• 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
g.gushterov83 - специалист
ср мар 09, 2022 10:51 amves-ko написа:
Здравей,
Аз ползвам HMIP-eTRV-2; HmIP-WTH-2 и HmIP-SWDO-I. Последният се монтира прекрасно вътре м/у крилото и касата и се вижда само, когато прозореца е отворен. Монтирал съм го в горния край, и регистрира и двата начина на отваряне на прозореца: 'крило' и 'ножица'. Доволен съм от избраните модули, макар и скъпички :-D . HmIP-SWDM според мен е твърде 'олд фешън' :-) .
Благодаря за съдействието.
И на мен ми харесва HmIP-SWDO-I, като проблемът е, че на една от стаите съм с доста стара алуминиева дограма и на една - дървена, та няма как да стане монтажа. Нямам опция при замяна на 8 сензора да избера 2 от един вид и 6 от друг. Май клоня към HMIP-SWDO.
Относно радиаторния термостат - прочетох, че HMIP-eTRV-2 има в повече подсветка на дисплея, тих режим и метален пръстен за захващане към вентила, все неща, които мога да преживея при разликата в цената на десетина устройства. Просто ми се ще да чуя впечатления от първа ръка на ползвател.
Четох също, че стайния термостат се замества напълно от сензора що касае контрола на системата, като естествено няма бутони за директен контрол. Но така ли е на практика?
g.gushterov83 - специалист
Здравейте, пак съм аз :)
Мъчи ме още един въпрос. В момента използвам два двуканални контролера MAX!за управление на помпа "отопление". Постановката е следната - двата контролера са виртуално поставени в две "водещи" стаи заедно с термоглава и стаен термостат, като релетата им работят в паралел. Когато температурата в помещенията спадне с 0.2 градуса под заданието контолера включва помпата и тя бута топлото от буфера в къщата.
Доколкото прочетох тук, в английската секция на HomeMatic форума и в мануала на системата, при HomematcIP това може да се реализира с един двуканален контролер HmIP-WHS2, че и по-интелигентно дори.
Питането ми е следното - явно устройството нетрябва да бъде в определена стая. Как се настройва включването му - по процент отворени глави, според отваряне на определени глави, по температура от стайните термостати, по друг начин?
Благодаря на отзовалите се!
нед мар 13, 2022 11:22 amg.gushterov83 написа:
Здравейте, пак съм аз :)
.......
Според мен, по температурата от СТ, но това само на база моята си логика.

Попрелистих за последните 5-6 месеца назад, че ме нямаше около толкова, та останах приятно изненадан от няколко твои поста.
g.gushterov83 - специалист
нед мар 13, 2022 12:40 pmТрифон П.Трифонов написа:

Според мен, по температурата от СТ, но това само на база моята си логика.

Попрелистих за последните 5-6 месеца назад, че ме нямаше около толкова, та останах приятно изненадан от няколко твои поста.
Благодаря за включването, Трифонов!
MAX!-овете така си работят, но по-назад се споменава за % отворени глави. А на база това, което използвам към момента не ми става ясно как ще се обвърже с два термостата или с 5 термоглави, какъвто пример е илюстриран в мануала на системата.

P.S. "приятно изненадан" означава, че преди си бил разочарован ли? :)
нед мар 13, 2022 10:41 pmg.gushterov83 написа:
...преди си бил разочарован ли? :)
Нямам спомен за негативни чувства, пък и още си падам по жени, хаха.
Едно просто решение на проблем, останало без обратна връзка, както обикновено правят консуматорчета с дребни душици.

На мен също ми е Х как един термостат контролира 2 или повече глави, особено в по завъртяно помещение, което предполага и различни изисквания за отопление. Имам такова- коридор на Г- вход от връхчето на хоризонталната, баня на края на вертикалната. Монтирани са двата радиатора- работят си по термоглави, с Т компенсация от 1.5. Остава да монтирам СТ, но до там. Мога само по усет да определя или да размятам разни термометри, кое на колко работи.
Морфей е наясно, както и Евгени, предполагам, за начина да се види и нагледно какво и как се случва.
Пък и парното не го ползвам тая година- преминах на климатици- 2бр., мисля и за ТП.
g.gushterov83 - специалист
пон мар 14, 2022 7:59 amТрифон П.Трифонов написа:
Пък и парното не го ползвам тая година- преминах на климатици- 2бр., мисля и за ТП.
То с тези цени на пелетите май не си само ти. Аз съм на самоделни и още ми изнася.

Може ли да споделиш конкретни модели термоглави и термостати, които ползваш. Тези дни ще трябва да пускам списъка и още не съм се начудил докрай.
пон мар 14, 2022 5:31 pmg.gushterov83 написа:
... конкретни модели термоглави и термостати, които ползваш....
https://smartlife.bg/product/homematic- ... ermostat-1

https://smartlife.bg/product/homematic- ... rets-vrata

Три стаи, оборудвани с глава и термостат, коридорите- само на термоглави- 2бр, както вече писах.
Сензора за прозорец/врата ми показва дали брата е влядъл да нахрани кучката, когато ме няма и дали е забравил да затвори, на излизане.
Банята ми е с механична, "настроена" на 5- да разтоварва помпата, хахаааааа.
Точката за достъп ми забива понякога, щом спре интернета. Понеже е на линията на ЮПСа, трябва собственоръчно да я ресетна.
И тук ценичките са се вдигнали- и те душа "хранят".
g.gushterov83 - специалист
пон мар 14, 2022 6:02 pmТрифон П.Трифонов написа:
- и те душа "хранят".
В университета имахме преподавател, който казваше "По време на финансова криза, който не успее да прехвърли загубата върху крайния потребител, просто фалира!"

Сензорите за прозорец ги ползвам да спират радиаторите при проветряване. Уникална функция и вече не ми се налага да обяснявам сложни схеми на жени и пенсионери. Вече знаят, че за да им е топло трябва да затворят прозореца. Препоръчвам на всеки. Имам 8 сензора почти на всичко що се отваря за проветряване.
g.gushterov83 - специалист
Здравейте отново,
Вече замених устройствата, в бяла Европа нещата се случват.
Спрях се на термоглава Basic, сензор HMIP-SWDO и сензор с дисплей HMIP STHD вместо стаен термостат. Взех и един контролер HmIP-WHS2 защото цената е прилично надолу спрямо България. От ELV са казали, че може един контролер да се контролира от няколко термостата, така че ще го пробвам.
До тук добре, само дето ще ги получа чак лятото, защото не ми се плащат още пари за куриери.
Гледам, че са увеличили срока за замяна до 31.12.2022, така че ако някой който има желание и познати на Запад може да се възползва - работи и то бързо.
Прикачен файл:
276966486_715070866423008_5436233540332896679_n.jpg
276966486_715070866423008_5436233540332896679_n.jpg (94.34 KиБ) Видяна 916 пъти
Прикачен файл:
277178494_1433994353700216_355125572057531200_n.jpg
277178494_1433994353700216_355125572057531200_n.jpg (64.06 KиБ) Видяна 916 пъти
Прикачен файл:
276937140_690792135674161_7493294565182979584_n.jpg
276937140_690792135674161_7493294565182979584_n.jpg (68.01 KиБ) Видяна 916 пъти
ves-ko - специалист
пон мар 14, 2022 7:13 pmg.gushterov83 написа:
...
Сензорите за прозорец ги ползвам да спират радиаторите при проветряване. Уникална функция и вече не ми се налага да обяснявам сложни схеми на жени и пенсионери. Вече знаят, че за да им е топло трябва да затворят прозореца.
...
:-D :prayer: :partyman: :supz:
Изключително съм доволен след монтажа на датчиците за прозорци.
Преди това - някой отваря прозореца и го забравя и радиатора си топли директно гълабите.
Сега - при отваряне на прозореца заданието на радиатора се задава на 12 оС и вентила затваря. При затварянето на прозореца заданието на радиатора автоматично се връща в предходното положение (примерно 23 оС) и вентила отваря, колкото му е необходимо.

При термостатите:
При мен 3 стайни термостата 'директно' управляват един и същ канал (единият) от двуканалния контролер, който вкл./изкл. помпата.
В резултат: система "или" - която и от стаите 'да иска' топло - помпата работи. При достигане навсякъде на зададената температура - помпата спира.

Температури:
При радиатора, измерена от термовентила (примерно) 25 оС (вероятно поради наличие на мебели и завеси (макар и дръпнати встрани) в близост), а при термостата (в другия край на стаята) 23 оС при зададени 23,5 оС - помпата работи и радиатора 'грее' т.е. може да е отворен дори и на 100%.
В другата стая (все още без завеси) 1 термостат управлява 3 термовентила и температурната разлика е по-малка (около 1 оС).
ср мар 09, 2022 3:14 pmg.gushterov83 написа:
...
Четох също, че стайния термостат се замества напълно от сензора що касае контрола на системата, като естествено няма бутони за директен контрол. Но така ли е на практика?
Да, така е.
Можеш да реализираш 'двупосочна връзка' м/у термостата и термовентила, което ще ти позволи чрез промяна на заданието на вентила да се коригира и заданието на термостата.
Аз съм го реализирал точно по този начин:
Без значение дали променям заданието (на ръка) от термостата или от някой от радиаторите в стаята (където са 3 радиатора) - автоматично се променя заданието и на всички останали елементи (термостат и термовентили). Изключение съм направил с датчиците за прозорците. Там всеки датчик си управлява САМО термовентила на радиатора под него. Естествено това са настройки, които могат да се променят според 'вкуса' и желанието на ползвателя.
  • 1
  • 25
  • 26
  • 27
  • 28
  • 29

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: