падат под нулата и най много до -5-6 и то най много за няколко дни.
andy_forresite - майстор
Има ли как да разбереш каква е била мазилката? Позвъняване, вайбър, месинджър...
Обещавам да запазя рапидката в тайна :yawinkle:
На тръба 18-ка би трябвало "шпакловка" 20 мм да й е достатъчно. Няма да ходя по стената, я. Важно е да се намаже с нещо, което няма да падне изневиделица.
Hursa - майстор
пет яну 04, 2019 6:08 pmandy_forresite написа:
Да видим откъде идва инертността от отопляване на пода. Топлината отива нагоре и загрява замазката от 30 мм и плочките 10 мм - 40 мм плътен материал. Това поема топлината.
При стената - теоретично по-голямата част от топлината се отдава към въздуха във въображаемата ни стая. Причина за това е по-голямото R на XPS сравнено с R на "мазалото" и фината шпакловка (ала knauf superfinish). Грубо съпротивлението R на XPS 30 mm има стойност към 3, а съпротивлението на 30 мм (всичко което сме намазали върху тръбите барабар с латекса) е <0,1. Логично е топлинката да тръгне към стаята и много малка част от нея към Природата.
Теоретично стената ще се загрее по-лесно от пода, поради по-малката покриваща тръбите маса. Също малко по-бързо ще изстине в сравнение с пода. Толкова с теорията. Как ще се получи - нямам точна представа.
Мисля, че има неточности в изводите.
Топлината не отива нагоре – тя се разпространява във всички посоки. Нагрятия въздух „отива нагоре” – защото при нагряването плътността му се намалява и по хладния околен въздух го измества. (Подобно е и при течностите. Но не и при твърдите тела.)
Топлинния поток зависи обратно пропорционално от термичното съпротивление и правопропорционално от температурната разлика. Ако температурата на топлоносителя (на нискотемпературното отопление) е например 35 градуса, а в помещението 22 – имаме температурна разлика 13 градуса в „посока” към помещението. А ако навън е -10 – имаме температурна разлика 45 градуса в „посока” навън. За съжаление и трудно ще получите много ниско термично съпротивление в „посока” към помещението – при монтаж на тръбите в стената – трудно е да се създаде такъв плътен контакт между тръбите и тези топлинни разпределители, които показа шоп – при монтаж на стена. Трудно е да получите плътен и цялостен контакт между цялата повърхност на тези пластини и финишното покритие на стената. А това са все термични съпротивления. Пластините, макар и значително да подобрят топлопредаването, съвсем не са идеално решение – като топлоразпределител. 30 мм топлоизолиращ слой, според мен, съвсем не може да се нарече „добро топлоизолиране” на дома. Още по-малко е уместно да монтирате отоплението в така слабо топлоизолирани стени и под, според мен, така значително ще увеличите топлозагубите. И нискотемпературно отопление, може да не успее да ги компенсира – т. е. да не е достатъчно за да затопли помещението. Всъщност и радиаторите могат да бъдат „нискотемпературно” отопление при добре топлоизолирано помещение, така че това название („нискотемпературно”) е много относително.
fox_vt - майстор
Има доста резон в това . Определено контакта ще е слаб на тръбите със картона. Ако тръбите се замажат със нещо после шпакловка с мрежа и боя дали ще се напука. Иначе няма причина да не се затопли стената. Абсолютно съм съгласен че ако само метър на всички стени ниско долу има тръби ще е доста по добре откъм конвекция на топлина. Но също така метър от тавана надолу е напълно достатъчен за ефективно охлаждане стига стената да се охлади достатъчно. И понеже ще е комбинирано топло студено най добре да се ползва цялата стена. Подовото топли добре а таванно охлаждане е най доброто. Едното топли най студеното място а другото охлажда най топлото място в помещението. Чиста физика. Един радиатор каква площ има . От тези 9 кв за стената да приемем че половината стена работи значи 4,5 кв метра. Ако и радиатора има толкова то радиатор загрят до 40 градуса ще топли толкова колкото стена загрята до толкова и то ако приемем че горната половина не е ефективна. Значи и в двата варианта ще работи основния въпрос е дали радиатор с 40 гр ще топли изобщо и как да се загрее стената ефективно. Определено няма да е лесно иначе щеше да е масово. И един въпрос как се прави таванно охлаждане с какви материали.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Стенно водно отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: