Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhoro25 - специалист
чет фев 14, 2019 9:07 pmТрифон П.Трифонов написа:
Hursa, защо го правиш? Само заради твоята необходимост ако е, разбирам.
Зоро, щом задаваш такъв въпрос, то аз се чувствам по малък и от Сизиф.
Човек, изобщо не разбрах какво пишеш!!!
В първият ти пост имаше повече смисъл.

Бъди жив и здрав :)
gnt69 - майстор
чет фев 14, 2019 10:09 pmzhoro25 написа:
Бъди жив и здрав :)
Сега ша дам една идея ако я изпълниш ша останеш доволен. Като налепиш тавана с тия пана си купи една кварцова ламба за пилета насочи нагоре. Шти грейни тавана кат слънце и ша топли много.
Ако не вярваш питай на Трифон пилетата. :partyman:
Hursa - майстор
чет фев 14, 2019 10:07 pmzhoro25 написа:
Разбирам, че опасността от конденз е реална.
Затова по-добре използвайте по стандартно решение за изолация :) А и не мисля, че ще изглежда добре.
(Ефекта съвсем няма да е голям. Т. е. ще е толкова малък, че няма да си заслужава вложените пари и труд, по сравнение с "обичаен" вариант на топлоизолация. Зад печката ефекта от екранирането е голям, но там лъчистия поток е с относително голяма плътност в посока на близката стена и интензивността му е голяма поради високата температура на печката. Мощността на лъчистия поток е пропорционален на температурата в четвърта степен.)
8180 - майстор
чет фев 14, 2019 5:47 pmzhoro25 написа:
понеже ще слагам ламперия на тавана на стаята, дали вместо каменна вата не може да се сложат такива платна? Със сигурност не пропускат топлината, предполагам и студеното отгоре. Пък и дървото пази също.
Според мен изложеното от Hursa е най-близко до истината (не знам другите зевзеци защо изобщо участват).
Сега, голям-малък ефект количествено ми е трудно да преценя. Лъчистият топлообмен не е от най-популярните, но си струва да се замислим, че без него нямаше да ни има на Земята.
Колегата споменава как топлината "постъпва" към тавана и не споменава как напуска помещението, пътищата за това са цели три (толкова знам):
- Конвекция - когато имаме движещ си топлоносител (в случая въздух през евентуални неплътности);
- Кондукция - през топлопроводими материали;
- Лъчист топлообмен - чрез електромагнитни вълни (инфрачервени и близки).

На въпроса:
Категорично паната не могат да ЗАМЕНЯТ ВАТАТА или др. топлоизолация, но би трябвало да спомогнат топлоизолирането. Според мен, не е задължително да се монтират - могат да бъдат НАД ламперията.
Трябва да се мисли и за влагата (не съм на 100% или не разбрах изложеното от Hursa).
Обикновено това се решава с паропреграда на достатъчно топло место в цялостното решение.

И едно на друго, нещата ми заприличват на едно традиционно решение - вата каширана с фолио.
ZMeyGorianin - майстор
Имай също пред вид, че пространството над дървената ламперия е рай за мишата гад, която ще ти направи на парцали фолиото, за да си строи гнезда! :axe:
Hursa - майстор
Всъщност - голяма грешка. Не съм чел внимателно. Реших, че мислите да налепите тези пана на тавана с "лице" към помещението.
За монтирането на "отразително" фолио във въздушна междина - правело се е, в стар учебник по строителна топлофизика бях намерил формули за разчитане ефекта от такава. Оставяла се е въздушна междина за топлоизолация между два зида около 50 мм (до 200 мм). При монтиране на фолио ефективността се увеличава с около 50%. (Подобен е ефекта с използването на нискоемисионно стъкло в стъклопакета.)
Но ако монтирате така, във въздушна междина над ламперията (трябва да има въздушно пространство, а не плътен контакт между ламперията, фолиото и тавана, но това сигурно е ясно) ефективността (през зимата) ще бъде чувствително по-малка отколкото подобно за стена. Защото при стена конвективния топлообмен между двете повърхности ще се оформи, като възходящ поток около топлата и низходящ около хладната повърхност. И тези два потока взаимно ще си "пречат" влошавайки топлопреноса (подобрявайки топлоизолацията). При въздушна междина на тавана - когато долната повърхност е по-топлата, ще се образуват множество конвективни кръгове, които ще си влияят слабо. (Но пък през лятото, когато топлата повърхност е отгоре, естествена конвекция практически няма да има, ефективността на подобна междина ще е чувствително по-голяма, от колкото такава на стена.)
През такова въздушно пространство - топлината се предава лъчисто и конвективно, като лъчистата съставляваща варира в диапазон от около 60, чак до 80% от общия топлообмен. Монтирайки отразяващо (съответно - нискоемисионно) фолио - значително се редуцира лъчистия топлообмен, но нараства конвективния. Т. е. ефект ще има, ако монтирате така плоскостите във въздушно пространство над ламперията. (И ефекта ще бъде дори малко по-голям отколкото, ако ги налепите върху откритата повърхност на тавана, както мислех.) Но ефективността ще отстъпва значително на запълване с вата на това пространство. Така (с вата) дори ще ви излезе по-евтино. Но както бе казано, трябва да поставите паропреграда, под ламперията.
Но това е според мен и не оправдава това, че не съм разбрал въпроса :)
zhoro25 - специалист
Много благодаря за отговорите, Hursa,

Значи, да обясня малко по-подробно вече след твоите отговори.

На тавана на къщата в подпокривното пространство (над стаята) сън наковал дъски. Мисля да сложа паро-пропусклива черна хартия върху тях, и върху нея да накова тези топлоотразителни платна. (Само не разбрах - станьола нагоре към покрива ли да е обърнат, или надолу към стаята?) Не знам дали сте ги виждали, но станьола по платната е много дебел и плътен. Чудя се дали ако сложа платната на 1-2см едно от друго, ефекта на конденза би изчезнал, или пък да надупча с шило 10 -15 дупки на всяко платно, за да диша.

След това - от долната част (вече съм в стаята), между гредите ще натъпча каменна вата. После, ще я покрия с паропропусклива хартия и тогава ще сложа ламперията.

Така мисля, че лятото ще е хладно, а пък зимата малко по-ефективно при задържането на топлото.
Не знам дали се разбира, но толкова можах да обясня.
maistor po nevolja - помощник
Малко теория за възходящи и низходящи въздушни потоци:
"Доколкото скоростта на течението остава на средно ниво - по-ниско, отколкото в адиабатния случай за сухия въздух и по-високо, отколкото в адиабатния случай за въздух, наситен с водни пари, ние лесно можем да си представим, че изолираната въздушна маса , която се насища до абсолютната влажност при температура, малко превишаваща температурата на околния въздух, ще се окаже в състояние да започне възходящо движение, тъй като при постулираните условия нейната температура на всяка достигната височина ще бъде по-висока, отколкото температурата на околния въздух.
ОБАЧЕ ПРОТИВИПОЛОЖНИЯ ПРОЦЕС-НИЗХОДЯЩО ТЕЧЕНИЕ-НЕ Е ТАКА ЛЕСНО ДА СЕ РАЗБЕРЕ!"
пет фев 15, 2019 12:26 pmHursa написа:
Всъщност - голяма грешка. Не съм чел внимателно. :)
Ти пък....що си признаваш, тъкмо та похвалиха?!!
Като отявлен зевзек, реших че нямам нерви да обяснявам, та само подадох правилното решение.
Явно всеки път е нужно да се обикаля Шумен– за военна болница през Кьошковете.

Зоро, дано вече си доволен! Ще си сложиш ватичка.

Майсторе, защо в пещерите влагата е в целият въздушен обем и по капчиците много лесно се определят въздушните течения?
Hursa - майстор
пет фев 15, 2019 10:56 pmzhoro25 написа:
На тавана на къщата в подпокривното пространство (над стаята) сън наковал дъски. Мисля да сложа паро-пропусклива черна хартия върху тях, и върху нея да накова тези топлоотразителни платна. (Само не разбрах - станьола нагоре към покрива ли да е обърнат, или надолу към стаята?) Не знам дали сте ги виждали, но станьола по платната е много дебел и плътен. Чудя се дали ако сложа платната на 1-2см едно от друго, ефекта на конденза би изчезнал, или пък да надупча с шило 10 -15 дупки на всяко платно, за да диша.

След това - от долната част (вече съм в стаята), между гредите ще натъпча каменна вата. После, ще я покрия с паропропусклива хартия и тогава ще сложа ламперията.

Така мисля, че лятото ще е хладно, а пък зимата малко по-ефективно при задържането на топлото.
Ще се опитам да огранича „теорията” (до колкото я разбирам и ако въобще я разбирам правилно), макар, че на мен ми е любопитна (а явно и не само на мен, но някой хора ги дразни) – за да не стане много дълго.
Трябва да се сложи отразяващото фолио „обърнато” към другата преграда – в случая – покрива. Топлината постъпваща от помещението през тавана, достигайки повърхността му – се отдава частично на контактуващия с нея въздух, а частично се излъчва. И така се „пренася” към повърхностите на другата преграда – покрива. (Съответно, чрез топлопроводност се пренася до външната му повърхност и се отдава – частично към външния въздух, частично се излъчва. Да пренебрегнем топлинните загуби, чрез „инфилтрация” – част от топлия въздух просто ще „напусне” подпокривното пространство през неплътностите на покрива, а на негово място ще „влезе” по хладния външен въздух – но нека покрива е достатъчно „плътен” и почти не пропуска въздух (както и тавана на помещението)) Т. е. между тавана и покрива имаме пренос на топлина – от издигащия се затоплен от тавана въздух и от излъчената от него топлина и погълната от покрива (Всяко тяло с температура над „абсолютната нула” – излъчва. Съответно – колкото едно тяло е по-топло, толкова по-интензивно излъчва (закон на Стефано-Болцман – и зависи от температурата в Келвин на 4 степен) и максимума на излъчване се „измества” в посока на по-късите вълни (закон на Вин).) – т. е. тавана и покрива ще излъчват, но тъй като тавана в случая е по-топъл резултантния „лъчист” поток ще бъде от тавана към покрива.
Колкото една повърхност по-добре отразява електромагнитни вълни с определена дължина, толкова по-малко излъчва вълни с тази дължина (закон на Кирхоф за електромагнитното излъчване). Поставяйки отразителен слой на повърхността на тавана („правейки” я отразяваща) – ограничаваме излъчването на топлина от неговата повърхност. (Почти същия ефект бихме получили и ако вместо на тавана поставим този отразителен слой на вътрешната повърхност на покрива. Тогава топлината излъчена от тавана би се върнала към него отразена от отразяващия слой на покрива – т. е. лъчистия топлообмен ще бъде ограничен. Подобно на отражателя зад печката.
Отражението и поглъщането са вероятностни процеси. Попадащата на повърхността ел магнитна енергия може или да се погълне или да се отрази (ако тялото не е прозрачно). Колкото по-добре отразява една повърхност, толкова по-слабо поглъща. И обратно - колкото по-добре поглъща, толкова по-слабо отразява. Също така към за различни дължини на лъчението повърхността може да се "държи" различно - в един диапазон от дължини да е добър "отражател", в друг - добър "поглътител". В случая, малко по-голям е ефекта, но действително малко, когато отразяваща или което е едно и също – нискоемисионна е по-топлата повърхност. Но ще зависи и от конфигурацията на подпокривното пространство.)
(Поставяйки тези плоскости на тавана – приемаме, че топлината ще се предава към тях, чрез топлопроводност. Но всъщност между тях и повърхността на тавана контакта няма да е плътен – т. е. частично ще се предава чрез топлопроводност, частично през тънък въздушен слой – това се наричат „контактно” съпротивление. Подобно има и между „станиола” и картона на който е поставен. Но това е отклонение.)
Ако разгледаме „пътя” на топлинния поток, който преминава през тавана на помещението (топлината която губим през тавана) – можем условно да различим ред термични съпротивления.
На повърхността на тавана от към помещението топлината постъпва конвективно от топлия въздух и от излъчването на телата в помещението – т. е. постъпва като два потока. И има две съпротивление – на топлоотдаването въздух/повърхност и по отношение на излъчването – част от топлината се отразява. Но като цяло за обикновените материали, които се използват в строителството и двете са относително малки. (Значително можем да повлияем на лъчението. Но обикновените материали притежават „висока степен на чернота”, добре поглъщат излъчването характерно за температурите в бита ни. И не винаги е желателно да намаляваме това поглъщане – за това споменах в първата реплика в темата.) Т. е. това условно е първото съпротивление – състоящо се от две „паралелни” съпротивления (в теорията на топлопреноса се разглежда аналогия с електрическа верига).
Второто съпротивление е тавана на помещението – колкото от по-ниско топлопроводящи материали е изграден - толкова е по-голямо. Но това е ясно.
Третото съпротивление е пространството между тавана и покрива.
Четвъртото – термичното съпротивление на самия покрив (подобно на тавана).
Петото – топлоотдаването от повърхността на покрива към околното пространство. Отдава по два способа – конвективно към външния въздух и излъчва. Т. е. отново са условно два потока (аналогично на вътрешната повърхност).
Което и съпротивление по пътя на топлинния поток да увеличим – намаляваме потока топлина (т. е. намаляваме топлозагубите от помещението през тавана). Например – поставяйки топлоизолация на тавана. Но това всичко се знае, извинявам се. Поставяйки тези отражателни платна на тавана – намаляваме топлопреноса между тавана и покрива – увеличаваме „третото” съпротивление във веригата.
(Може да се разгледа и „пътя” на топлинния поток лятото – ще „протича обратно” и общо взето е аналогично, но сигурно се знае.)
Но въпреки всичко изписано. И въпреки, че поне за мен, такъв вариант, като теория е по-любопитен. Съвсем не мисля, че си заслужава. Много по-голям ефект ще получите, ако вместо тези платна поставите на тавана вата. За цената на едно платно – а квадратурата му е под един кв. м (до колкото мога да преценя, може би около половин кв. м), бихте могли да вземете кв. метър над 8 см (дебелина) „маркова” „каменна” минерална вата или над 20 см (дебелина) по-евтина „стъклена”. А в случая ефекта дори от 2 3 см вата ще е по-голям от колкото от „отражателните” платна (не съм сигурен в цифрите, нужно е пресмятане, но е около тези стойности).
Не съм специалист по топлоизолации, но мисля, че „правилния” вариант е – (отвътре-навън) ламперия, паронепропусклива мембрана (за да се избегне проникването на водни пари от помещението в слоя изолация), вата между градите, вата върху тавана (колкото повече, толкова по-добре), паропропусклива/водонепропусклива мебрана („Дишаща” я наричат, не знам дали е задължителна особено, ако тавана не е вентилируем. Но мисля, че трябва да се сложи, защото може да капе конденз от покрива, а проникнала вода във ватата, трудно изсъхва.)
Всичко изписано е до колкото го разбирам и разбира се може да греша.
Извинявам се. Мислех да огранича репликата, но се увлякох излишно.
(пс Пропуснах нещо :) . А то според мен обяснява и една от многото причини "защо" нискоемисионното покритие на стъклата в стъклопакета не е желателно да е на външна повърхност. Поставяйки "отражателните" платна, така върху тавана - върху тях с времето ще се отложи прах (евентуално ще капе и конденз) - т. е. топлината ще се предава, чрез топлопроводност към парахта, а тя от своя страна ще я излъчва и тя за разлика от "станиола" съвсем не е "нискоемисионна" (капките вода - също). Така да се каже - платната ще загубят "отражателната" си способност. Също така - алуминия не е от най-добрите материали, като "топлоотражател". Но пък е относително евтин, корозионно устойчив и твърд по сравнение с алтернативите.)

Тема "Топлоотразител за печка като изолация на таван на стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: