• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
animal82 - помощник
пон ное 01, 2021 1:19 pmNinobg написа:
Здравейте, дали някой има/е имал шум в радиаторите и може да сподели.

И аз съм с homematick и забелязах, че има шум в два от радиаторите когато вентила е полуотворил. В останалите няма шум. Предполагам проблема е във вентила на радиатора. Моите са на Херц. Шума е слаб и не ме дразни. За това нямам намерение да предприемам нищо за момента.
morfei1 - специалист
При мен шумове нямаше, след като свалих помпата от 3-та, на 1-ва степен. Вентилите бяха на Herz.
Аз се свързах с фирмата монтирала котела и цялата инсталация и ми казват, че проблемът е в това, че нямам термостат, който да спира котела, когато вентилите се притворят, т.е. реално няма регулация на помпата и котела продължава да работи при полуотворени вентили и тогава се получава свистене заради потока, който не е намален. Предлагат ми термостат в една стая, свързан с котела, но според мен така се обезсмисля цялата homematic система. Някой им ли представа дали това устройство, multi I/O box controller (https://smartlife.bg/product/homematic- ... hi-sistemi) не би имало такава функция да контролира помпата на котела съобразно термоглавите?
Christo - майстор
Аз бих пробвал с Grundfos ALPHA 2L https://product-selection.grundfos.com/ ... tab=models
Тя има няколко режима на работа. Един от тях е "Поддържане на постоянно налягане в системата" Казано с други думи, като притвори някоя глава, тя ще коригира автоматично дебита, така че налягането да се запази постоянно. В мрежата е достъпно подробно ръководство на български, например тука: https://product-selection.grundfos.com/ ... umentation
пон ное 08, 2021 9:30 pmChristo написа:
Аз бих пробвал с Grundfos ALPHA 2L https://product-selection.grundfos.com/ ... tab=models
Тя има няколко режима на работа. Един от тях е "Поддържане на постоянно налягане в системата" Казано с други думи, като притвори някоя глава, тя ще коригира автоматично дебита, така че налягането да се запази постоянно. В мрежата е достъпно подробно ръководство на български, например тука: https://product-selection.grundfos.com/ ... umentation
Здравейте, благодаря за предложението, само че съм с газов двуконтурен котел и не знам как може да се инсталира това устройство, което предлагате. Затова се интересувах от модулите на HM като Homematic IP Switch Actuator for heating systems – 2 channels (https://en.homematic-ip.com/en/products ... nnels.html), защото доколкото разбирам от това, което чета това също има функция за регулиране на помпата.
morfei1 - специалист
Двуканалния контролер на Hmip може да управлява котела на единия изход - on/off (има възможност и за подвързване като "сух контакт") спрямо температурата в някоя или няколко стаи или положение на вентила/те, и отделно само помпата на другия канал. M/O Box-а може да прави още повече неща.

Мисля е писано по въпроса по назад в темата.
Christo - майстор
[quote=Ninobg post_id=1086004 time=1636442891 user_id=93638

Здравейте, благодаря за предложението, само че съм с газов двуконтурен котел и не знам как може да се инсталира това устройство, което предлагате. Затова се интересувах от модулите на HM като Homematic IP Switch Actuator for heating systems – 2 channels (https://en.homematic-ip.com/en/products ... nnels.html), защото доколкото разбирам от това, което чета това също има функция за регулиране на помпата.
[/quote]
Помпата се слага на мястото на сега съществуващата циркулационна помпа. На корпуса на помпата има бутони, от които се избира искания режим. Освен този режим, който коментираме, са възможни още няколко. Свалете си ръководството от линка, който ви посочих, и се ориентирайте от там. Управлението на режимите е вградено в самата помпа. Не изисква допълнителна електроника и се оправя само с такъв проблем. Все още нямам Homematic IP, но имах аналогичен на вашия проблем и го реших с помпа от този тип.
animal82 - помощник
пон ное 08, 2021 8:53 pmNinobg написа:
Аз се свързах с фирмата монтирала котела и цялата инсталация и ми казват, че проблемът е в това, че нямам термостат, който да спира котела, когато вентилите се притворят, т.е. реално няма регулация на помпата и котела продължава да работи при полуотворени вентили и тогава се получава свистене заради потока, който не е намален.

Не мисля ,че това което ти предлагат ще реши проблема. Да, съгласен съм, че котела трябва да се изключи, когато се достигне заданието(стайна темп. или температура на водата).Моят котел се вкл./изкл. от двуканалния актуатор на хомематик(реално използвам единият канал), който съм настроил да с управлява от степента на отваряне на радиаторите термостати. Самите термоглави държат вентила на радиатора полу-отворил в зависимост от това колко градуса трябва да достигнат.Рядко се случва главите да са отворили/затворили на 100 %. Дори когато котела бъде изключен помпата продължава да върти водата в системата докато се охлади под определена температура.С две думи имаш циркулация и полуотворени вентили.Според мен проблема е или във вентила или в степента на която работи помпата както каза колегата няколко поста по-назад.
вт ное 09, 2021 9:13 pmanimal82 написа:
пон ное 08, 2021 8:53 pmNinobg написа:
Аз се свързах с фирмата монтирала котела и цялата инсталация и ми казват, че проблемът е в това, че нямам термостат, който да спира котела, когато вентилите се притворят, т.е. реално няма регулация на помпата и котела продължава да работи при полуотворени вентили и тогава се получава свистене заради потока, който не е намален.

Не мисля ,че това което ти предлагат ще реши проблема. Да, съгласен съм, че котела трябва да се изключи, когато се достигне заданието(стайна темп. или температура на водата).Моят котел се вкл./изкл. от двуканалния актуатор на хомематик(реално използвам единият канал), който съм настроил да с управлява от степента на отваряне на радиаторите термостати. Самите термоглави държат вентила на радиатора полу-отворил в зависимост от това колко градуса трябва да достигнат.Рядко се случва главите да са отворили/затворили на 100 %. Дори когато котела бъде изключен помпата продължава да върти водата в системата докато се охлади под определена температура.С две думи имаш циркулация и полуотворени вентили.Според мен проблема е или във вентила или в степента на която работи помпата както каза колегата няколко поста по-назад.
Здравейте, акуатора не регулира ли точно помпата? От указанието му останах с това впечатление.
animal82 - помощник
Здравейте, акуатора не регулира ли точно помпата? От указанието му останах с това впечатление.
[/quote]
Регулира това което подвържеш към него. Моят котел е на пелети и актуатора подава импулс кога да запали или изгасне самият котел, а помпата към котела се вкл/изкл от зададената температура на водата в системата( 50 вкл/47 изкл.).Самата помпа има три степени,който се настройват ръчно(моята е на 2-ра степен).Ако има допълнителна помпа за друг кръг,може да я вържеш примерно към вторият канал."Вградената" в котела помпа не мисля, че може да се регулира отделно( ако някой е по-запознат нека да ме поправи -не съм специалист)
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 29

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: