Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhoro25 - специалист
Здравейте,

Направих един експеримент. Печката с дърва има такъв вид топлоотразител https://goo.gl/images/daQGH3

Набримчих много яко печката, та дори и котката избяга, за 30 мин. Стената зад печката се бе нагряла до парене, но зад листа/платното стената си беше напълно студена.

Та, си мисля дали е възможно, понеже ще слагам ламперия на тавана на стаята, дали вместо каменна вата не може да се сложат такива платна? Със сигурност не пропускат топлината, предполагам и студеното отгоре. Пък и дървото пази също.

Ако има притеснение за спарване, може да пробив с карфица на някои места на всяко платно миниатюрни дупки, през които да "диша".

Някой опитвал ли е нещо подобно?
Не.
Нито съм опитал, нито ще опитам.
Сложи си каменната вата и гледай да е плътно, че да не издиша!
zhoro25 - специалист
чет фев 14, 2019 5:55 pmТрифон П.Трифонов написа:
Не.
Нито съм опитал, нито ще опитам.
А защо, колега?
ky-kyy - майстор
Извинявай, ако съм малко груб...Винаги съм се чудил, как на тъп въпрос, се очаква умен отговор. В 99% от случаите,когато се задават подобни въпроси, питащия очаква някой да се съгласи с поредната малоумна приумица....
Е, аз днес съм в добро настроение и ще ти отговоря, както очакваш. Накови си фолиото, накови и капачки от буркани, също така и найлон. Боди ги с карфици, намажи ги с грес и свинска мас. Пий 2 ракии и четири бири и се наслаждавай на ефекта :)
sokolov.91 - майстор
чет фев 14, 2019 6:26 pmky-kyy написа:
:lol:
zhoro25 - специалист
чет фев 14, 2019 6:26 pmky-kyy написа:
Извинявай, ако съм малко груб...Винаги съм се чудил, как на тъп въпрос, се очаква умен отговор. В 99% от случаите,когато се задават подобни въпроси, питащия очаква някой да се съгласи с поредната малоумна приумица....
Е, аз днес съм в добро настроение и ще ти отговоря, както очакваш. Накови си фолиото, накови и капачки от буркани, също така и найлон. Боди ги с карфици, намажи ги с грес и свинска мас. Пий 2 ракии и четири бири и се наслаждавай на ефекта :)
Извинявай, но изобщо не си отговорил на въпроса. Само глупости си писал! Направо ти се чудя ... ако си толкоз тавряз в тия работи, ще обясниш като човек, а не като ... ама айде, че не те познавам, не трябва да ти слагам определения. Сигурно си читав човек.

Защо няма да има смисъл? Влага ли ще е проблема, или кое?
Hursa - майстор
Топлината, в случая на тавана, постъпва чрез лъчени и конвекция на въздуха в помещението. Като количеството топлина, пренасяно чрез лъчение, дори превъзхожда количеството топлина постъпващо, чрез конвекция. Поставяйки отразяващ материал - количеството топлина постъпващо към повърхността на тавана ще бъде значително намалено. Поради това, повърхността му ще бъде чувствително по-хладна. Конвекцията, зависеща от топлинната разлика - се интензифицира. Т. е. естествената циркулация на въздуха в помещението ще бъде по-интензивна, което частично ще компенсира охлаждането на повърхността на тавана (ще му доставя повече топлина), но само частично. (Освен това, трябва да се има предвид, че плътността на водните пари е по-малка от плътността на кислорода, азота и другите съставки на въздуха, т. е. влажността на въздуха около тавана, макар и с малко, е по-голяма, по сравнение със средната в помещението.)
В резултат на всичко това вероятността за поява на конденз на повърхността на тавана ще бъде значително по-голяма. И ако топлоизолацията на тавана не е достатъчна и температурата в помещението не е много висока - конденз ще има, дори при много ниска влажност в помещението. Особено, ако този по-интензивно циркулиращ въздух в помещението - проникне зад тези отразителни плоскости - където циркулацията им ще бъде значително затруднена, а повърхностите с още по-ниски температури.
Но като цяло - топлозагубите от помещението действително ще намалеят.
Hursa, защо го правиш? Само заради твоята необходимост ако е, разбирам.
Зоро, щом задаваш такъв въпрос, то аз се чувствам по малък и от Сизиф.
lov - майстор
Е ка не си овърза пръстите на зъл взел с това докато го написа. Аз на всяко изречение мислих по половин минута . :lol:
Иначе евала за точни я пост.

:partyman:
zhoro25 - специалист
Hursa,

Благодаря от сърце за изчерпателният отговор. Разбирам, че опасността от конденз е реална.

👍

Тема "Топлоотразител за печка като изолация на таван на стая" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: