• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
krasi_500 - помощник
Привет на всички.Искам да направя връзката от камината до колекторите с медни тръби но не знам технологията.Закупих нужните тръби Ф22,фитинги,припой(мек),флюс,газова горелка,гъба за външно почистване на тръбите,четка за вътрешно почистване и тръборез.
vanko68 - специалист
Режеш с тръбореза на необходимата дължина,преценявайки и фитингите. Почистваш малко мястото на спойката,надяваш фитинга в тръбата,нагряваш с горелката докато медта си промени цвета,слагаш малко флюс и допираш припоя.Ако температурата е добра,припоя ще се разлее по мястото.Ако е по-малка,ще лепне,трябва да нагрееш тогава още малко.Опитай върху малко парче ненужна тръба да" почувстваш" спойката.
Внимавай,не прекалявай с количеството разтопен припой.Лесно капе ,и то точно по краката.Много боли,с гаранция.Ще ти е трудно,когато на труднодостъпно място в инсталацията трябва да "обиколиш" спойката по усет,ако не се вижда отзад.
naskov - майстор
След като почистиш тръбите мажеш със флюз и едва тогава надяваш тръбите :!:
EmoZ - специалист
Точно както ти пише 'насков', почистваш повърхностите - флюс - надяваш - загряваш - (тука е много важно!) отдръпваш горелката - обикаляш мястото на спойката с припоя - чакаш да се охлади и почистваш - 'инспектираш' - ако е ОК продължaваш със следващата.

Моят съвет е да 'изгърмиш' три-четрири колена и малко тръба, докато му 'фанеш цаката - после к'вото можеш да запоиш на 'тезгяха' (на удобно) - запояваш на тезгяха!


Успех.
filmatoplo - майстор
Дай ги спойките тука .Значи - почистваш тъбата отвън и фитинга отвътре със специална тъкан за почистване до блясък , мажеш флюс и сглобяваш .Какъв ти е флюса , ако е от този със течния припой сивия най добре - нагряваш докато припоя блесне стопен и добавяш още малко припой и готово .Ако флюса е бял или безцветен като мед - се гагрява докато изпуши флюса и тръбата се нагрее до толкова че започне при допир на пръчка с мек припой започне да се топи - обиколи местото на фитинга отвсякъде . Най добре е да ползваш този флюс с течния припой -сивия - поне си сигурен че в спойката е влязло нещо , аз ползвам само такъв .Аз ги започвам да ги нагрявам когато сглобя голяма част от инсталацията , затегна скобите преди това сложа и изолация - така за 5 минути си готов след мазане и сглобка . Няма страшно дали спойките ти са вертикални или хоризонтални -само като нагряваш и спояваш започвай от долните към горните .Пресмятъй местата които имат калчища -преходите с резба ги запоявай с тръба предварително , като истинат сложи калчища или лента затегни към др фитинг и довърши инсталацията .По време на спойки не сатресирай тръбите с допир докато истинат спойките .Винаги подавай допълнително припой отгоре на спойката и той протича отдолу , може да капне и на земята - с време това се свиква колко да подаваш телта .Мойта горелка е Ротенбергер която се завива директно на флакона с пиезо запалване , без пиезо е несириозно и аматьорско.Спокойно се запоява до фи-35 с мек припой и издържа за всякакви инсталации - парни и слънчеви с вакумни панели - гаранция , от над милион спойки и купища фитинги .
Последна промяна от filmatoplo на пон сеп 14, 2009 6:50 pm, променено общо 1 път.
emil_v r - майстор
Е къде е това тука , и аз имам за запойка ?
Дейба това местожителство дейба , земете си пишете у профилът местожителството поне приблизително.


Ии Емо -3 аз имам да запоя точно 2 колена , като ги "Угърмя тях"-
бах се в казанджията ?

Купих сребърни иликтроди , които изглеждат медни ...
но мощната ми горелка Риотинбергер едвам ги прави на капки ,
далеч е от разтичане като мекият припой .

Къдесе продава , или откъде да открадна мек припой за хранителни нуцди , демек без калай и олово , кажете моля ?
filmatoplo - майстор
Формулата на флюса който ползвам е S-Sn97Cu3 и тази на припоя е същата .
Чаро - Акълия
Емо, виж тук- http://www.gerbg.com/rothenbegrger/6_2.html
Търси...



Пробвал съм мек припой и с пистолет за горещ въздух... става.
emil_v r - майстор
Аха !
Утре се юрвам за такъв припой .
Това е МОЯТ припой :-D :-D
Мерси Чаро и Топло , много .
filmatoplo - майстор
На първото парно като правих с мед преди 6 години гледах един майстор как прави , обаче съм пропуснал когато ги почиства тръбите .Хванях когато маже и нагрява , ама то с гледане не става само .Питах го колко време нагрява - той ми каза докато си промени цвета .Нагрявам аз и гледам коляното - променя -бяло,синьо,червено цялата дъга и готово споено - да ама не .Протекаха 2 спойки , после ми обясни майстора кое да гледам и за почистването .Фитингите когато са от турбичката са полирани и не лови припой добре , после се нагрява до стапяне на флюса и превръщането му в течен и тогава за сигурно добавяш още малко . Дае жив и здрав майстора от Термал инженеринг Бургас .
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Тема "Метод за запояване на медни тръби и фитинги?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: