• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Като гледам схемите, решил си, че ще спестиш, но не знаеш, че от трици.
Радиатора, който си предвидил за хола, го постави под прозореца!
Постави радиатор в коридорчето, макар да е радиаторче!
Постави лира в банята, възможно най голямата, за която можеш да намериш място!
Не сглупявай с двуконтурен, който през целият сезон ще работи максимално на минимална мощност, за тези 68м2, които и без отопление няма да замръзнат! Допълнителните отоплителни тела ще дадат възможност на котела да вдигне още половин киловат, над минимума си, освен по добрата атмосфера за живеене.
Постави секретни вентили на всички радиатори!
Бойлера можеш да го смениш по късно, но не виждам основателна причина да се лишиш от БГВ, получена по изгодно. Само за бойлера котелът те ще се почувства истински котел и ще работи като хората. За отопление ще върти 2-3-4 киловата- изключено. Това означава най маломощното котле, за твоето жилище.
Старата инсталация не виждам причина да не се ползва. Трябва само да я надградиш, като "оскъпяването" е още малко тръби, не особено голяма лира, малък радиатор за хола, 5 секретни и 5 вентила за термоглави, като последните може да купиш някога. Регулацията на Т в апартамента основно ти е по Т на водата, противно на твърдотопливното отопление. О забравих за СТ, от който вероятно ще спестиш, но в началото може да променяш Т на водата ръчно.

Ако не можеш да направиш нещата както трябва сега, по добре изчакай, но ги направи както трябва, за да ти е максимално комфортно. Посочил съм нещата, които може да се направят по късно. Всичко, освен тях, което орежеш, ще "осакати" отоплителната ти инсталация.
venll - помощник
Направих схемата на отопление по описания по-горе начин. Топля се вече 4 месеца, сметките ми за газ са:
1. Ноември-98 лв.
2. Декември - 168 лв.
3. Януари - 104 лв.
4. Февруари - 98 лв.
На всеки от трите радиатора съм поставил термоглави.
Не казвам, че е най-правилното проектирано парно, на засега ми върши работа.
За следващия отоплителен сезон, ако не вдигнат много газта, смятам да включа и бойлера в отоплителния кръг.
Благодаря на всички отзовали се и помогнали с критика или съвети.
  • 1
  • 2

Тема "Надграждане на отоплителната система с добавяне на газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: