Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,

За втори отоплителен сезон тръбите/единият ми радиатор издават силен шум, от който не може да се спи в стаята. Ето и подробностите:
Панелен блок, 9 етажа. Апартаментът се намира на 7ми.
Радиаторът е стар, чугунен. Оставям го отворен при пускането на парното, за да излезе въздуха. Затопля се по всички ребра.
Предимно нощно време започва пронизващо тракана все едно някой удря по тръбите. Случва се независимо дали радиаторът е включен или не. Мисля, че блъскането продължава малко по-дълго когато крана е затворен. Но дори да е включен се трака няколко пъти на нощ. Когато съседите от горния етаж завъртят крана на техния радиатор, тракането започва при мен.

Възможно ли е да е въздух в системата? Струва ли си да извикам топлофилкация, за да обезвъздушат абонатната станция?
Моля дайте съвет как да се реши този проблем.
bigdragon - майстор
вт яну 22, 2019 7:12 amIvanPP написа:
Здравейте,

За втори отоплителен сезон тръбите/единият ми радиатор издават силен шум, от който не може да се спи в стаята. Ето и подробностите:
Панелен блок, 9 етажа. Апартаментът се намира на 7ми.
Радиаторът е стар, чугунен. Оставям го отворен при пускането на парното, за да излезе въздуха. Затопля се по всички ребра.
Предимно нощно време започва пронизващо тракана все едно някой удря по тръбите. Случва се независимо дали радиаторът е включен или не. Мисля, че блъскането продължава малко по-дълго когато крана е затворен. Но дори да е включен се трака няколко пъти на нощ. Когато съседите от горния етаж завъртят крана на техния радиатор, тракането започва при мен.

Възможно ли е да е въздух в системата? Струва ли си да извикам топлофилкация, за да обезвъздушат абонатната станция?
Моля дайте съвет как да се реши този проблем.
В България имало не само русофили, а и фили на топлофикация...

Сега за проблема.
Спалнята на съседа да не е опряна до тръбите? :lol:

Сега сериозно.
Щом шума се променя и мести при промяна на протока през
някой от радиаторите, вероятно има висока скорост на водата и
някъде дроселиране в системата. Това се случва при голям брой
изключени радиатори.
Предлагам да влезеш в абонатната и да намалиш с една степен
скоростта на помпата.
Junos - напреднал
При нас е ПК 10 етажа. Аз съм на 6. Панелен радиатор 22, закачен е към металните тръби с пвц тръба с вложка и т.н.
Трака само в спалнята. Кофти е, че трака само ако си пусна моя радиатор и парното е много силно - когато навън е студено и подават по-висока температура. Когато комшийте ползват не трака.
Гледаха го няколко човека, казват че е линейно разширение и нищо не може да се направи.
Най-лошото е, че има идиоти и луди бабки, които удрят по цяла вечер тръбите като си пусна парното и от тях не мога да спя. Радиатора не ми пречи.

Моля някой ако има идеи, защото не ми се спи на студено още една зима. Не става да ги избия, ще ги лежа за хора.
Junos - напреднал
При нас е ПК 10 етажа. Аз съм на 6. Панелен радиатор 22, закачен е към металните тръби с пвц тръба с вложка и т.н.
Трака само в спалнята. Кофти е, че трака само ако си пусна моя радиатор и парното е много силно - когато навън е студено и подават по-висока температура. Когато комшийте ползват не трака.
Гледаха го няколко човека, казват че е линейно разширение и нищо не може да се направи.
Най-лошото е, че има идиоти и луди бабки, които удрят по цяла вечер тръбите като си пусна парното и от тях не мога да спя. Радиатора не ми пречи.

Моля някой ако има идеи, защото не ми се спи на студено още една зима. Не става да ги избия, ще ги лежа за хора.
krasi92 - майстор
Кога е слаган радиатора и на какви стоики е монтиран
Junos - напреднал
нед окт 17, 2021 10:40 pmkrasi92 написа:
Кога е слаган радиатора и на какви стоики е монтиран
Преди 3 сезона. От тогава живеем тук. На планките, с които дойде. Ламаринени пластинки с уши за захващане. Не знам как да ги опиша.
LazarGanev - "Велик майстор"
нед окт 17, 2021 10:30 pmJunos написа:
Моля някой ако има идеи, защото не ми се спи на студено още една зима. Не става да ги избия, ще ги лежа за хора.
Брей, за 100лв хора ли ще избиваш, при положение, че проблемът е при теб? Ами смени го тоя радиатор, да миряса целия вход, да спите всички спокойно! Като е дефектен би трябвало да има гаранция, ако няма - здраве да е, пий една студена вода, пари се печелят, ама здраве - не!
krasi92 - майстор
Често се случва да се пропуснат пластмасовите тапички между стоиката и радиатора.
Junos - напреднал
Аз много искам да си оправя проблема, ама като дойдат хората, които монтираха радиаторите и ми кажат, че нищо не може да се направи и леко се подсмиват, аз какво да направя... Било линейно разширение на тръбите и толкова.

Сега сериозно - може ли вложката да пука, защото тя се нагрява първа, още преди радиатора да загрее и тогава почва пукането. Тръбите са топли до Т, където почва хоризонталната
fbr - майстор
пон окт 18, 2021 8:00 amkrasi92 написа:
Често се случва да се пропуснат пластмасовите тапички между стоиката и радиатора.
Тия тапички на дълги радиатори за един сезон са нарязани на две. Или трябва да се сменят всеки сезон или да се мисли нещо по-подходящо за случая.

Тема "Парно - тракане по тръбите" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: