Най - вълнуващия въпрос зимно време.
8180 - майстор
съб фев 16, 2019 11:26 amHursa написа:
пет фев 15, 2019 10:56 pmzhoro25 написа:
На тавана на къщата в подпокривното пространство (над стаята) сън наковал дъски. Мисля да сложа паро-пропусклива черна хартия върху тях, и върху нея да накова тези топлоотразителни платна. (Само не разбрах - станьола нагоре към покрива ли да е обърнат, или надолу към стаята?) Не знам дали сте ги виждали, но станьола по платната е много дебел и плътен. Чудя се дали ако сложа платната на 1-2см едно от друго, ефекта на конденза би изчезнал, или пък да надупча с шило 10 -15 дупки на всяко платно, за да диша.

След това - от долната част (вече съм в стаята), между гредите ще натъпча каменна вата. После, ще я покрия с паропропусклива хартия и тогава ще сложа ламперията.

Така мисля, че лятото ще е хладно, а пък зимата малко по-ефективно при задържането на топлото.
Не съм специалист по топлоизолации, но мисля, че „правилния” вариант е – (отвътре-навън) ламперия, паронепропусклива мембрана (за да се избегне проникването на водни пари от помещението в слоя изолация), вата между градите, вата върху тавана (колкото повече, толкова по-добре), паропропусклива/водонепропусклива мебрана („Дишаща” я наричат, не знам дали е задължителна особено, ако тавана не е вентилируем. Но мисля, че трябва да се сложи, защото може да капе конденз от покрива, а проникнала вода във ватата, трудно изсъхва.)
zhoro25,
Hursa, макар да те цитира, не ти подчертава в писанието, че имате съществени "цветови" различия. Аз съм съгласен с него и това е класика при "класическите" топлоизолации.

Ако искаш файда от паната през зимата, според мен, те трябва да са над сачака с "огледалото" надолу (същото е да се вземе вата с фолио).
Ако е за лятото - някъде по покрива. Добър вариант също е вентилируемо подпокривно/покрив.
Разсъждавате в съвсем погрешна посока.
Всеки пещерняк има
https://www.decathlon.bg/p/8306013_spas ... l#/56-120-_
В спасителните формирования, каквито и да са те, това чудо е на въоражение.
Там, където работя, има и истински одеяла, но така си стоят- неизползвани от Тошово време.
Същевременно, никой не се завива с фолио за 5-7 лева, като си ляга вечер, а си намята нещо сериозно.
Така и с тези пана. Задачата им е да отразяват топлината от радиатор или печка обратно към стаята, но не очаквайте, че ще запазят същата така, както 20-30 см каменна вата на тавана.
На тоя хляб дали трябваше да му метна азбестово одеяло или вата с фолио, след като е достатъчно домакинското, за да не се препече и да е перфектен?!!!

Прикачен файл

DSC_0095.JPG
nikolov333 - майстор
Аз па се чудя за един вид протеста гума, подобна на черната тръбна изолация, дето един авер, беше ми дал от някъде.. Дебела е около 1см., но като я сложих на земята и легнах да спя върху нея направо ми пареше по едно време където лежах.. Сигурно единствения и минус е паро непропускливоста..
Hursa - майстор
Като сте легнали, мисля че се получава друг ефект. В резултат на повърхностни динамични деформации и триене от въртене, дишането - повърхността да се е загряла допълнителни в местата на контакт с тялото. Поради относително ниската и топлопроводност, това местно затопляне, слабо се разпространява по материала.
Я по простичко го обясни, че да мога да излъжа мойта да са потъркаме малко.....динамично!
То дишането ши ми са получи отма.
Дали ши спестя от пелети?
Hursa - майстор
Ами ако "помачкаме" тази пореста гума или потъркаме ръка в нея - ще усетим как се затопля. (Търкайки и разтривайки длани в студа ги затопляме.) Но само докато продължаваме да мачкаме или търкаме :) . Спрем ли, постепенно ще изстине до околната температура.
nikolov333 - майстор
Ами не съм я мачкал гарантирано.. :-D Лежа си без да мърдам и тя акомулира, докато почнах да усещам "парене"..
8180 - майстор
вт фев 19, 2019 11:31 pmnikolov333 написа:
Ами не съм я мачкал гарантирано.. :-D Лежа си без да мърдам и тя акомулира, докато почнах да усещам "парене"..
Ако не си с подово и си здрав, "паренето" е мах. 37°С.
kr1100 - майстор
[quote="Трифон П.Трифонов"
Там, където работя, има и истински одеяла, но така си стоят- неизползвани от Тошово време...
[/quote]
Я си кажи къде работиш да информирам "посетители" ,че тия отдеала от Тошово време са азбестови и трябва да са снети от употреба. Азбеста е карцерогенен.
А и в н.е. има силикатни/ т.н. керамични/ одеала и платове издържащи на 1260 гр С.

А тия от алуминиево фолио вършат работа за завиване и лежане в снега да не се мокриш. Но , ако си легнал в/у такова в снега ти е студено. Изпитано от моя приятелка на ,която постелих такова алумиево одеало на Маркуджик3 като си счупи крака. .
ср фев 20, 2019 1:08 pmkr1100 написа:
Я си кажи къде работиш да информирам "посетители" ,че тия отдеала от Тошово време са азбестови и трябва да са снети от употреба. Азбеста е карцерогенен.
А и в н.е. има силикатни/ т.н. керамични/ одеала и платове издържащи на 1260 гр С.

А тия от алуминиево фолио вършат работа за завиване и лежане в снега да не се мокриш. Но , ако си легнал в/у такова в снега ти е студено. Изпитано от моя приятелка на ,която постелих такова алумиево одеало на Маркуджик3 като си счупи крака. .
Пожарникар съм, работя на летище Варна.
Хобито ми е пещернячество, спасител в пещери и пропасти.
Чакам та и на хижа Плевен от 1-4 Март на зимния лагер.

Имах предвид съвсем обикновени одеяла.
Алуминиевите спасиха блокираните в Духлата някога, а и не само там вършат работа.

Благодаря за примера с приятелката! Това поне е по темата.

Тема "Топлоотразител за печка като изолация на таван на стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: