• 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
andy_forresite - майстор
Термопомпенето е за жилища със символична потребност от топлина. Трябва да се захрани сградата с няколко десетки хиляди преди да се използва този начин, който е и най-удобният. В комбинация с огромен воден акумулатор и соларни панели е чудесно.
Пелетите също са свързани с пренасяне на товари, обгрижване на котел (камина) и тн. Не лош вариант.
Апартамент има повече вътрешни "печалби" на топло в сравнение с къща.
Удобно-рационален вариант с подсигурена топлинна мощност за всякакви сценарии е комбинация от 4 климатика 12 btu всеки с камина с водна риза на дърва и въглища. Като го скове драскаш клечката. Лятото с машините се охлаждаш.
Влагай в топлоизолация, но без да се вманиачаваш.
preslav - майстор
пон ное 04, 2019 4:39 pmnautilus33 написа:
Гледам, че мнения по темата са различни, и съм на кръстопът. Предстой ми да реша с какво да се отопляваме в двуетажна къща. Бях се спрял на парно на тръвдо гориво, но един приятел, който живее в апартамент, ми каза, че склиматик ще ми излезе на същите пари, но няма да я има тази хамалогия по мъкнене на гориво.
Та, къщата е двуетажна, с по три стаи на етаж, със средна квадратура около 16кв.м на стая. Между етажите е плоча, а над втория гредоред, като там ще се слага ГК и вата 15-20см. Дограмата е стара дървена, двукатна, която затваря плътно. Изолация няма в момента, но ще слагаме 5см. Идеята с един климатик да грея две или цял етаж отпада, защото това вратите на стаите да са постоянно отворени не ми допада. Т.е. ще трябват климатици за всяка стая. Отделно, четейки по-горни мнения на хора, които живеят в къща, с климатик не могат да се стоплят както трябва. Не сме топлолюбиви и температури от сорта на 25+ не ми харесват.
Ще се радвам на малко помощ, така че да реша кой вариант, както и на мнения от хора отопляващи такъв тип къща.
Аз разсъждавам така - 6 стаи Х 1400 лв. за климатик във всяка стая са 8400 лв. Не е нужно обаче още през първата зима да си оборудвал и шестте стаи т.е. можеш да действаш поетапно, а всичко останало трябва да се направи наведнъж. В добавка, парно, подово и т.н. трябва да ти ги сметне някой и после да можеш да го намериш да си оправи евентуалните грешки - климатикът е сметнат като ситема и вероятността за грешки е минимална. За хамалуването няма смисъл да споменавам, днес си в кондиция и цепиш дърва, носиш пелети и т.н. а утре, а след 5 години, а след още толкова??? Не без значение е и въпросът със схранението на пелети, дърва, въглища - имаш ли място, осигурена ли е сушина???
Няма еднозначни решения, но можеш да се опиташ да предвидиш максимален брой аспекти на отопленито и да не забравяш, че ще ти трябва и охлаждане, което с котел, камина, пещ не се получава.
LazarGanev - "Велик майстор"
пон ное 04, 2019 5:17 pmnautilus33 написа:
В момента не се ползва. В основен ремонт сме, като след като се нанесем, ще се ползва постоянно. Милех си за 10см изолация, но на една от страните повече от 5см не мога да сложа, защото има гараж и пътеката водеща към двора ще се стесни доста. Доколкото чета, термопомпа е добър вариант за ново стройтелство, с скъпа дограма и добра изолация, та мисля, че при мен отпада варианта. Няма газификация, северозападна България.
Ай стига бе, ще се лишиш от 5см изолация, за да разшириш пътеката - това е несериозно. Термопомпа въздушна ти е най-добрия вариант при такъв основен ремонт, мани климатици. Ама тока как е? Ако има чалъм за подово - най-добре, ако не - конвектори.
nautilus33 - майстор
За изолацията още не съм го решил категорично, но ако тези допълнителни 5см, т.е. 10см изолация, ще окажат наистина много по-голям ефект от 5см, ще го направя. Относно тока- по принцип няма проблем, случва се да го спрат от дъжд на вятър, но няма как да съм сигурен. Но се чудя доколко е удачен варианта, при условие, че дограмата е дървена, двукатна, без стъклопакет и така ще си остане.
Jacomo - специалист
вт ное 05, 2019 1:56 pmnautilus33 написа:
За изолацията още не съм го решил категорично, но ако тези допълнителни 5см, т.е. 10см изолация, ще окажат наистина много по-голям ефект от 5см, ще го направя. Относно тока- по принцип няма проблем, случва се да го спрат от дъжд на вятър, но няма как да съм сигурен. Но се чудя доколко е удачен варианта, при условие, че дограмата е дървена, двукатна, без стъклопакет и така ще си остане.
Има много писано във форума, ето тук има примерна сметка:

http://arhitekt-angelov.com/2016/09/01/ ... %B1%D1%80/

В общи линии всеки сам си пресмята какво перо от цялата изолационната система е дебелината на изолацията и си преценява за себе си. Аз съм в ап. с 12 см. EPS. За къща не бих сложил по-малко от това.
plamen6703 - майстор
вт ное 05, 2019 1:56 pmnautilus33 написа:
За изолацията още не съм го решил категорично, но ако тези допълнителни 5см, т.е. 10см изолация, ще окажат наистина много по-голям ефект от 5см, ще го направя. Относно тока- по принцип няма проблем, случва се да го спрат от дъжд на вятър, но няма как да съм сигурен. Но се чудя доколко е удачен варианта, при условие, че дограмата е дървена, двукатна, без стъклопакет и така ще си остане.
При твоята дограма не бива да задълбаваш на тема сантиметри на изолация, колкото и сантиметра изолация да сложиш на стените, като имаш една стена със стара дограма, която няма как да не пропуска, ефекта е наблягане на отопление :) !
Аз лично не бих лепил пари по стените за изолация, ако не съм сменил дограмата! :partyman:
morfei1 - специалист
вт ное 05, 2019 1:56 pmnautilus33 написа:
За изолацията още не съм го решил категорично, но ако тези допълнителни 5см, т.е. 10см изолация, ще окажат наистина много по-голям ефект от 5см, ще го направя. Относно тока- по принцип няма проблем, случва се да го спрат от дъжд на вятър, но няма как да съм сигурен. Но се чудя доколко е удачен варианта, при условие, че дограмата е дървена, двукатна, без стъклопакет и така ще си остане.
На теория след 10 години си 0 - 0, оттам на сетне почваш да пестиш пари. На практика, след 10год. я камилата я камеларя.

За нова къща ОК, вече е стандарт. За Стара, ако човек има свободни пари и е решил да си освежи фасадата ОК, ма да си мислиш, че ще се топлиш без пелети, ток, газ и т.н.т що имаш 10 санта изолация си е заблуда.
вт ное 05, 2019 11:18 pmmorfei1 написа:
... ма да си мислиш, че ще се топлиш без пелети, ток, газ и т.н.т що имаш 10 санта изолация си е заблуда.
Еее, не вярвам да си мисли така, но разликата в разхода е повече от осезателна.
morfei1 - специалист
Трифка, аз не казвам, че гори еднакво с изолация и без (може би съм се изразил грешно), а че инвестицията се избива (в моят случай, а и не само) за 9-10години. Мои познати са си правили калкулации и горе-долу сметките са им същите. На мен този период ми идва малко дълъг, за 10 год се случват много неща.

Разхода ще е по-малък, но реално ти си предплатил за 10год напред за същия разход, като без изолация (при положение, че ползваш фирми, а не си го правиш сам), след които 10год ще се радваш на ниски сметки. Някои ги устройва, други не.

Ако можех и имах време да си я нарядея сам, сигурно вече щях да съм го направил, но при положение, че трябва да ползвам фирми, 20лв. труд на квадрат ми идват много.
шоп - майстор
В сметката не слагаш постоянното поскъпване на енергоносителите.
  • 1
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 14

Тема "отопление на нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: