• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Така е, колкото по-рано е направена една ТИ толкова по-ранно и бърза възврашаемост на инвестицията имаме. Но...
по-добре сега отколкото никога:-))

Един приятел казва: ипотека се връша, наем не!
Аз перефразирам така: инвестиция в ТИ се връша, а топлина заминала през стени тавани и фундаменти не!
prascho - майстор
Един приятел казва: ипотека се връша, наем не! - Ако ФЕД вдигне лихвите по ипотечните кредити тази година с 2% и догодина продължи (Европа скоро ще догони американците), да го видим този приятел дето ще връща ипотека......Макар, че ипотеките са взети преди години, те са съставени от две компоненти и едната е плаваща. Като му чукнат една лихва от 7-8% на ипотеката ще тракат зъби от глад... Недвижимият пазар е цикличен. Минаваме към време, в което наемът ще е по-нисък от месечната вноска по ипотеката...
шоп - майстор
Изплатил съм доста ипотеки, едната бе на 14-16% лихва :x

Сега всички апартаменти ми носят доход:-)
Фитилчо - майстор
пет фев 18, 2022 5:36 amшоп написа:
Изплатил съм доста ипотеки, едната бе на 14-16% лихва :x

Сега всички апартаменти ми носят доход:-)
Ти си капитан, защото си на такива години....
Обаче всички останали разходи в момента са яко нагоре и бюджета е меко казано изпилен! Ако ти кОвнат ипотеката с 300 лева отгоре ше се озъбиш като студент през Декември... прав е Прасчо
шоп - майстор
Истината е, че българина няма никаква финансова култура. Не си прави сметка, не спестява, не инвестира в неща, които след време ще му носят доход.

Над 104 милиарда лева има депозити на физически лица в банките!?!
Е това е малоумно, доход никакъв, инфлацията ги яде....

Ако има 100 лева ще ги изпие и изпуши, а няма да купи сухи въглища май месец, дърва за да ги гори сухи и т.н. Ноември ще вземе бръз кредит за да не мръзне и т.н.

2-3 см фибран ще сложи на пода вместо 10-15 и накрая дал нищо и не получил нищо.
На мен ми се смееха с 40-60 см вата на покрива и над 40 см фибран на терасите, но сега ми се изплаща инвестицията, а за напред още повече:-)

Та идеята ми е: изолация, рекуперация ( на въздуха и каналните води) и деверсификация в отоплението.
preslav - майстор
Шопе, всеки мери според камбанарията си, това, в което ти си инвестирал за друг (нека кажа мен) е безсмислен разход или нека кажем неоправдан, непоносим, невъзможен и т.н.Милиардите в банките не са на 1 или 100 човека, масово дребните (като мен) имат по 10-15 хиляди "бели пари за черни дни". С тези пари нито имот да купиш, нито изолация от 50 см. да направиш, за рекуперация да не говорим. Пълното безумие за мен е в това да теглиш кредит за да купиш жилище, което да отдаваш под наем за да си плащаш ипотеката - ти това ли съветваш околните? Аз нямам нито един имот на мое име, не възнамерявам и да имам, което обаче не ме прави бездомник, но в замяна на това съм свободен да избирам къде и с кого да живея, от кого да НЕзавися и как да не съм непрекъснато "зашит" за вили, къщи, апартаменти, земи, наеми, ренти и т.н. Финансовата култура не е в това къде и как да наместиш всичко, което ти е паднало свише, а как да се вместиш в собствените си доходи и възможности. С писане няма как да се каже всичко, но и очи в очи да ти го кажа, пак няма да ме разбереш, че щастието не е в рекуперацията на топлоизолацията, нито пък в диверсификацията на инфлацията.
Чета внимателно постовете ти, културен и възпитан си, но леко в повече ми идва постоянното ти натрапване за това как всичко при теб е ХЮДЖ и как едва ли не си хванал Бога за рога, а всичките останали простаци не знаят как да свържат двата края на пътеката за Рая.
Извини ме за тона, нищо лично, ама всяко нещо с мяра и за да не съм голословен, пък и за всеобщата култура, би ли бил така добър да направиш една проста сметка как със заплата 1500 лв. купуваш апартамент за 150000 лв. отдаваш го под наем за 350 лв. а ще ти трябва и още един такъв, в който да живееш, навсякъде да огрееш и да остане време да живееш. Забравих, че всичко ще е на ипотека и да не дава Бог, ама може и друг да трябва да я плаща.
На мен сметката не ми излиза, подобна инвестиция не е инвестиция, а глава заровена в пясъка, но не ти желая зло, дано ти си на правия път, а такива като мен да зъзнат с тънките си изолации.
шоп - майстор
@preslav
като цяло съм на 100% съгласен с мнението ти. Всеки случай е строго индивидуален и всеки гледа от своята камбанария.

Преживял съм ( а предполагам и ти ) хипер инфлация и деноминация. Именно поради тази причина нямам 10-15 хил лв, които да съм готов да ги загубя.

Спазвам старото еврейско правило: 30% злато, 30% имоти, 30% кеш...10% кой в каквото прецени:-)))


Много се отклонихме от темата за оптимизация на отоплението.
LazarGanev - "Велик майстор"
Рекуперацията на канализацията е по-важна от диверсификацията и топлоизолацията :feuer: :jump: :jump2: :hurra: :smoker:
silent - майстор
Ми така е....да губим топлината от лайната и пикнята при положениее че българина е прво пиклю и второ доказан лайнар е огромно разхищение на калории... :-D
За да не съм оф ще кажа че има хора като шопа които така са се овъртели в маниите си да трупат модифицират усъвършенства че в крайна сметка стават роби на имането си и на проектите си....крайностите не са моя идеал ...споделям изцяло мнението на преслав..но пък е хубаво да има хора като него с много знания и опит който споделят....
шоп - майстор
съб фев 19, 2022 8:17 pmLazarGanev написа:
Рекуперацията на канализацията е по-важна от диверсификацията и топлоизолацията :feuer: :jump: :jump2: :hurra: :smoker:
Може да ти е смешно, но 1/2 от разходитем които правим за БГВ могат да се върнат 100% безплатно само с един рекуператорна каналните води.
Лично аз имам 3 такива купешки + 1 самоделен монтирани на душ кабините.
И мога с цифри да ти докажа, че една инвестиция от 100-200 лева в рекуператор, по-бързо се изплаща и носи повече икономия от една изолация от 10000-15000 лв. Не, че не трябв и нея да я има. За хора с малко налични финанси един евтин самоделен рекуператор може да е първата стъпка с която да спестят пари за следващата по-голяма инвестиция.

Руснаците са още по-напред. Те слагат медна серпентина в шахтата за отпадна вода и малък 9 или 12 БТУ климатик, който използва топлината на отпадната вода за да подгрява новата топла такава.
Идеите, които давам обикновенно съм ги тествал и изпитал, а за някои съм чел с години, следил съм мнения из чужди форуми, водил съм си записки и съм се убедил, че са ефективни.
Успехи!
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14

Тема "отопление на нова къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: