• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 20
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
HmIP е №1.
В началото на сезона едната стая ми прегряваше почти градус, над зададената и въпреки уж прецизността на СТ, офсети с по градус и половина, преобучаване на устройства...., нещата не се оправиха.
След като си останах у дома, за няколко дни, при постоянно отопление, чудесията си влезе в релси, СТ реагира коректно, температурата кове до десета- две, без никакви корекции.
Чекаме дедо Коле.
morfei1 - специалист
Да така е. Постояно ли е отоплението и да варира в рамките на 0.5C температурата я кове. Истиват ли помеценията за дълго време било то намалена глава или спрян котел, после претопля малко, но ако не се намалят или спрът след няколко, часа, а имат време да поработят се балансират нещата. Според мен е умишлено направено така за да може са се стопли стаята по бързо.

Пример с главата в банята от преди няколко дни когато беше без датчика за температура и влажност.

Слагам я на график от 6:15 до 8:00 - 24C и от 19:00 до 21:00 - 24C, през останалото време държи 17C, тоест не работи, защото помещението не може да изстине до толкова. Първите няколко дни при зададена 24C правише в банята 25 - 25.5C - меря я с едно електронно термометърче, от което си бях купил няколко бройки, миналата пролет. След няколко дни отопление към 21:00 температурата в банята по това термометърче не беше 25.5C, а 24,5C.

Не знам точно каква е логиката на управлението, но е ясно, че следи и се адаптира спямо времето за което затопля помещението и нуждата от топлина (тоест зададената температура). Обикновените ел. глави това не го могат и трябва да се заиграва човек с offset-а. Имам 6бр. такива на Herz на 1-вия етаж и за всяка стая си иска корекция. Крайния ефект е "почти" същия, но си трябва доста следене, аз го постигам с безжични термометри, които следят температурата в другия край на стаята и имат 24часа история за да мога да проследя, какви температури поддържат спрямо зададения график.

Трифка, аз горе долу поприключих с управлението и мониторинга на температурите. Остана ми само един датчик за следене на температурата в коридора :)

Прикачен файл:
hmip.jpg Home Assistant+HmiP+Aqara

Първи етаж 1
Прикачен файл:
hmip floor 1.jpg Home Assistant+Aqara
Последна промяна от morfei1 на пет ное 29, 2019 1:05 pm, променено общо 2 пъти.
Вече пети ден съм се спрял в къщи, отоплението е постоянно.
В началото, когато припалвах през няколко дни, освен че превишаваше с градус зададената Т, приложението ми сигнализираше да си проверя отоплителната инсталация, когато няма подаване на енергия през последните 24 часа, а има нужда от такава, според заданието.
Страшна работа, значи!!!
morfei1 - специалист
То при теб с толкова много отоплителни уреди, се чудиш кой да използваш по-напред :D . Виж това за предупрежденията да си включиш парното не го знаех, ново е за мен. Умна работа!
пет ное 29, 2019 12:52 pmmorfei1 написа:
То при теб с толкова много отоплителни уреди, се чудиш кой да използваш по-напред :D . Виж това за предупрежденията да си включиш парното не го знаех, ново е за мен. Умна работа!
Мани, от хойкане му активирам екстрите, хахаа!
morfei1 - специалист
Трифка, това можеш да си го направиш без допълнителни инвестиции.

Правиш си безплатен акаунт в ConradConnect и "жениш" HmIP с него, след това всички налични устройства от HmIP ти се появяват и можеш да си следиш нещата на таблото, което също можеш да споделиш и с други (като мен) за да го виждат, чрез линк или e-mail, как варират температурите в помещенията, в които имаш HmIP.

My Home Dashboard [ConradConnect & HmIP]
пет ное 29, 2019 3:32 pmmorfei1 написа:
Трифка, това можеш да си го направиш без допълнителни инвестиции.
Вече са охарчих за патладжани. Само да си забъркам кьопоолуто и са регвам.
morfei1 - специалист
Нещо интересно от преди няколко дни.

Главата в спалнята и главата в коридора се управляват от CT, който се намира в спалнята. Врата между двето помещения е почти винаги отворена. Въпреки, че главата в банята си има нейн датчик, който я управлява според температурата в самата баня, понеже си нямам рябота, реших да експерементирам и да "прехвърля" виртуално главата в банята да се управлява от СТ на спалнята. Тъй като прозореца на банята е винаги отворен, тя изстива доста па-бързо спямо другите помещения, под минималната, която принципно ми е зададена 22.5C за всички помещения.

Какво се получава на практика. Температурата в спалня и коридор е постигната по СТ и е 23C, главите са затворени напълно в тези две помещения, тоест няма никаква циркулация на вода през радиаторите. Въпреки, че главата в банята се води от зададената темп. на CT в спалнята и тя реално е поситната в двето помещения (спалня и коридор), реалната температура в банята е под 23C защото прозореца е отворен и лирата в банята трудно насмогва на загубите при -5C външна. Съответно, главата в банята е отворена в някакъв процент според зависи колко има да догонва, докато постигне зададените по СТ в спалнята което е 23C. Не остава затворена, понеже се управлява от СТ, а там в момента е постигната температурата. Управлението и от СТ се свежда до толкова, че се задава предпочитана температура, която да поддържа, която е обща за 3-то глави (радиатори с различен размер) които отопляват различни помещения и седмичен график.

При определени условия това би било добре и от полза, ако се подържа еднаква макс. температура в няколко различни помещения, съответно и контрола по темп е от едно място, но коя глава кога ще затвори и колко продължително ще отоплява, си го определя всяка глава по отделно, докато не си постигне заданието по CT. При определени условия ( ако помещението се проветрява често, в случая баня) може да ви вкара в преразход и по често включване на горелката, доколкото една лира с темп на водата 55-60C може да бъде преразход при -5C като подържа 21-22C - 24часа.
След обновяването, изненади.
https://photos.app.goo.gl/hi9h4iRm6HVbr3GF8
За да няма такива.

Година, след монтирането на сензора за врата/прозорец, един ден не ми позволи да активирам функцията за сигурност. Изтощена батерия!!!
Сега, след последния ъпдейт, ме предупреждава да сменя батерията.
morfei1 - специалист
Нормално, дават им до две години. Сензора за вода може да изкара и до 3-4год. Все пак, сложен на входна врата играещ ролята на аларма, се ползва доста по-често отколкото примерно сложен на прозорец, който се ползва само при проветряване, 1-2 пъти дневно максимум.

Слагай хубави батерии.
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 20

Тема "Всичко за управление на отопление със системи Homematic IP и MAX!" | Включи се в дискусията:

Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: