Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zaksofon - специалист
Привет, дано не повтарям темата... Сума ти време си търся гориво за котела, ситна фракция и все греда, явно град Троян е в сянка откъм тежката металургия и на местна почва избор на качествено гориво почти няма. Така де, намерих си въглища - АНТРАЦИТ, ситна фракция 5/20 мм за 340 лв от Свищов. Питанката е, ще навредя ли на котела, който е със стоманена горивна камера, жароустойчива? Някой ако има опит с такова гориво, моля да сподели. Котела е турски Емташ, четириходов - EKY/S30. Благодаря!
nikolson - майстор
Тези въглища се запалват трудно, та мисля, че това трябва да е първия въпрос към сервиза.
gnt69 - майстор
пон яну 21, 2019 11:07 amnikolson написа:
Тези въглища се запалват трудно, та мисля, че това трябва да е първия въпрос към сервиза.
Туй не е драма, тези котли се палят с камшично запалване демек с кибрит. Драмата е да не се стопи котела щото въглищата калорични. Според мен автора да прочете в книжката с какво гориво може да ползва.
Лично мое мнение че става. :partyman:
VLADO66 - майстор
Може да прогори скарата ако е стоманена
zaksofon - специалист
пон яну 21, 2019 11:33 amVLADO66 написа:
Може да прогори скарата ако е стоманена
Няма скара, той целия котел е стоманен. Няма указания какво да гори, пише - въглища, чипс, костилки, пелети и всичко не по голямо от 30/30 мм. Реторна горелка.

Прикачен файл

received_1144075575757945.jpeg
received_1144075575757945.jpeg (106.42 KиБ) Видяна 7133 пъти
https://defro.bg/pages-83-antracitni-vaglishta

Да се прочете до дъно! Препоръчвам горещо.
шоп - майстор
За 340 лв/т стига наистина да е антрацит изобщо не се чуди.
energo - специалист
пон яну 21, 2019 1:23 pmшоп написа:
За 340 лв/т стига наистина да е антрацит изобщо не се чуди.
Цената на кюмура е добра,друг е въпроса ще устиска ли горелката(ламаринена работа си е).
Аз не бих рискувал...
zaksofon - специалист
пон яну 21, 2019 12:03 pmТрифон П.Трифонов написа:
https://defro.bg/pages-83-antracitni-vaglishta

Да се прочете до дъно! Препоръчвам горещо.
Прочетох аз, но пак не си отговорих на въпросите. Тъкмо се сдобих с ремарке и в четвъртък паля ФерХондето и заминавам. Не ми излиза сметката да ида на Свищов за 3 чувала, ще натоваря поне тон. Щеше да е хубаво да имаше и черни да ги смесвам, ама няма там, има но мокри и от друго място пак в Свищов. Така или иначе, ще ги взема и ще пиша за резултата още в петък или събота. Дано не прецакам котела, все пак...
vanku60 - напреднал
Аз горя антрацитни въглища на принципа на ковашкото огнище.Котела е стоманен с много добре изолирани врати като на "полата" /пространството под скарата/ странично е монтиран вентилатор тип охлюв-270 м3/час,който се включва от двуточков терморегулатор по температурата на изходящата вода.Работи денонощно с обикновени /панелни/ радиатори и усещането е за "мека топлина".Температура на водата 38-42 гр.Няма проблем с горивната камера и скарата вече трети сезон защото въглищата горят 70-80 сек. когато вентилаторът работи и тлеят 10-15 мин. до следващото му включване.

Тема "Антрацитни въглища - стоманен котел." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: