• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
morfei1 - специалист
Горелката съм и задал 80C. с последните настройки. Повече не може.

68-73C съм на 10Kw мощност
74-80C съм на 6Kw мощност

Тоест при по студено 0C или под нулата, горелката стига до 74-75C и не може да ги прехвърли и може да работи така поне седмица (пробвах го котела държи фронта) има моментни спадове до 67C - 13.5Kw, където явно мощноста на горелката преодолява загубите бързо и започва пак да помпи към 75C. Последните няколко дни се вдигна външната температурата и успява да изключи, 2часа след като е запалил, след 1 час почивка.

След 1час престой, въртящ само водата, когато запали и започне да топли от 50 до 65C стига за около 10мин. На 65C му се пада да е около 13.5Kw, там задържа 20-30мин, явно докато си отопли добре радиаторите и продължава. След още 10-20мин е вече на 70C и от 70 до 80C работи поне час докато изключи, ако товара междувременно не се е променил. Това при външни между 5 - 8C. След което следва 1час почивка и пак на ново.

Паленето не е чак такъв разход 200гр. от 20Kw до 14Kw преминава за 10мин., което няма как да се отрази зле на разхода, като почива по 1час. след 2 часа работа.

Изводите до които стигнах. Високата макс темп. в моят случай 80C, не ми повишава разхода (поне не ми направи впчатление за седмица ползване), на система, която работи 24/7. Дори и да изключи, не е фатално, защото веднъж затоплена водата, се подгрява много по-лесно и бързо. За пример, при почистване и 2 - 2:30часа пауза, заради самото почистване. Температурата в котела пада на 43C, всички радиатори студени. Котела бичи 20-30мин на 100% (20Kw) между 50-55C, докато си стопли добре радиаторите (доколкото тези темп позволяват) и му трябва поне още 1час докато стигне 75C. Паузата е хубаво нещо, но ако продължи прекалено дълго, може да има обратен ефект, в моят случай.

Цвета на пепелта зависи и от самите пелети, но и от настройки. Лично се убедих с това на моя котел с едни и същи пелети, но различни настройки. Не знам какъв котел ползваш и каква е ситемата ти, но ако не е някакъв кондензен, а обикновен, 67C за мен макс температура е малко. Никога не съм го ползвал под 75C. Дори след толкова четене тук смятам, че съм го ползвал неправилно и затова му зададох 80C.

Пробвай с температура макс 75-80C и виж дали пак ще държи делта 10C на вход и изход, след като имаш такъв добър мониторинг. От това което четох в мнения от форума и по интернет, делта до 20C води до по-добър топлообмен, по-ниска темп на изгорелите газове и съответно по-добро КПД, по-добро изгаряне, по-нисък разход. КПД на котли се мерело при около 80C, поне така съм чел тук, от по знаещи.

Като при хората, вземе ли да събира границите, работата не е на добре (това в кръга на шегата) :-D
Manu - специалист
вт яну 22, 2019 3:44 pmmorfei1 написа:
Котела съм му задал 80C. с последните настройки. Повече не може.

68-73C съм на 10Kw мощност
74-80C съм на 6Kw мощност

Тоест при по студено 0C или под нулата, котела стига до 74-75C и не може да ги прехвърли и може да работи така поне седмица (пробвах го държи фронта) има моментни спадове до 67C - 13.5Kw, където явно мощноста на горелката преодолява загубите бързо и започва пак да помпи към 75C. Последните няколко дни се вдигна външната температурата и успява да изключи, 2часа след като е запалил, след 1 час почивка.

След 1час престой, въртящ само водата, когато запали и започне да топли от 50 до 65C стига за около 10мин. На 65C му се пада да е около 13.5Kw, там задържа 20-30мин, явно докато си отопли добре радиаторите и продължава. След още 10-20мин е вече на 70C и от 70 до 80C работи поне час докато изключи, ако товара междувременно не се е променил. Това при външни между 5 - 8C. След което следва 1час почивка и пак на ново.

Паленето не е чак такъв разход 200гр. от 20Kw до 14Kw преминава за 10мин., което няма как да се отрази зле на разхода, като почива по 1час. след 2 часа работа.

Изводите до които стигнах. Високата макс темп. в моят случай 80C, не ми повишава разхода (поне не ми направи впчатление за седмица ползване), на система, която работи 24/7. Дори и да изключи, не е фатално, защото веднъж затоплена водата, се подгрява много по-лесно и бързо. За пример, при почистване и 2 - 2:30часа пауза, заради самото почистване. Температурата в котела пада на 43C, всички радиатори студени. Котела бичи 20-30мин на 100% (20Kw) между 50-55C, докато си стопли добре радиаторите (доколкото тези темп позволяват) и му трябва поне още 1час докато стигне 75C. Паузата е хубаво нещо, но ако продължи прекалено дълго, може да има обратен ефект, в моят случай.

Цвета на пепелта зависи и от самите пелети, но и от настройки. Лично се убедих с това на моя котел с едни и същи пелети, но различни настройки. Не знам какъв котел ползваш и каква е ситемата ти, но ако не е някакъв кондензен, а обикновен, 67C за мен макс температура е малко. Никога не съм го ползвал под 75C. Дори след толкова четене тук смятам, че съм го ползвал неправилно и затова му зададох 80C.

Пробвай с температура макс 75-80C и виж дали пак ще държи делта 10C на вход и изход, след като имаш такъв добър мониторинг. От това което четох в мнения от форума и по интернет, делта до 20C води до по-добър топлообмен, по-ниска темп на изгорелите газове и съответно по-добро КПД, по-добро изгаряне, по-нисък разход. КПД на котли се мерело при около 80C, поне така съм чел тук, от по знаещи.

Като при хората, вземе ли да събира границите, работата не е на добре (това в кръга на шегата) :-D
При мен съм много добре "опакован". И загрея ли помещенията до към 22.5-23 градуса имам много малки загуби. Та за това и връщащата вода идва с до 10 градуса разлика. Дори в момента я проверих - подаване 65, връща - 58. Въпреки, че не е малко квадратурата. Котелът е комплект Грейко 20-ка - не си обърнал внимание. Като вече съм сигурен, че в моята ситуация ще грея къщата 320- 350 кв. - в момента отоплявам 2/3 от нея с голям запас - пак, ако си прочел какво написах в предишните постове. Та в тази връзка не виждам как ще дам такава разлика на вход и изход, поне не и докато включа останалата квадратура за отопление. Спънал съм горелката още на първата скорост и пуска за "бог да прости", дето работи и само на нея за да не влиза в изчакване. Поне така пишат, че е хубаво да се избягват съспендите /паузите/. Нещо, в което не съм много сигурен вече, поне за ситуацията при мен с малко загуби.
Интересното, че по дифолт /мисля/ на горелката, предпазен макс на водата е посочена температура 80 градуса, минимална 50 . Та не знам колко е резонно да се гони тази или близка температура, поне при мен. Тъй като ми е първи сериозен сезон, се опитвам и аз да вникна в нещата - кое правилно, и кое - не. След инсталацията на котела миналата година се ползваше много малко и то за малка площ и не ми беше ориентир. Ще взема да се пробвам да вържа едно малко лаптопче на горелката, /ако успея с преходник за USB/ за да имам пълна представа за картинката, кое ще ми се връзва най-добре, не , че и сега нямам нисък разход.
morfei1 - специалист
Ако смяташ, че имаш малки загуби и температурата на водата в котела изстива бавно. ( няма идея как се управляваш по термостат или по темп на водата на котела). Няма смисъл да креташ на минимална, по-добре да си изключи и да си почива горелката. Колкото и да е минимална пак си прави поне 1кг на час. Като палне на 50 до 67C ще иде за норматив, помещенията като са топли това ще стане доста по-бързо от студена система, но пък трябва и да е достатъчно бавно за да има време да си стопли добре радиаторите, преди да изключи. Аз със стандартни настройки на горелката палих за 5мин и за още 5-10мин на 75C изключвах, смятай колко добре могат да се загреят за това време радиаторите, да отдадат топлина и да затоплят помещенията и чак тогава да изключи горелката - накрая става "парата през свирката" :-D . Всяка къща и система са индивидуални и си трябва ежедневен мониторинг докато се напипат точните настройки, колко мошност иска къщата за да се стопли добре.

Аз също като Трифонов ще преминавам тази вечер на Homematic IP (дано да е успешно), тоест правя първата крачка, ще видим как ще се отрази на комфорта в стаята от която ще започна. Разход ще гледам другия сезон, като наредя поне на единия етаж, сега ще гледам само комфорт. При мен нещата са по различни, не съм изолиран, стара дограма и когато вън е студено, е по-добре да си кретам на минимална, понеже паузите са по кратки с обикновените термо глави. При 5 -10C външна може и да изключва. Ако всички радиатори са с Homematic IP може и да стане работа, защото помещенията не изстиват толкова бързо, колкото котелната вода, ма си е едно 1300лв. за термоглави на първо четене, без допълнителните чепотийки. Homematic IP управлението на радиатора е по-прецизно от обикновените термо глави и "етажни" термостати. Очакванията са ми за по-добро и комфортно отопление, ще видим.
gnt69 - майстор
вт яну 22, 2019 5:47 pmmorfei1 написа:
Ако всички радиатори са с Homematic IP може и да стане работа, защото помещенията не изстиват толкова бързо, колкото котелната вода, ма си е едно 1300лв. за термоглави на първо четене, без допълнителните чепотийки. Homematic IP управлението на радиатора е по-прецизно от обикновените термо глави и "етажни" термостати. Очакванията са ми за по-добро и комфортно отопление, ще видим.
Купи си 5-6 тона пелети за тия пари 1300 лева и си карай със старите глави. Колкото и прецизно да е отоплението си трябват киловати а киловатите идват от пелетите. :partyman:
Manu - специалист
вт яну 22, 2019 5:47 pmmorfei1 написа:
Ако смяташ, че имаш малки загуби и температурата на водата в котела изстива бавно. ( няма идея как се управляваш по термостат или по темп на водата на котела). Няма смисъл да креташ на минимална, по-добре да си изключи и да си почива горелката. Колкото и да е минимална пак си прави поне 1кг на час. Като палне на 50 до 67C ще иде за норматив, помещенията като са топли това ще стане доста по-бързо от студена система, но пък трябва и да е достатъчно бавно за да има време да си стопли добре радиаторите, преди да изключи.

Аз също като Трифонов ще преминавам тази вечер на Homematic IP (дано да е успешно), тоест правя първата крачка, ще видим как ще се отрази на комфорта в стаята от която ще започна. Разход ще гледам другия сезон, като наредя поне на единия етаж, сега ще гледам само комфорт. При мен нещата са по различни, не съм изолиран, стара дограма и когато вън е студено, е по-добре да си кретам на минимална, понеже паузите са по кратки с обикновените термо глави. При 5 -10C външна може и да изключва. Ако всички радиатори са с Homematic IP може и да стане работа, защото помещенията не изстиват толкова бързо, колкото котелната вода, ма си е едно 1300лв. за термоглави на първо четене, без допълнителните чепотийки. Homematic IP управлението на радиатора е по-прецизно от обикновените термо глави и "етажни" термостати. Очакванията са ми за по-добро и комфортно отопление, ще видим.
Да, много средства хвърлих в тази посока - изолация. Зидария с тухли Поротерм. Външно 10 см ЕПС - с най-скъпата схема на Вебер, изпълнена под техен контрол. Стоманенобетонните елементи на повечето места допълнително фибран, вариращ от 2-10см. Вътре - външни стени каменна вата, останалите вътрешни стени и таван - минерална вата. Под - навсякъде фибран. ПВЦ дограмата е с троен дебел стъклопакет 50 мм. профил 88 мисля беше. И те така. Климатици не ползвам, а и не ги и обичам. Лятото хладно. Зимата топло. :) Локация - София. Единият от монтажниците, като видя за какво става дума, каза, че мога и на свещи да се грея ! :) То май така и стана - този малък котел е на почивка.
Дай моля те някакви координати на лично, че и аз съм се запалил по Homematic IP. Ама нещо гледам, че във Фейсбук имат много нисък рейтинг от потребители, та оглеждам и за алтернатива. Специално за осветлението хвърлих поглед - имат страшни недомислици и ги псуват много. Че и това ми е болна тема ! :) Нетамо е пак вариант. Има и други...та май ще попроуча още нещата. Иначе Трифон го питах за Homematic и отзиви, ама ме отсвири. :)
П.С. Забравих - с термоглави съм навсякъде. Етажни термостати няма как, а и не искам. А и за мен е т@шак работа, когато имаш много зони с различни потребности.
andy_forresite - майстор
Мисля че не можеш да получиш желания цвят пепел с това горене на минимума. Не мога да си обясня тази малка температурна разлика откъде идва. При мен с 16600 вата радиатори (5 броя) разликата е 20 градуса - подаваща 65 и на входа на котела 46. 61/47 е с 4 радиатора (без един 3998W).
Не знам кое те кефи и кое не, но според мен не си за термоглави. На твое място щях да изшия една термопомпа и нямаше да се занимавам с пелети, котли, пепеляци ...
Manu - специалист
вт яну 22, 2019 7:13 pmandy_forresite написа:
Мисля че не можеш да получиш желания цвят пепел с това горене на минимума. Не мога да си обясня тази малка температурна разлика откъде идва. При мен с 16600 вата радиатори (5 броя) разликата е 20 градуса - подаваща 65 и на входа на котела 46. 61/47 е с 4 радиатора (без един 3998W).
Не знам кое те кефи и кое не, но според мен не си за термоглави. На твое място щях да изшия една термопомпа и нямаше да се занимавам с пелети, котли, пепеляци ...
Факт е, дължи се според мен на много дорбрата изолация на къщата. Добре изолирани штрангове с колектори на всеки етаж. Късите трасета на тръбите до радиаторите . И тук трябва да спомена за коренната разлика на тръбите с изолация, които напусках, в сравнение с тези в гофре. Имам няколко напускани в гофре и дори при по-дебела замазка ги усещам къде са. При тези с изолацията няма такова нещо. Лично мнение от това, което виждам. Нещата са много и дребни, ама като ги сумираш....
Анди, мислих го преди строежа за термопомпи, ама се наплаших от квадратурата. Отделно в движение залитнах повече с изолацията.
Иначе, ако си чел, в момента топля 2 от 3 етажа на къщата /грубо чисти 90+ кв. на етаж/. И косвенно мазето/склад около 40 квадрата, където ми е котелното 10-12 квадрата от тези 40. Топлината от котелното топли и склада, и имам не по-малко от 18 градуса там. Преди да обурудвам котелното, го топлих принудително. Температурата, която поддържам е 22.5 -23 градуса . Та така.
andy_forresite - майстор
Екстра си. Би ли ми написал каква е тази дограма на лично съобщение и колко пари да приготвя горе-долу за прозорец 135/200 см? Ние имаме малка наследствена къща тип селска, без изолация и стара ПВЦ дограма с три камери и 2 стъкла. Едно цветно и едно бяло. Тогава нямаше 4С, стопсол и т.н. Най-модерното беше К-стъкло и беше торба пари. Понеже в нас е студено досега ръчках радиаторни вентили, помпата и качих градусите на водата, се качих до къщата да видя ефекта. Включих помпата на максимални обороти и горелката вече 20 минути гори на степен 2 с 2,5 кила на час. Качи цял градус за това време. Обиколих да видя къде отива проклетата топлина, щото не ми се беше случвало дори след къпане да гори толкова време на мощност 2. Като обикалях около радиаторите усетих да духа студ през стъклата на тъпата дограма. От крилата знам че духа, ама сега и от снадките на стъклата. Леле! Радиаторите в две от стаите са врели и е така 7-ми час. Топло няма да стане така. А другите два работещи радиатора са на 50%, дали имат и толкова. Не ми върви тази година на отопление. Пелетите са нискокалорични, ама са по 144 лева/тон. Ще сменям всички ПВЦ-та и искам да взема нещо, което ще върши работа. Не като сега да си дадем парите и то залудо ... Дано Триф не прочете това, че ще ми се скара и ще каже че пак се оплаквам :lol: .
Manu - специалист
вт яну 22, 2019 8:05 pmandy_forresite написа:
Екстра си. Би ли ми написал каква е тази дограма на лично съобщение и колко пари да приготвя горе-долу за прозорец 135/200 см? Ние имаме малка наследствена къща тип селска, без изолация и стара ПВЦ дограма с три камери и 2 стъкла. Едно цветно и едно бяло. Тогава нямаше 4С, стопсол и т.н. Най-модерното беше К-стъкло и беше торба пари. Понеже в нас е студено досега ръчках радиаторни вентили, помпата и качих градусите на водата, се качих до къщата да видя ефекта. Включих помпата на максимални обороти и горелката вече 20 минути гори на степен 2 с 2,5 кила на час. Качи цял градус за това време. Обиколих да видя къде отива проклетата топлина, щото не ми се беше случвало дори след къпане да гори толкова време на мощност 2. Като обикалях около радиаторите усетих да духа студ през стъклата на тъпата дограма. От крилата знам че духа, ама сега и от снадките на стъклата. Леле! Радиаторите в две от стаите са врели и е така 7-ми час. Топло няма да стане така. А другите два работещи радиатора са на 50%, дали имат и толкова. Не ми върви тази година на отопление. Пелетите са нискокалорични, ама са по 144 лева/тон. Ще сменям всички ПВЦ-та и искам да взема нещо, което ще върши работа. Не като сега да си дадем парите и то залудо ... Дано Триф не прочете това, че ще ми се скара и ще каже че пак се оплаквам :lol: .
Анди, дограмата ми е от Ролпласт, но там по схема я взех на много добри пари, понеже вкарахме в производството им в Костинброд някои неща за маркиране на закалените им стъкла и друго за пясъкоструй. Та го мислих точно 30 секунди, като получих оферта за мен! А имам доста прозорци....и като знам какви оферти имах ! :) Това преди по малко от 3 години на груб стоеж и всичко беше възможно най-добрата система, която предлагат. При мен прозорците отвътре са топли. В смисъл не усещаш дискофорт при допир. За духане - абсурд. Като ги стовариха пред нас, съседите помислиха, че слагам бронирани стъкла - тежат много ! Големите крила ги носиха по 3-ма човека. До колкото съм запознат, специално стъклопакетите им са с много добри показатели ! Пак по това време, мой приятел, който се занимава с дограми си поръча стъклопакети от тях, а профилите от друго място. Единственото кофти е, че понеже са 50 мм. и слагат едни по плитки капачки отвътре и примерно не може вътре да сложиш нормално ламелни щори, ако си им фен. Общо взето топлото най-много бяга от прозорците, особено, ако са много.
Та за цена трудно мога да ти бъда ориентир. Иначе аз съм изключително доволен. Ролпласт само трябва да внимаваш с монтажниците, че с тях берат ядове. Дано не съм те подвел. Предполагам има много по-добри изпълнения. При мен е това. При тази оферта - аз нямах избор, ако ме разбираш ! :)
morfei1 - специалист
вт яну 22, 2019 6:28 pmManu написа:
Дай моля те някакви координати на лично, че и аз съм се запалил по Homematic IP. Ама нещо гледам, че във Фейсбук имат много нисък рейтинг от потребители, та оглеждам и за алтернатива. Специално за осветлението хвърлих поглед - имат страшни недомислици и ги псуват много. Че и това ми е болна тема ! :) Нетамо е пак вариант. Има и други...та май ще попроуча още нещата. Иначе Трифон го питах за Homematic и отзиви, ама ме отсвири. :)
П.С. Забравих - с термоглави съм навсякъде. Етажни термостати няма как, а и не искам. А и за мен е т@шак работа, когато имаш много зони с различни потребности.
Тъкмо я сложих първата глава, ма така се загря стаята докато я сменя и настроя, че сега Homematic-a е настроен на 21C стандартно, а термометъра в стаята в близост до радиатора е на 24C. В нета информацията е оскъдна понеже са скъпи. Примерно Max излиза почти наполовина. Ще ми трябва няколко дни за да събера впечатления, да видя как поддържа темпа в стаята спрямо обикновената.

Аз се чудих, чудих, ама досега кирия от евтини неща не съм видял. За осветлението не знам, не съм се интересувал, но не ме и вълнува на този етап. Основно ми трябва, управление на отоплението за сега.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Настройка на циркулацинна помпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: