• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ves-ko - специалист
чет мар 19, 2020 9:34 pmТрифон П.Трифонов написа:
... Аз съм изключително доволен от системата. Дава повече възможности, от колкото мога да ползвам.
Трябва ли във всяка стая да има освен термоглава на радиатора и стаен термостат и какво повече дава това ? (освен, че мери и важност)
т.е. може ли да се управлява "HmIP-WHS2 Homematic IP Actuator" от контролера при достигане на темп. и във всички стаи по ТГ, без СТ, а евентуално по-късно да се 'надгражда'?
нед май 17, 2020 9:51 pmves-ko написа:

Трябва ли във всяка стая да има освен термоглава на радиатора и стаен термостат и какво повече дава това ? (освен, че мери и важност)
т.е. може ли да се управлява "HmIP-WHS2 Homematic IP Actuator" от контролера при достигане на темп. и във всички стаи по ТГ, без СТ, а евентуално по-късно да се 'надгражда'?
Поставя се на място, където за мен е важно температурата за бъде еди каква си. До радиатора е нещо различно, макар, че има корекция на температурата.
Морфей проведе редица измервания и може да обясни подробно.
Освен това, виждам и реалната температура, през приложението на телефона си. Освен това, докато си карам найлона, по пистите на Боровец, ако нещо се сговняса, с пелетарника или каквото и да е там, дето дава топлото, извежда ми аларма на телефона. Последното май не беше функция на термостата.
Морфей е по наясно за разните интеграции с джаджи на други производители.
Също и игра филма с преходниците.
Изчакай да се включи!
ves-ko - специалист
нед май 17, 2020 10:04 pmТрифон П.Трифонов написа:
Поставя се на място, където за мен е важно температурата за бъде еди каква си. До радиатора е нещо различно, макар, че има корекция на температурата.
Морфей проведе редица измервания и може да обясни подробно.
Освен това, виждам и реалната температура, през приложението на телефона си. Освен това, докато си карам найлона, по пистите на Боровец, ако нещо се сговняса, с пелетарника или каквото и да е там, дето дава топлото, извежда ми аларма на телефона. Последното май не беше функция на термостата.
Морфей е по наясно за разните интеграции с джаджи на други производители.
Също и игра филма с преходниците.
Изчакай да се включи!
Благодаря.
morfei1 - специалист
нед май 17, 2020 9:25 pmves-ko написа:
А знае ли някой практически какво точно трябва да означава това от описанието на HomeMatic ?
"Thanks to Mediola Plug-ins a lot of other systems (e.g. Evil, Devil, Sonos, DIGITUS etc.) can be integrated into the system."
т.е. "Благодарение на Plug-ins от Mediola много други системи (,като Evil, Devil, Sonos, DIGITUS и др.) могат да бъдат интегрирани в състемата" (HomeMatic).

Да разбирам ли, че и "HERZ ETKF 8251 термостатична глава М28х1,5 с интегриран приемник" можеда се използва успешно с HomeMatic?
целта е да се избегне 'тъпия' преход М28х1.5/М30х1.5, който го продават доста скъпо (за 17.20 лв. - горе-долу колкото и термовентила - HERZ).
Или ако някой знае за по-човешки цени за преход М28х1.5/М30х1.5 ...
Това "Mediola Plug-ins" може да го ползваш CCU3 има и други плащат се а цените са.... скъпички. Трябва да си много наясно какво искаш да постигнеш, тоест навътре в материята. С AP-то не можеш да ги ползваш тези plug-ins. Казано простичко CCU3 е дълбоката вода на HmIP в която принципно аз избрах да не навлизам или поне за момента, понеже това което искам и очаквам го получавам с AP-то.

HERZ-а няма как да го интегрираш в Homematic IP. Принципно имам 3 останали адаптора М28х1,5/М30х1.5 и ако си с такива вентили и искаш да монтираш Homematic IP глава на тях, нямаш друг начин. За цената ще се договорим ако имаш интерес и ще бъде под 17,20лв. за брой :) .

нед май 17, 2020 9:51 pmves-ko написа:
Трябва ли във всяка стая да има освен термоглава на радиатора и стаен термостат и какво повече дава това ? (освен, че мери и важност)
т.е. може ли да се управлява "HmIP-WHS2 Homematic IP Actuator" от контролера при достигане на темп. и във всички стаи по ТГ, без СТ, а евентуално по-късно да се 'надгражда'?
Не е задължително. Един термостат може да управлява до 10-глави. Ако държиш обаче на точна прецизност и индивидуално управление във всяка стая си трябва термостат във всяка стая. HmIP е доста гъвкава и добре измислена система и можеш лесно да надграждаш и разширяваш.

HmIP-WHS2 Homematic IP Actuator го имам от половин година и повече и още си стои нов в кутията :-D . С него можеш да управляваш котли и помпи на база на това дали главата или главите са отворени и искат топлина или по стайна температура на един или няколко термостата. Това се конфигурира при инсталацията, може да се променя след това. Също може да работи и в режим "сух контакт".

Единият етаж ми е изцяло с HmIP и всяка глава е закачена с термостат освен тази в антрето. Още се чудя дали да има или не, понеже антрето е вътрешно и когато всички врати са отворени, топлината се "събира" там и температурата държи винаги доста над зададената, което ще рече, че вързан и със стаен термостат, почти гарантирано тази глава няма да отвори цял сезон с настройка 23-23.5C.

Долният етаж е изцяло с ел. глави Herz. Herz При настройка 22C подържа в стаята около 24-24.5C. Това се получава защото задавайки 22C, това е температурата при главата, която е на около 70см. от земята. На височина 1.5M, където съм разположил датчиците, който само следят температурата без да уплавляват главата, температурата е около 24.5C.

HmiP без стаен термостат работят на подобен принцип като обаче са по прецизни в управлението, понеже при тях мотора се движи през 1%, а при Herz се движи през 5%. Повярвай ми тази разлика хич не е малко. Също ти предостяват и отдалечено управление, лесно и удобно настройване на графици, щот Herz-вете докато им настроиш графиците от главитеq може да получиш дископатия. Ако имаш една глава бива, ама ако имаш 10..... :shock: . То затова и еднага глава е 35лв. а другата е 110лв.

HmIP просто го инсталираш, задаваш температура и си гледаш кефа. Herz-овете, настойки всеки ден, следене на температурата чрез други датчици, дали претоплят или изстудяват помещенията. Топурисане по етажите ако се наложи да направиш корекция на график.

В крайна сметка зависи какви са нуждите и очакванията на потребителя. HmIP е система за претенциозни потребители. Обикновените ел. глави са за потребители, които искат приемливо добър контрол на темп и график на отоплението. Механичните глави стават за..... колкото да не умреш от жега или студ, при тях добър баланс никога не може да има или е студено или е топло и трябва да обикаляш врътките като DJ. Среден вариант, който аз искам - комфорт без да пипам нищо, не може да се постигне с тях. Карал съм три сезона с обиконевени механични, и ми е ясно какви са им възможностите. Въпреки всичките им недостатъци са доста по добре от просто спирателен кран.
ves-ko - специалист
пон май 18, 2020 9:45 ammorfei1 написа:
...
В крайна сметка зависи какви са нуждите и очакванията на потребителя. HmIP е система за претенциозни потребители. ...
Мнооооого Благодаря за изчерпателния отговор. (може да е полезен и на други читатели) :supz:

При мен ситуацията е следната:
Към момента 'оборудвам' етаж. 3 стаи (двете с по един радиатор, а едната с три радиатора), коридор, антре, баня. на всички имам монтирани (нови и още не ползвани) термовентили HERZ (М28х1.5) и термо глави HERZ. Идеята (за сега) е следната:
Като за начало: във всяка стая по еднa HmIP термо глава, а в последствие в стаята с трите радиатора oще една, като единия радиатор ще остане с HERZ на по-ниска температура и в тази стая ще сложа термостат за по-лесно и комфортно управление на радиаторите и темп. в стаята. Останалите радиатори в коридора, антрето и банята остават с термо главите на HERZ, защото за тези места не ми трябва много прецизно управление. Свалените от стаите термоглави в бъдеще ще отидат на позициите коридор, баня и антре на ет.2(таван), като и за стаите там ще има аналогично оборудване с HmIP.
Всичко това ми се ще да се управлява от CCU3 (за да е независимо от (но съвместимо с) Internet) и като изпълнителен механизъм HmIP Actuator, който да управлява двете помпи за двата етажа разделно според нуждите от топло на всеки етаж.
Бойлера е отделно и за него (вече) съм поръчал INTIEL-ски dT 3.1.1. който да управлява помпата и ел. нагревателя (в последствие към PV). Котела ще се управлява също от INTIEL-ски контролер за буферен съд (също поръчан) и горелка с Wi-Fi (предстои по-късно).
Малко сложно и объркано изглежда ама се надявам да успея да го настроя да работи самостоятелно и да не се налага много-много да се пипа.

Така, че като за начало тези преходи М28х1.5/М30х1.5 ще са ми необходими макар, че си мислех дали да не сменя освен термоглавите и термовентилите с такива, които са за термоглава М30х1.5 - Damfoss или Honeywell или др. ?!?
Цена за първото (на лично) и съвет за второто ще са от полза.

Благодаря.
morfei1 - специалист
Ако минеш на управление през CCU3 нямаш cloud (виждам че си наясно с това). Като добра алтернатива за отдалечен мониторин извън твоята мрежа може да се съчетае с Home Assistant. Напълно безплатен софтуер към който може да се интегрира CCU3. От външната мрежа си осигуяваш достъп до твоята, където се намира Home Assistant през duckdns (който също е достъпен като plugin и е безплатен) и така си извършваш мониторинг, настройка на темп и евентуално автоматизация. С ССU3 не съм си играл, там могат да се пипат страшно много неща и като цяло е напреднали.

Прикачен файл:
hmip+ha.jpg ha+hmip


Това са част от устройствата на етаж 2, на снимката не мога да хвана всички стаи. Аз използвам hmip-ap и мониторинга и управлението е същото, с тази разлика, че ако спре достъпа до cloud или интернета ми, спира и мониторинга в HA, което принципно се случва само при планирана профилактика говоря за hmip cloud 1-2 пъти в годината. Виж домашния ми интернет спира по често, затова главите са оборудвани с термостати от които мога ръчно да регулирам темпа, а главата си комуникира директно с термостата и реално пак нямам проблем, освен че не мога да управлявам от приложението.

Ако сега с тези знания трябваше да изграждам системата, може би щях да тръгна по пътя на CCU3 или братовчед му RaspberryMatic, не заради друго ами от чисто любопитство как се случват нещата. Не съм сигурен че мога да ги исползвам едновременно в съчетание с AP-то, колкото съм, чел в немския форум досега не съм срещал някой да го е правил, за да имам хем Cloud и хем локална мрежа, ако има проблем с cloud. Пак казвам дори да използвате AP, който е cloud зависим е дастатъчно стабилен, надежден и супер елементарен за използване стига и-нет доставчика ви да има добра и стабилна мрежа.


Ще ти пусна телефон на лични, че не ми се пише :-D
Evgeniy - майстор
нед май 17, 2020 9:25 pmves-ko написа:
Или ако някой знае за по-човешки цени за преход М28х1.5/М30х1.5 ...
3D принтер, ABS като материал и си направи колкото искаш:
[url]https://www.thingiverse.com/thing:1256470
ves-ko - специалист
пон май 18, 2020 11:38 pmEvgeniy написа:
3D принтер, ABS като материал и си направи колкото искаш:
[url]https://www.thingiverse.com/thing:1256470
Благодаря.
morfei1 - специалист
Дойде време да изпробвам умните контакти на hmip с измерване които бях купил зимата.


Прикачен файл:
hmip-psm.jpg
hmip-psm
hmip-psm.jpg (4.43 KиБ) Видяна 1505 пъти


Единият е сложен на климатика и непрекъснато включен, другия е вързан на един подвижен ел. конвектор като се включва и изключва спрямо зададената в тази стая температура от СТ на hmip.

Първите впечатления - работят добре и измерват добре според мен. Този който управлява конвектора работи на същия принцип както ел. главите. При зададена 23C, включва на 23C или под тази темп и изключва на 23.5C или над тази темп. Конвектора е разположен в близост до водния радиатор, така че когато термостата отчете постигнатия градус е еднакво топло дали от парното или от Ел. Конвектора.

12-ка Фуджицу климатик се движи с разход максимално 750-800W при първоначално включване. Средно е в диапазона 200-500W.

Конвектора на 1 консумира 950-1050W или средно около 1000W докато работи. На 2 не съм го пробвал, но предполагам ще е 2000W.

Включва през 1-2 часа за 15-25мин. Което средно би трябвало да е около 600-700W на час, не е голяма разликата спрямо климатика, когато го управлява Hmip, но ако се ползва цял сезон ще даде отражение в сметката на тока може би :roll: . Когато го оставя да се управлява от неговия термостат, които не е цифров, а и прилича на обикновена термо глава - врътка със скала до 5 (от 6 до 30C). С настройка 3 подминава 25C, общо взето управление там няма (тоест има, ама е далеч от прецизното), също като обикновените глави... буха KW-ти докато не го изключиш/намалиш.

Този който управлява климатика е винаги включен. Датчика на климатика си преценя кога да спре. При зададени 23C на климатика, CT на hmip показва 23.5 - 24C, което ще рече, че климатика добре си управлява стайната темп., като се има предид, че при него настройката е през 1C, а при hmip е през 0.5C.

Ще стоят в резерв като backup, ако се случи авария с котела или OИ през отоплителния сезон. През останалото време ще ги ползвам за измерване на различни уреди.

Дойде ми идея също, че с тях мога да си измервам броя паленията на котела (когато запалката включи за подгрев, това ще се отчете в историята, през останалоот време се има някаква консумация от от помпа, шнек, вентилатор и електроника), с което мога да се ориентирам колко и кога (при какви условия) ми цикли системата, защото иначе са само предположения.
filmatoplo - майстор
:? :-D -Хазаин как се пуска климатика .-Чрез сматрфона .Свършва му почивката ,клиента зевзек може ли да пусне отново климатика в квартирата която е напуснал . :)
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
  • 29

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: