• 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
пон авг 19, 2019 11:20 amsimichoil написа:
... така ли е ?
Ъъъъъ.......Да.
По скоро, да има "равномерна" циркулация през всички разиатори.
Колкото и да е по "балансирана" колекторната система, от другите, все пак не всички трасета и радиатори са еднакви.
По големите радиатори, както и по дългите трасета, имат по голямо хидравлично съпротивление. Така един голям радиатор, на по голямо разстояние, ще изпитва "енергиен глад", понеже водата предпочита да циркулира повече през лирата, която е точно до колектора.
пон авг 19, 2019 11:49 amТрифон П.Трифонов написа:
пон авг 19, 2019 11:20 amsimichoil написа:
... така ли е ?
Ъъъъъ.......Да.
По скоро, да има "равномерна" циркулация през всички разиатори.
Колкото и да е по "балансирана" колекторната система, от другите, все пак не всички трасета и радиатори са еднакви.
По големите радиатори, както и по дългите трасета, имат по голямо хидравлично съпротивление. Така един голям радиатор, на по голямо разстояние, ще изпитва "енергиен глад", понеже водата предпочита да циркулира повече през лирата, която е точно до колектора.
Ясно - благодаря много за разяснението. С риск да прозвучи глупав въпроса (аз ще съм на централно парно - от ТЕЦа) - чудно ми е доколко едни такива вентили помагат за цялостната работа на системата. Така или иначе до апартамента ми пристига горещата вода - през една голяма тръба, която след това се разпределя по различните кръгове. Дебит си има както и капацитет. Това че един кръг е "по-гладен" от други - той пак ще си е снабден с топла вода. Тези които са по-малки и по-близки - ще имат нужда от по-малък ресурс, но пак ще си бъдат снабдени. Просто ми е любопитно с какво помагат тези вентили - освен, че явно става по-балансирана цялата система ? Питам от чисто любопитство, ще си сложа такива вентили на изходния поток на всеки радиатор, това е ясно, но какво подобрение бих могъл да забележа в моя случай ?

Благодаря предварително :)
Просто ги монтирай отворени докрай и туй то!
По добре да си го направил и да нямаш нужда от тях, отколкото да не си, някоя стая да ти стои по хладна и да се налага допълнителен монтаж, което за мен си е ремонт.
Ако до даден радиатор достига топло, но с малък дебит- те ти енергиен глад и студена стая. Без значение от Топлофикация ли иде топлото или от ТП вода-вода.
До тука с обясненията по въпроси, породени от чисто любопитство.

Офффф!!!
Без тях, радиаторите с по малък дебит, ще получат се таки топла вода, чак когато нахранените радиатори стоплят стаите и ония ел. кранчета притворят.
Вече трябва да ти е ясно, че някои стаи ще се стоплят със закъснение.
Ако топлиш постоянно и навсякъде, проблем няма да има, освен ако радиаторите са недооразмерени (малки, разчетени за 80 градуса постъпваща вода, Топлофикация ти праща 50, пък на вънка е свински студ).
andy_forresite - майстор
На тези колектори можеше да им поставят по едно кранче. Нямаше да му трябват вентили на изходите.

Трифонов, понеже не съм сложил и аз такива вентили и имам гладен радиатор, нямам опит и не знам как се получава на практика, ще те попитам като се ограничава един консуматор, после втори, трети и тн., те топлоотдават по-слабо отпреди и (вероятно) имаме по-добре захранен проблемен радиатор. Дали редукцията на първи, втори, трети и тн радиатори е равна на увеличението на потока през проблемния? Или имаме три по-слабо топлещи и един по-добре топлещ, но не така добре изразено както намалението на другите:?
bobivg - специалист
Аз също съм с ТЕЦ и добре, че има сложени секретни вентили на радиаторите. Апартамента се намира на нисък етаж в сградата това от една страна. Другата причина е дело на бамбучите от ТЕЦА, които бяха настроили помпата да работи по безумен начин. Това го разбрах в последствие след като един ден заварих абонатната отключена. Имаше свъх дебит през радиаторите и термоглавите не можеха да регулират, шумяха доволно и радиаторите работеха он/оф. Не съм първи собственик така си е бачкало години наред. Поиграх си със секретните вентили за да редуцирам налагането и нещата се оправиха. Шума изчезна, а радиаторите почнаха да поддържат температурата, като винаги са нагряти в някаква степен за разлика от преди. Туй нещо да ти работи радиатора он/офф може да го оцени най-добре човек, ако има легло точно под прозореца както е при мен. При всяко спиране на радиатора се усещаш как те залива студен полъх от прозореца последван след това от яка жега, когато термоглавата отвори.
morfei1 - специалист
пон авг 19, 2019 9:10 amsimichoil написа:
Здравейте,
благодаря за мненията и отговорите.

CCU3 - по какъв начин комуникира ако не е през клауд на НМ ? Доколкото четох има такава опция, но наистина не съм запознат.
Иначе идеята ми за смарт дом е да ползвам техниката за НМ - за отоплението. Какво значи да си оставя секретните ?
Директно си комуникират на 868.0-868.6 MHz/869.4-869.65 MHz.

Според мен CCU3 модула е за доста напреднали, които знаят точно какво искат и какво могат да направят с него. Имат Homematic, HomematicIP устройства, които искат да ги обединят, а така също и такива на други производители. Почват да се плащат едни лицензи и работата става много дебела. Имаш алтернатива raspeberrymatic, която е по-евтина от CCU3 модула върши същата работа, но иска доста четене докато всичко тръгне.

HmIP AP-то е за хора, където искат бързо, лесно, безпроблемно и прегледно да си управляват отдалечено топлото и други HmIP устройства без да влизат в дълбоката вода. Недостатъкът е, че иска интернет и е ограничен от към функции спрямо CCU3 и raspeberrymatic.
morfei1 - специалист
Новият сезон наближава и лека полека започва и подготовката за него. От миналата зима ми беше мерак да го направя, та най-накрая и това се случи.

Мониторинг и контрол на HmIP през Home Assistant (Hass.io). Няма да обяснявам какво може програмата, който се интересува може да се запознае.

Както се вижда от снимката, софтуера позволява да се следи температурата в стаята и от термо главата, но водещ пак е термостата (ако има такъв). Което лично на мен ще ми бъде полезно понеже ще мога да си следя температурата в стаята от две места. Също предоставя възможност да се следи и положението на вентила, също полезно, понеже ще мога да следя кога, и колко се "товарят" радиаторите. Подробна статистика за всеки отделен параметър. Автоматизация, известяване при събитие и т.н.т. До тука с хубавото...

За да тръгне всичко, се иска доста четене и познания, компютри, Linux, скриптове и т.н.т. Въпреки, че взема данни от HmIP Cloud, oтдалеченият мониторинг и контрол става или през VPN или през DNS или локално през WiFi, когато сте си в къщи, което иска допълнителни познания, настройки. Не става от раз с питане, като е стандартното HmIP приложение, а с доста четене.

Използването на Home Assistant НЕ премахва използването HmIP AP - точка за достъп.

Поздрави!

Прикачен файл

PSX_20190914_003717.jpg
HmIP-Hass.io
PSX_20190914_003717.jpg (102.04 KиБ) Видяна 1166 пъти
съб авг 24, 2019 9:29 ammorfei1 написа:
Директно си комуникират на 868.0-868.6 MHz/869.4-869.65 MHz.

HmIP AP-то е за хора, където искат бързо, лесно, безпроблемно и прегледно да си управляват отдалечено топлото и други HmIP устройства без да влизат в дълбоката вода. Недостатъкът е, че иска интернет и е ограничен от към функции спрямо CCU3 и raspeberrymatic.
За мен това е достатъчно, тъй като искам просто да мога да управлявам отоплението когато не съм в нас. HmIP Access Point - щом ще ми върши работа, значи мисля това да взема.
- 4 безжични стенни термостати
- HmIP AP - 1 бр.
- Контролер за безжично упарвление 6 канален - 1 бр.
- термоелектрически задвижки - 5 бр.

Освен гореизброените неща, ще ми трябва ли нещо друго за да имам една завършена система която да мога да управлявам както от стенните термостати, така и дистанционно ?
morfei1 - специалист
Ако ще си с радиатори, защо ще вземаш задвижки и контролер за безжично управление? Не че няма да стане, но за мен това е по скоро за управление на подово, отделни кръгове към бойлер, етажи и т.н.т За стаята си иска термо глава и стаен термостат за да е перфектно, когато се ползва радиатор, според мен

Слагаш си термо глава и я вързваш със стайния термостат (който е разполжен на подходящо място). Термо главата също има датчик за температура, както казах. Тоест температурата в стаята се следи от две точки/места, като водещ е стайния.

Изцяло завършено при HmIP няма. Ти си решаваш кога и до колко да се разширяваш според нужди и възможности. За мен завършен контрол на отоплението в една стая, когато се ползва радиатор е термо глава със стаен термостат.

Датчика за прозорци е малко нож с две остриета поне в моя случай, защото ако ми изключи един голям радиатор докато проветрявам ще ми дебалансира системата примерно и ще ми изключи котела, понеже няма да има достатъчно консуматори в даден момент. Аз алтернативно се известявам с e-mail в случай, че някой забрави вратата/прозорец отворени и температурата падне под примерно 22C при стайния термостат. За една баня датчика за прозорец е добро решение. Прозореца отворен да се проветрява, главата е на 12C, затваряш прозореца и автоматично главата минава в отоплителен режим 23-25C примерно. Ако е съчетано с датчика за температура и влажност (който в България не се предлага в момента) става страхотно решение за баня.
morfei1 - специалист
Не знам за вас, аз тази вечер открих отоплителния сезон след, като температурата в стаите през деня падна на 21.5C.

Прикачен файл:
PSX_20191007_215809.jpg
HmIP
PSX_20191007_215809.jpg (94.98 KиБ) Видяна 1046 пъти
  • 1
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 29

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: