• 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
morfei1 - специалист
Здравейте! Този отоплителен сезон почти отминава, но това не пречи да започнем да се подготвяме за следващия.

Заедно с Трифон Трифонов, като двама от първите собственици в този форум на HmIP, а също и инициатори на тази тема, успяхме да договорим отстъпка от цената за всички лоялни потребители на форума, които се интересуват от HmIP и този вид управление на отоплението.

Съгласували сме го и с модераторския екип на форума и сме получили тяхното удобрение за да публикуваме долния текст.
отговор на smartlife.bg:
За всеки нов клиент от форума на „направи си сам“ ще му предоставим код за 5% отстъпка. Като ние ще му предоставим персоналния код, когато заяви продуктите на наш имейл или след първоначално е закупил от онлайн магазина ни (като сподели, че е от „направи си сам“). След като се убедим в лоялността на клиента към нас и задоволството му към продуктите ( проследявайки дискусиите), тогава ще му се предостави код за по-висока отстъпка за „лоялност“. Отстъпката не е валидна за продукти, които вече са намалени!
Ами....айде честито!
Смятам да се снабдя с още няколко устройства- две или три термоглави, два стайни, а за други екстри ще мислим.
Стайният термостат си върши перфектно работата. Колкото и да изглежда ненужно скъп, корекцията на градусите по термоглава не върши същата работа.
Удобството си казва думата.
През изминалите месеци отсъствах няколко пъти за по няколко дни, контрола на топлото е постоянно с мен и зная какво се случва у дома. Сензора за врата-прозорец сработи (недобре затворена входна врата), звъннах, оправиха нещата, иначе щях да топля гаргите. Да не говорим, че можеше и да е друго.
Та такива работи.
Здравейте,

поизчетох темата, но не намерих отговор или поне не пълен такъв на това което ме интересува. След 4-5 месеца трябва да започна да обзавеждам новият ни дом и съм се насочил към продуктите на Homematic.
Имам една идея в главата и съм си избрал разни неща, просто искам да споделя с вас тъй като нямам никакъв опит с такъв тип техника за отопление.

Апартамента ще се отоплява с централно парно ТЕЦ. Идеята ми е във всяка стая да имам по един безжичен стенен термостат - HMIP WTH-2.

Изображение

Термостатите ще комуникират с HMIP FAL230-C6 - Контролер за безжично управление - 9 зони, 6 канала, 230V.

Изображение

Той от своя страна ще е вързан към няколко eQ-3 термоелектрически задвижки - които ще са монтирани още на входа - където се разпределя централната тръба на отделните кръгове за отделните радиатори.

Изображение.

Идеята е да се получи нещо подобно :

Изображение

Също мисля да сложа и HMIP CCU3 - Smart Home Central CCU3 за да имам достъп от мобилен телефон.

Изображение


Та - след четене и умуване - това е моята конфигурация. Смятате ли, че има нещо което не е правилно избрано, или има нещо по-добро от това, или нещо на което не му е тук мястото ? Всичко в дома ще бъде смарт, или поне доколкото може де (осветление, ключове, контакти, лампи и др.) и ми се искаше и отоплението да е автоматизирано по някакъв начин. Мислите ли, че е изпълнимо и ще се получи добре ? Всякакви идеи и препоръки са добре дошли.
Благодаря предварително за помощта.

Поздрави.
чет авг 15, 2019 4:09 pmsimichoil написа:
Здравейте,
...
Поздрави.
Другият вариант е с управляеми термоглави на всеки радиатор.
Това, което смяташ да направиш, е по правилно, защото не си зависим от батерийки, няма да има шум от работеща термоглава (колкото и да са тихи, а те са доста тихи), може да се спести от радиаторни вентили. Секретните си ги постави.
Според мен, измислил си го добре. Да изчакаме, Морфина, Евгени , а други да се произнесат!
morfei1 - специалист
CCU3 е с много повече възможности спрямо HMAP, но не минава през cloud на HM. Тоест за да имаш отдалечен достъп се правят допълнителни врътки. И двата варианта имат своите + и -. Проучи ги внимателно преди да пазаруваш.

Също можеш да се консултираш и с вносителите на HMIP много любезни и отзивчиви.
Evgeniy - майстор
чет авг 15, 2019 4:09 pmsimichoil написа:
Всичко в дома ще бъде смарт
А интегрирано ли ще е е?
В смисъл HM ip имат модули за различни smart home опции - осветление, камери и много съвместими устройства.
Или всяка система ще е за себе си и ще се управлява през няколко сайта/приложения?
morfei1 - специалист
БТВ, камерата на Smartfrog, която принципно не е продукт на HomematicIP си я купих още февруари месец.

Реално не покри очакванията ми защото интеграцията и с приложението е дотолкова, че може да правите мониторинг в реално време и zoom и нищо повече. За съжаление в нета няма много инфо относно работа на 2то систем в комплек за да прецени човек реално дали ще му върши работа.

Нито може да се гледат записи, нито може да се върже с останалите устройства от HomematicIP. Примерно датчика за врата/прозорец се задейства и тя почва да записва и т.н.т

Реално за парите които струва - 300лв. с безплатен account 4часа запис получаваш една камера, която е 720p, има слот за карта, но не може да се ползва. Камерата също без cloud account не може да се ползва. Като цяло е чудесна за хора които не ги бърка да си плащат месечна вноска.

Лизинговата схема горе долу бива. 2год плащаш месечно по около 7 евро и получаваш account с 24часа запис. След 2год камерата пак ти струва 300лв., но можеш да си я оставиш за теб и да я ползваш с безплатен account.

Горе-долу искате ли cloud запис цените са там някъде и си струва, но ако искате локален запис или опция да си записвате където си пожелаете, това не е вашата камера.

Самото приложение на Smartfrog е доста добре направено, гледате си записи, настройвате си камерата. Добре реагира на звук и движение и до няколко секунди получавате нотификация от приложението на Smartfrog (от Homematic няма) така също и e-mail и 15-30сек. запис на събитието.

Ако все пак решите да купувате, купувайте директно от Smartfrog с ваш account и данни. Забравете за мошениците в eBay!
Здравейте,
благодаря за мненията и отговорите.

CCU3 - по какъв начин комуникира ако не е през клауд на НМ ? Доколкото четох има такава опция, но наистина не съм запознат.
Иначе идеята ми за смарт дом е да ползвам техниката за НМ - за отоплението. Какво значи да си оставя секретните ?

Всички други ключове за осветлението, контакти, осветителни тела, сензори за движение ще са (т.е. са - вече съм ги купил) - са на Xiaomi или различни техни подбрандове (Aqara, Philips, Yeelight). Всички те са вързват към хъб - който вече се управлява от една програма само. Има и други - но софтуера на Mi Home - си разпознава у-вата и може лесно да се управляват. За видеонаблюдение ще си използвам домашния NAS на Synology (4 Bay) - 2-та харда (WD RED) са ми за медия и бекъп - а другите 2 - ще са за видеонаблюдението (WD Purple).
Това е в общи линии което съм замислил.
пон авг 19, 2019 9:10 amsimichoil написа:
Какво значи да си оставя секретните ?
На радиаторите да монтираш секретните вентили.
Монтират се на изхода на радиатора и служат за регулирането на хидравличния баланс. Прави се при напълно отворени термоглави или кранове. При теб ще стане супер, понеже имаш дебитомери на студената линия, в колекторната кутия. Освен ако не си показал примерна картинка.
Тъй де, картинката е примерна, а ако нямаш дебитомери, маалко по трудно става, с повечко обикаляне и ключе в ръка.
Снимката е примерна, която намерих в интернет с цел просто да покажа горе долу каква ми е идеята.

Ще монтирам на всеки радиатор по един секретен вентил. Доколкото съм запознат - това се прави с цел да се "оеднакви" топлоподаването към всички радиатори, така ли е ?
  • 1
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 29

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: