• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Manu - специалист
Тамън щях да те съветвам да ресетваш устройството. :)
Нищо де, ето поне да се знае, ако го няма в описанията ::)

Steps to perform a factory reset:

1.) Remove batteries from the device / remove the device from power by unplugging it
2.) Press and hold the system button on the device
3.) Put the batteries back in the device (do not release the system button during this action!) / plug the device into a power socket (do not release the system button during this action!)
4.) Wait until the system button starts flashing
5.) Keep the button pressed for 4 seconds, then release the system button (if you see a red light something went wrong)
6.) After you released the button press it again for around 4 seconds (it should glow green)

Пусни по една реална снимка на главата и AP-то, ако не те затруднявам !
Не ми позволява да споделям pdf файлове.
"Разширението pdf не е позволено."
Ето това исках да покажа.
https://www.eq-3.com/products/homematic ... /-380.html
Имат го налично на 79лв.
morfei1 - специалист
Прехвърлянето на настройките от приложенито към главата става по този начин:

Примерно в моят случай настройвам offset-та на -2.0C и в момента в който натисна бутона "confirm" в приложението, в рамките на 1 секунда, трябва да натисна системния бутон на главата за да си приеме настройките веднага. Ако се забавя малко повече, не става работа, също като първоначалната адаптация на главата - трябва да сте бързи (това не го пише в упътването :lol: ). Индикатор за успешно прехвърляне на настройките е присвяткване на системния бутон на главата няколко пъти в бяло/жълт цвят.

С offset-та на главата, определено температурата в стаята в най-студената и част (външна северна стена), започна да се балансира, спрямо най-топлата стена до радиатора (вътрешна стена). Карам на стъпки от -0.5C, в момента съм на -2.0C (довечера ще видя ефекта) и следя темпeратурата на електронен стаен термометър с външна сонда DC103. Може би това е момента в който стайният термостат влиза в действие и балансира нещата без излишна занимавка. За сега ще се опитам да изравня с offset-та на главата, ако не успея да постигна желаното за следващия сезон ще опитам и със стаен термостат.

Кефа с температурата в стаята с тази глава е голям, нищо общо със старата механична глава, където или ми беше хладно или ми беше топло. Държеше си 24C до 24:00, след което свали на 21C до 06:00, след това пак 24C до 9:00. Като се събудих в 06:30, стайният термометър с който меря в най-отдалечената и студена част от стаята беше 22.5-23C. В стаята доволно топло, а през вечерта докато спях доволно хладно :-D . Отидох в хола, там главата перманентно си стои на 3.5, е ми в спалнята беше по-топло и приятно. Като се събудя, предпочитам малко по-топло да ми е.

Доволен съм, реших да разширя Homematic-а с още 2 глави за този сезон. За оставащите поне два отоплителни месеца, ще имам време да преценя, какво ще ми трябва за следващият сезон живот и здраве.
morfei1 - специалист
Малко може като монолог да стане, но идеята е не да си лафим празни приказки, а да споделяме впечатления. Тези които се чудят, да знаят какво да очакват. А не като мен да се чудя и мая, дали сега това ще ми реши проблемите и ще ми върши работа.

Днеска стартирах деня със същия график 6:00 до 9:00 - 24C, 16:00 до 24:00 - 24C, през останалото време 21C. Offset-a го бутнах, както казах по-рано на -2.0. Термометъра държеше 24C в най-далечената точка на стаята, като се прибрах от работа към 19:30. Беше определено по-топло спрямо другите стаи, поне така се усещаше. Жената доволно се оплакваше, че към 16:30 също е било много топло в стаята. Убеден съм, че не е било повече от 24C. Преди няколко вечери на същото място беше 22C и се усещаше хладина, дори и с новата глава HM IP, но с offset 0.0. Тази температура 24C не става за спане, поне за моите възприятия. Свалих на 23.5, вече близо два часа си държи 23.5 - 23.7C на същото място.

Извода до който стигнах:
Не трябват велики температури за да се стоплиш комфортно, просто трябва да е правилно разпределена. Колкото по точно, с толкова по-малко може да се чувствате добре. Щом на жена ми и стана горещо, а тя под 25C не признава за топло за мен е достатъчен критери, че главата работи добре и 25C не винаги са 25C, надявам се разбирате какво имам предвид.

В един момент, стаята с най-кофти изложение, която същевременно беше с най-кофти разпределение на температурата, се превърна в най-добре отоплената ми стая за момента, с най-равномерен баланс на температурата в нея и то без да ползвам стаен термостат :shock: .

С новите две глави, се надявам да балансирам температурата на етажа поне на 80%. С другите стай, ще ми бъде по-лесно.
filmatoplo - майстор
Една стая която не е била добре отоплена -как става отоплена .
morfei1 - специалист
чет яну 24, 2019 10:25 pmfilmatoplo написа:
Една стая която не е била добре отоплена -как става отоплена .

Връткаш главата на 4.5 съответно радиатора се затопля целия, грее определено време добре, температурата се вдига в стаята - готино ми е. След ден, два обаче главата вкарва радиатора в режим да топли само него и около него в някакъв минимален, но постоянен режим и тъй ден след ден започва да се чувства хладината. Повярвай ми следя си системата непрекъснато, кое как се случва. Така работише главата на 3, 3.5, 4, 4.5 и на 5 не пробвах, а реших да я разкарам (имам предвид принципа на работа , а не макс постигната температура). Нещо подобно се случва и с другите глави, смятах, че не се усеща понеже стаите са с по-добро изложение и по-големи радиатори, но съпоставени с тази глава, започнах да правя разлика в управлението на температурата в помещенията. Затова и тях ще премахна.

Ел. главата отваря, затопля целия радиатор, но го прави толкова прецизно, че не прехвърля зададената температура в стаята. Това се случва постоянно, механичната глава това не го може, поне моите. Тоест, може го като проветрявам сутрин и температурата в стаята падне с 2 - 4C. При ел. главата не усещам спадове в температурата, варира мах от 0.1 до 0.4C от заданието, а радиатора си грее целия стабилно. С механиката се получава или претопляне или преохлаждане заради мудността с която реагират на промяната на температурата в помещението.

Както казах, с Offset 0.0 дори и с ел. главата, нещата не бяха много по розови. Розово стана като взех да бутам Offset-a, което ме принуди да свалям макс температурата, понеже стана по-топло от колкото искам, там където искам. Понеже механичната глава няма offset, няма как да направя корекция, за да постигна равномерно и постоянно затопляне, особено ако и пред нея/радиатора има скрин, закачалка и други подобни неща, затрудняващи топлото да премине.

Нямам идея как изчислява и смята главата, но го прави доста добре.

Знам, че ти е странно и на мен ми беше, и затова търсих решение, защото пелетите си вървят по график и не ги интересува, колко и как ми е топло горе, вече 3 - 4 сезона.
nelim - специалист
от няколко дена пробвам MAX! Термоглави (досега всичките ми са механични Caleffi)
И да ти кажа не ти схващам много логиката с офсета, тя механичната въобще няма нужда от офсет, щото е на цифри/степени а не градуси

Ако 4 не ти съответства на 25 градуса, врътваш на 4 и малко и ето ти го офсета +2 :)

Като цяло не виждам разлика от старите глави Caleffi, единственото което ме блазни е че си направих програма в спалнята и сега сутринта от 6 до 9:30 е 21, през деня държи на 18 градуса, вечер преди да легнем от 21:00 до 22:30 пак ходи на 21 и пак пада на 18 до 6ч сутринта.

Това реално може и с всяка ел глава (примерно от лидъл) да се направи, ама аз реших да взема MAX! с Cube (още не е дошъл и програмирах главата ръчно), че да си го правя през компа.

Ако ми хареса как работи в спалнята, вероятно ще взема и на другите места

ПС. На MAX! главите дето са + (не basic) са малко шумни, сега чакам и basic (уж са по-тихи) ама да видим

Homematic IP още не ми е по бюджета, като се вземе и в предвид че навсякъде си имам Caleffi глави не ми е финансово оправдано засега :)
Вероятно може да дойде някаква икономия от автоматичното превключване на температурите в помещенията, така че да са на ЕКО по няколко часа през деня или вечерта, и то за хора дето ги мързи да връткат нормалните глави (какъвто съм аз, имам по 2 радиатора в стая и за 2 години почти не съм ги пипал, топлят си и през деня и вечерта на зададена температура) - т.е. мързи ме да намалям хола вечер - че да вдигам спалните и обратно да бутам спалните през деня и да увеличавам в хола... за догодина може и да сменя всички глави ако забележа, че това ще доведе до икономия на пелети


ПС. Сега виждам че пишеш за спане на 24градуса - аз спя по боксерки и тениска - и двамата сина са потливи и ако е над 21градуса ги преобличам по 2 пъти вечер, не ми се мисли на 24 дали въобще ще успеем да заспим :D
Иначе си прав за възприятието на температура, преди 2 години се топлехме с климатици, който седяха на 26-27 и на всички ни беше студено, даже затваряхме врати :)
От както сме с парно, в хола държим зимата около 22-23градуса, в спалните около 20-21, навсякъде е отворено и на всички ни е комфортно :)
Мен колектора ми е в хола и всичките тръби тръгва от там, така пода е топъл и децата играят с удоволствие, докато на климата пода си беше бахър :)
morfei1 - специалист
чет яну 24, 2019 11:54 pmnelim написа:
И да ти кажа не ти схващам много логиката с офсета, тя механичната въобще няма нужда от офсет, щото е на цифри/степени а не градуси

Ако 4 не ти съответства на 25 градуса, врътваш на 4 и малко и ето ти го офсета +2 :)
Съгласен, но като стигна позиция 5 на къде да връткам за да компенсирам, ако не ми прави желаната темп? Ако я направи, защо не ми спира напълно радиатора, след като меря, че температурата в помещението е примерно 25C, тогава става претопляне на помещенията - непрекъснат дискомфорт.

Ел. главата си следи точно градуса. Ако има зададен offset задържа според заданието или избързва с затварянето на вентила пак според заданието, ако има стаен термостат, главата се води по него.

Например
Задава се 24C, след едно денонощие, примерно, не е 24C, a 23C, компенсираш с -1 за да постигнеш желана температура. Ако пък е по-висока от зададената, компенсираш с +1.

Ел. главата се адаптира индивидуално по вентила, механичната се предполага, че уж трябва да е, ама дали всеки път е.... смятам, че не. Щом със същия вентил в момента съм стигал до 26.5C и ако го оставя ще ги държи, ма не знам аз дали ще мога от към топлина.

Големият гъдел на Ел. главите е в автоматиката, сам си го усетил, а с интернет управлението става песен. Като ги гледам повечето изглеждат еднакво сигурно ги прави един завод за всички с различни лепенки, което не значи, че са лоши. Мисля си че ще ми е тегаво да наглася седмичната програма с тея копчета на няколко глави, ще ме хванат бясовете.

На HM IP мотора също го чувам, не е напълно безшумен. Не ме дразни, но и нямам база за сравнение. Казвам, да си знаете.
HM главите са много по тихи от Лидълските. Със старите, на сън знаех кога какво прави, като и през денят кухненската понякога успяваше да надделее гласът на Коритаров.
Сега не чувам главата.
Напълно безшумни са механичните. Не е проблем дето сработват напълно след 20-30 мин.
Няма ги графиците, а с НМ вече и отдалечен контрол на всяко помещение.
Освен това, възможността за създаване на зависимости– ако се случи еди какво си, да се извърши еди що си.
Например, кучето ми има навик, след разходка, първо да си мие лапите. При отваряне на вратичката за домашни любимци, се включва рециркулационната помпа за 3 минути.
Manu - специалист
morfei1, не можах да намеря по линковете, които разменяхме за bathroom. А почти съм сигурен, че мернах някъде докато рових онази вечер...

BTW, докато щраках по групите във фейса...Вече имаме и българско решение от MClimate и Shelly. Които по-принцип имат много интересни неща, особено Shelly !
http://www.mclimate.eu/en/vicki/meet-vi ... -yVWV36Cqc
Ама дебеличко ми се струва 59E глава.
Това за протокола - да се знае ! :)
чет яну 24, 2019 3:16 amТрифон П.Трифонов написа:
Не ми позволява да споделям pdf файлове.
"Разширението pdf не е позволено."
Ето това исках да покажа.
https://www.eq-3.com/products/homematic ... /-380.html
Имат го налично на 79лв.
Trifon, това за мен ли беше за рециркулационната помпа, че не го загледах особено какви ги върши ?
П.С. И кучето ли си автоматизирал да си мие лапите - само ! ? :supz: Завидях !

Мога ли да те помоля да щракнеш в софтуера да погледна как се задават и как са организини тези "зависимости" .
Имам много точки да покривам, вероятно с термостати на места, и в момента ценово MAX-а ми се връзва. Като за него пък имам въпроси, които се надявам Evgeni да помогне !
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 29

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: