• 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Проблема се оказа в рутера. Ресетнах го и вече Access Point-a се конектва без проблем. Странното е, че след ресет на рутера си въведох ръчно старите настройки и въпреки всичко вече AP се връзва нормално.

След това свързах 4 термо винтили и 2 датчика за прозорци за нула време. Всичко мина учудващо лесно.
Иначе в момента Access Point-a е вързан с нормален лан кабел към Switch който е на голямо разстояние от рутера и все пак си работи без проблем.
Остава да задам малко графици и съм готов.
Мисля също да добавя цялата система в Hassio-to което ползвам за мониторинг и контрол на останалите неща в дома.

Благодаря за съветите.
morfei1 - специалист
Браво, радвам се че си намерил решение. Моят HmIP е вързан към hassio и работи безпроблемно. Имаш 24часа история на температурата, можеш да следиш положението на вентила, неща които ги няма в стандартното приложение.

Радвам се, че ставаме повече, за да обменяме повече опит, настройки и т.н.т :)
нед яну 12, 2020 4:08 pmizahariev написа:

Благодаря за съветите.
Добре дошъл в отбора на доволните, след като "желанието ти е възкръснало"!
След един ден работа системата работи чудесно засега. Днес излезе update за три от четирите глави, обновиха се и всичко си е ок.
Температурата в помещенията се усеща доста по-умерена от преди.
Направих интеграция в hassio и вече мога да наблюдавам и регулирам нещата от компютър, както и от мобилното им приложение където са останалите ми неща (сензори, камери, датчици...).

Поръчах още една глава и сензор за прозорец да е завършена системата :)

За бани използвате ли някакви смарт глави, които са влагоустойчиви?
morfei1 - специалист
Аз използвам глава от този сезон на HmIP в банята, като преди това изкарах една година с Ел. Глава на Herz. Проблеми няма, но зависи къде е разположена главата и как се проветрява банята. Влажността в моята баня е като стаите, проветрява се непрекъснато. Принципно не е препоръчително да се монтира в баня. Влага и корозия по платката в главата - не покриват гаранцията, да си знаеш.

Хубавата на hassio е, че можеш да следиш каква е температурата при главата, когато не е вързана с термостат, което е голям плюс за да я следиш при каква темп отваря/затваря, каква е зададената темп, каква е при главата и какво реално постигаш в стаята, ако има с какво да измерваш.

Стайните термостати балансират температурата още повече, стига да са сложени на правилното място в стаята. Без него главите са склонни да претоплят с около 1 - 1.5C. за сравнение Herz-овете претоплят с 2.5 - 3C.

Ще ми е интересно да споделиш при определено задание каква темп подържа в стаята, не до радиатора, а примерно в най-студената част на стаята по твоя преценка, по възможност на 1.5m от земята или където е удобно.

Другото предимство на главите на HmIP е че регулират вентила с точност 1%, а примерно Herz-овете ми регулират през 5%, оттам идва по-голямото претопляне или охлаждането според мен.

Границата на комфорт при всеки е различна и е много малка от това да ти е хладно и от това да ти е топло. При добре балансирана система от към радиатори и котелна вода, държат темп. в стаите в които ги има в границата от 0.5C, особенно съчетани с термостати.

Имай предвид, че и главите се самообучават, но им трябва време. В началото държат по-топло. Не ги шашкай всеки ден с различни настройки, като мен в началото :lol:

Ще ми е интересно да споделиш впечатления, особено като имаш и мониторинг с hassio. :)
пон яну 13, 2020 8:14 pmmorfei1 написа:
Ще ми е интересно да споделиш при определено задание каква темп подържа в стаята, не до радиатора, а примерно в най-студената част на стаята по твоя преценка, по възможност на 1.5m от земята или където е удобно.
Има разлика от около 1-1.5 градус, която е приемлива. За сега не мисля да бутам офсета на винтилите.
Много съм доволен от сензорите за прозорците. Преди, доста често при отворен прозорец парното си бичеше здраво защото забравяхме да го спрем. Сега този проблем го няма :)
morfei1 - специалист
пет яну 17, 2020 9:39 amizahariev написа:
Има разлика от около 1-1.5 градус, която е приемлива. За сега не мисля да бутам офсета на винтилите.
Много съм доволен от сензорите за прозорците. Преди, доста често при отворен прозорец парното си бичеше здраво защото забравяхме да го спрем. Сега този проблем го няма :)
Да, напълно нормално поведение на главата, когато работи без стаен термостат. Аз имам 6 глави, 4-ри са с термостати, двето още не са. Тези които са без термостати, отварят 1.5C по-рано от заданието, тези които работят с термостати държат температурата в рамките 0.5C повече от заданието.

С положителен offset-а съм си играл много, много пъти. И всеки път стигам до извода, че е безмислен. Струва ми се, че главата започва да работи по лошо..... може и да греша. Ако нямаш термостат и искаш температура 23.5, даваш задание 22C на главата и си ОК, не влизаш във филми с offset-ти. В случай, че претопля.

Виж, ако не достига зададената, +1.5C която си дава главата, отрицателния offset ще помогне, когато радиатора е разположен на кофти място, но положителния е безмислен поне в моята практика. Главата е по-умна от нас от гледна точка темпериране и подържане на температура :roll:

Другата ми глава без термостат е в антрето и е сложена вертикално, което принципно не правилно, но няма друг начин. Датчика на главата показва
от 25,2 до 26,7C когато подържа 23C, и от 25,9 до 27,3C, при подържане на 23.5C, но термометър в коридора показва 23.5 - 24C, тоест си подържа зададената температура, въпреки, че показва друго и усещането в коридора не като за 26-27C. Когато сложа Aqara THP датчика на Xiaomi на 2м. височина, показанията му са много близки до тези на главата, но на 1м от земята температурата е около 24C :roll: .

Главите са достатъчно умни. Просто задаваш желана температура и всичко е ОК, останалото го мисли HmIP, кога, за колко с какво положение на вентила.
Последна промяна от morfei1 на пет яну 17, 2020 10:34 am, променено общо 1 път.
Как стой въпросът с неползването на винтилите през лятото? Понеже не виждам опция за изключване.
Оставят се на ниска температура или просто им махате батериите?
morfei1 - специалист
пет яну 17, 2020 10:33 amizahariev написа:
Как стой въпросът с неползването на винтилите през лятото? Понеже не виждам опция за изключване.
Оставят се на ниска температура или просто им махате батериите?
В настройки имаш Holiday Mode, там си задаваш от кога до кога искаш главите да не работят. Моите миналага година цяло лято стояха на ръчен режим 22C и този Holiday Mode не го използвах. Чудя се това лято да ги оставя на 30C или температура близка до стайната, за да са непрекъснато отворени, понеже помпата на котела се включва 1 път на денонощие и развърта водата за да не блокира, та да не и създавам излишно хидравлинчо съпротивление, ако са напълно затворени.... ще го мисля :roll:

Главите на другия ми етаж са обикновени ел. глави на Herz. Те си имат летен режим - изключване, отделно си имат и Holiday Mode. Минава се в ръчен режим и сваляш температурата докато изпише на диспеля Off, може да го провбав и на HmiP главата дали работи, аз досега не съм пробвал. Въпреки, че главата е Off, веднъж дневно отваря и затваря няколко пъти, с цел да не блокира вентила на радиатора anti-calc. Въпреки, че сега работят непрекъснато, когато дойде часа - 12:00 на обяд, си отварят и затварят вентила няколко пъти. Този сезон в началото имах такъв проблем на радиатор, който до преди това беше с обикновена механична глава, който се е ползвал 4-ри сезона и рядко се въртяла врътката. Ветнила беше спекъл та се налагаше да го раздвижвам, като свалям главата и натискам с отверка "пъпката".

За главите на HmIP съм се интересувал доста, чел съм упътването доста пъти, но такава опция не съм срещал. Те също си раздвижват вентила веднъж на 24часа, когато не се ползват, кога го правят през летния сезон един бог знае, досега не съм ги чувал или хващал да го правят :roll: . В отоплителния сезон, не съм ги чувал да си правят anti-calc, щот са по-умни от Herz-овете и преценят, че е безмислено да го правят след като работят денонощно, предполагам :-D
morfei1 - специалист
Играчките пристигнаха най-накрая. HmIP-STH за който вече съм писал и ще управлява главата в кухнята и 2бр. HmIP-PSM. Накратко за тях умни контакти, които могат да управляват всякакви електрически уреди on/off и по график, бойлери, ел.печки, eл. радиатори, ел. конвектори с товар до 16A. Интересното при него е, че може да се върже със стаен термостат и да управлява ел. уреда (ако е отоплителен) спрямо температурата в стаята измерена от стайния термостат, а също и по график. Също има възможност да показва и консумираната ел. енергия.

Прикачен файл:
HmIP-PSM.jpg HmIP-PSM



Нещо на което се натъкнах на скоро относно HmIP-WHS2 -2 каналния контролер, който си купих за управление на котела и който все още не съм вързал към него.

В тези две теми от форума на https://homematic-forum.de/ може да научите повече за него как работи на какви проблеми може евентуално да се сблъскате и как да ги решите/заобиколите. Как евентулано може да го подвържите нагледно като "Dry Contact" и други полезни неща относно работата му.

https://homematic-forum.de/forum/viewto ... 49&t=44824

https://homematic-forum.de/forum/viewto ... 20#p491020

линковете са на Немски ползвайте Google Translate
Последна промяна от morfei1 на пон мар 02, 2020 10:11 am, променено общо 2 пъти.
  • 1
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 29

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: