Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zaksofon - специалист
За да стигне до Слънцето лазера - 8м и 8м да се върне :), иначе е точен да. Сега си поиграх и аз малко. Отчита даже, разликата в температурата на комина ми. В основата (първите два метра) съм го изолирал с два сантиметра каменна вата, като след нея има около 10 см бетон и след това единична тухла (в центъра са коминни тела - керамични). След двата метра обаче е с 5 см вата, без бетон и пак зид от единична тухла (т.е.по-тънкостенен е). Разликата е много интересна, на дебелия зид с 2 см вата темп е 0,8 градуса, а на 5 см вата с тънкия зид е минус 1,8. В момента котела не работи.

Прикачен файл

received_361909107943955.jpeg

Прикачен файл

received_362013107922546.jpeg
maistor po nevolja - помощник
Лазера е само показалка, на моя може да се изключва. Тези термометри показват вярно само на черна матова повърхност, за другите се прави корекция - в менюто или с таблица.
prascho - майстор
Нищо не пречи да се мери котела при изхода, там където е клапата към кюнеца. Метална тръба без покритие е. Относно сондата, подозирам, че съдбата й ще бъде като при Анди. Една седмица от любопитство ще се гледа, след което ще запълва само дупката в кюнеца :).
шоп - майстор
Относно сондата, подозирам, че съдбата й ще бъде като при Анди. Една седмица от любопитство ще се гледа, след което ще запълва само дупката в кюнеца :).
[/quote]

+1
100% съм сигурен. че точно това ще се случи. Минал съм по този път.
Имам и инфраред тремометри и термометри със сонда. И контактни термометри с точност 0,5 градуса дигитални струващи 1$

Даже мерака ми от следене не продължава и една седмица:-)

П.П. Най съм доволен от дигиталните контактни термометри с изнесена сонда до 110 градуса струващи долар
6osi6 - майстор
съб яну 05, 2019 4:48 pmprascho написа:
Една седмица от любопитство ще се гледа, след което ще запълва само дупката в кюнеца :).
Ако ти се занимава не е лошо да вземеш една с електронен термометър. За твоя котел има вариант когато е по-топло времето да събешеш двата хода плочи, първия - към дъното на котела, втория към вратата и да видиш разликата в темпратурите.

Днес, след почистване, при 62 С° на котела, ми показа 10 С° по-малко, от 101 С° преди това.
Evgeniy - майстор
И при мен днес след почистване осезаема разлика - от 156 на 132 при около 72 градуса в котела.
Но може да има дял и ниската температура вън -10 е сега, което означава, че в същия обем въздух има повече кислород и ламбда контрола може да намалява малко вентилатора.
6osi6 - майстор
съб яну 05, 2019 4:48 pmprascho написа:
...
Изображение
Сънчогледовите пелети затова са евтини, нагоре в котела налепва повече пепел.
Ако сложиш по-широк дефлектор под глидерите, ще топлиш повече кутията.
Постави две ламарини на 5 сантиметра над тях, със широшина колкото са светлите отвори над решетката за въглища, така, че газовете да минават свободно, както тези на снимката горе.
jolobg - специалист
Използването на термосонда тип Pt100 е полезно в комбинация с контролер, който има вход за датчик на димни газове. Аз съм с горелка Грейко Стар и освен, че мога по всяко време да наблюдавам температурата на димните газове, много полезна е функцията за двустепенна аларма при превишаването на температурата им. Например, при (ежедневното) почистване на пепелника (при горелка в действие), отварям за 2 мин. клапата за разгаряне за да не ми пуши и праши в носа. Един път забравих да я затворя и няколко минути след предупреждението за "висока температура на димните газове", се е включило второто ниво - "опасно висока температура на димните газове". Следва гасене на горелката, което намали с една идея приноса ми към глобалното затопляне и драстичното спадане нивото на пелети в бункера :-D . А по отношение на замърсяването на сондата - да, натрупва се пепел (със слънч. пелети съм), като между чиста и замърсена сонда дава разлика в показанията ~ 15-20 градуса. При положение, че чистя котела (и сондата) всяка седмица, мога да разчитам на приблизително точни показания през по-голямата част от времето.
Жако - специалист
съб яну 05, 2019 10:59 amprascho написа:
Привет,

С инфрачервения термометър от брошурата ще може ли да се измерва температура на димни газове на котел. Предполагам ще измери повърхността температура на кюнеца след котела, която малко ще се различава от тази във вътрешността. Някой от вас ползвал ли го е за тази цел и моля да сподели впечатления. Благодаря.
Здравейте колеги.
Макар къксно, и коментарите стари, мога да кажа че градосите на изхода на котела в кюнеца и отвън са различни.

Мерил съм ги разликата е около 25°С вътре 115, а вън са 90.
Ще питам колко трябва да са димните газове на 3 мошност, МАКСИМУМ.
Моя котел е Бошш със Грейко.
пет юни 19, 2020 7:40 amЖако написа:
...колко трябва да са димните газове на 3 мошност, МАКСИМУМ.
Моя котел е Бошш със Грейко.
Ако не си правил доработки на котела- между 140-160. Това при добри настройки на котела и в зависимост от тягата на комина.
При мен имам пети ход и турболатори. Максимална Т 90 градуса. При това положение ми текна конденз от димохода, което доведе до абортирането на малкият турболатор във втори ход и Т от 120-125 градуса.
Повтарям за питнайсти път- инсталатор ми е рекъл да не прекалявам с доработки. Т да не пада под 120 градуса на изхода на котела.
Аз допълвам- това е правилното решение на 100% , освен ако не сте похарчили пари за супер иноксов комин, където може да си го карате в кондензен режим. За комина говоря, не за котела. Т на водата в котел на твърдо гориво не по ниско от 60 градуса. Не, че по ниската ще го скапе много бързо. Просто ефективността страда.
Тия приказки за да общия случай, като в никой друг не искам да са конфронтирам с високо технологичните примери на Радослав и г-н 6osi6.

Тема "измерване на температура на димни газове?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: