• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте. Обмислям надграждане на отоплителната система с добавяне на газов котел. Отопляват се 2 отделни едноетажни сгради: къща (70 кв.м.) и лятна кухня (35 кв.м.) с 2 бойлери (120 л. и 80 л.) със серпентини. Сградите са с алуминиева дограма и стените са с 10 см изолация EPS, а таваните с 10 см. мин. вата. Общите топлинни загуби при темп. разлика 40 С включващи топлопреминаване, въздухообмен и загубите от инсталацията (при 50 С на водата) са около 12 kW, според моите изчисления.
Сега отоплението е на въглища с котел Viadrus U26, 37 kW, с 1500 л. буферен съд. Системата е затворена. В долната част на буфера има 2 кв. м. серпентина свързана към 5 бр. х 1,8 кв. м. плоски алуминиеви колектори. Отоплителният кръг е с 1 помпа и 2 стайни он/офф термостати и 2 зонови вентила. Радиаторите са с мощност около 21 kW при 80/60/20 и 9,2 kW при 55/45/20.
Системата, в този вид, работи трета година, като температурата на водата към радиаторите (и бойлерите) се поддържа 45 С в 90 % от времето и 50 до 55 С в най-студените периоди от зимата. Тази зима, до момента, повишаване до 50 С беше достатъчно.
Дотук, всичко направено е в духа на форума Направо си сам, и с помощта на много четене тук. Това, което мисля да се направи сега е просто добавяне на газов котел успоредно на Виадруса и запазване на останалото от инсталацията. Управлението на газовия котел си го представям (засега) с прост термостат, който включва при падане на температурата под зададената Т най-горе на буфера и изключва при достигане на зададената Т на височина 1/2 или 2/3 на буфера.
Това, което ме притеснява е процедурата на проектиране, изграждане, надзор и т.н. По-конкретно, гаражът, който се е превърнал в котелно, и то направи си сам, по скица е няколко метра по-близо до улицата, отколкото е всъщност. Как мислите, дали това ще е непреодолима пречка за проектирането на газова инсталация с газов котел в този гараж?
Изключвам вариантите свързани с инсталиране на 2 газови котела, отпадане на стоящия в резерв Виадрус, както и отпадане на помощта от Слънцето през отоплителния сезон.
Или направо да отивам в газовото дружество в Елин Пелин (общинско е) и да предлагат проектант, изпълнител и т.н., пък каквото стане.
Моля за мнения и коментари.
Хайде газ-специалисти, давайте мнения, че и мене ма чака същата попара.
Човека ква хубава инсталация си напраил, сега с първо мнение, а никакво отношение.
all4all - специалист
Станахме трима и мен ме интересува същото за другия ми апартамент ... :partyman: Само че при мен Виадруса е на тавана и се чудя дали в същото помещение може да добавя и газов котел ?
нед яну 27, 2019 5:54 pmall4all написа:
Станахме трима и мен ме интересува същото за другия ми апартамент ... :partyman: Само че при мен Виадруса е на тавана и се чудя дали в същото помещение може да добавя и газов котел ?
Сичко може.
Пита се схемата каква е най удачна, а и самия контрол.
Скоро четох един от корифеите, който писа, че на газов котел не му трябва буфер.
В такъв случай, мисля че може да се подвърже на тръбата между буфера и трипътния към радиаторите, с една възвратна клапа от страната на буфера. Контрола си остава както си е на газовия котел или с модулиращ термостат.
Георги767 - специалист
нед яну 27, 2019 2:01 pmivan.jj.ivanov написа:
Здравейте. Обмислям надграждане на отоплителната система с добавяне на газов котел. Отопляват се 2 отделни едноетажни сгради: къща (70 кв.м.) и лятна кухня (35 кв.м.) с 2 бойлери (120 л. и 80 л.) със серпентини. Сградите са с алуминиева дограма и стените са с 10 см изолация EPS, а таваните с 10 см. мин. вата. Общите топлинни загуби при темп. разлика 40 С включващи топлопреминаване, въздухообмен и загубите от инсталацията (при 50 С на водата) са около 12 kW, според моите изчисления.
Сега отоплението е на въглища с котел Viadrus U26, 37 kW, с 1500 л. буферен съд. Системата е затворена. В долната част на буфера има 2 кв. м. серпентина свързана към 5 бр. х 1,8 кв. м. плоски алуминиеви колектори. Отоплителният кръг е с 1 помпа и 2 стайни он/офф термостати и 2 зонови вентила. Радиаторите са с мощност около 21 kW при 80/60/20 и 9,2 kW при 55/45/20.
Системата, в този вид, работи трета година, като температурата на водата към радиаторите (и бойлерите) се поддържа 45 С в 90 % от времето и 50 до 55 С в най-студените периоди от зимата. Тази зима, до момента, повишаване до 50 С беше достатъчно.
Дотук, всичко направено е в духа на форума Направо си сам, и с помощта на много четене тук. Това, което мисля да се направи сега е просто добавяне на газов котел успоредно на Виадруса и запазване на останалото от инсталацията. Управлението на газовия котел си го представям (засега) с прост термостат, който включва при падане на температурата под зададената Т най-горе на буфера и изключва при достигане на зададената Т на височина 1/2 или 2/3 на буфера.
Това, което ме притеснява е процедурата на проектиране, изграждане, надзор и т.н. По-конкретно, гаражът, който се е превърнал в котелно, и то направи си сам, по скица е няколко метра по-близо до улицата, отколкото е всъщност. Как мислите, дали това ще е непреодолима пречка за проектирането на газова инсталация с газов котел в този гараж?
Изключвам вариантите свързани с инсталиране на 2 газови котела, отпадане на стоящия в резерв Виадрус, както и отпадане на помощта от Слънцето през отоплителния сезон.
Или направо да отивам в газовото дружество в Елин Пелин (общинско е) и да предлагат проектант, изпълнител и т.н., пък каквото стане.
Моля за мнения и коментари.
Скачаи,смело с двата крака няма да сгрешиш.Проблем единствено правят ако монтажа е във мазе.Моят BOSH въглищар го пазя като резервен вариант.
LazarGanev - "Велик майстор"
Отиваш при фирма :censored: (на лични) и заедно решавате всички "проблеми"
venll - помощник
Здравейте форумници,
Моля Ви за съвет. Реших да премина от дърва на газ при отопление на апартамента си. До сега се отоплявах като използвах печка с водна риза /в хола/ и бях вързал в другите стаи по един радиатор /панелен/ и бойлер със серпентина. Системата е отворен тип с разширително казанче. Сега искам да премина на отопление на газ, като използвам двукунтурен кондензен газов котел, така че да мога да се отоплявам и да имам топла вода. Бих искал да използвам част от старата си инсталация, като премахна печката /с помпата и др. неща край нея/ и бойлера и на мястото на печката поставя радиатор. Оразмерил съм пътищата с дебели /ф20/ и тънки /ф16/ линии. Апартамента ми е среден и е значително топъл през зимата. Питането ми е мога в ли да реализирам проекта по посочения в схемата начин? Газовия котел ще бъде в кухнята, защото там е най-удобно, Все пак инвестицията е доста в тази криза и ми се иска да икономисам нещо.
Благодаря Ви предварително!
Поздрави,
В.Л.

Прикачен файл

benkovski 82.jpg схема на свързване с газов котел

Прикачен файл

benkovski 81.jpg това е схемата на свързване при отопление с печка с водна риза
Задължително инсталацията се затваря.
Най добре промените да ги направи този, който ще инсталира газовото котле.
Според мен бойлера да се запази, а котелът да е едноконтурен.
Минус на двуконтурният;
- ненужно висока мощност в режим отопление.
- сравнително по малък дебит на БГВ, по отношение на дебита от бойлер.
- по висока минимална мощност.
- в следствие на горните, леко по висок разход на газ.
- при технически проблем, оставате и без БГВ.
А, станаха няколко!
пОмислите за икономии обикновено завършват зле.
venll - помощник
бойлера е от 2008 год. когато си направих локалното парно. Ще го оставя, но е въпрос на време да се развали и затова ще го изключа от системата за отопление. Системата при газов котел задължително е затворена. Питам дали ще мога да си оставя старата инсталация и търся решене в духа на форума, а не да ми го направят.
LazarGanev - "Велик майстор"
Отоплителната инсталация с газов котел се различава доста от ОИ с камина на дърва. Може да се действа в духа на форума, но действията трябва да се синхронизират с фирмата-доставчик на котела и газовата инсталация.
  • 1
  • 2

Тема "Надграждане на отоплителната система с добавяне на газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: