Най - вълнуващия въпрос зимно време.
arxd129 - специалист
Здравейте,

Щот' се правих на майстор, на мнооого голям :x майстор, повредих една АлПекс тръба. Шестнадесетица. На една сгъвка за прав ъгъл.

Повредата /мястото на повредата/ ще остане под фаянса. В стената. В тухлите.

Направо акъла ми не стига как да изляза от ситуацията. Самата АлПекс е дълга около осем метра. Около 7 /че и повече/ м са в пода - под замазката.
Къртене... не ми се ще.
Снаждане... идея си нямам как да стане - за да е сигурно, че няма да има теч в стената.
Изкукуригвам. :x

Ако сте попадали в подобна ситуация, бихте ли споделили как се излиза от нея. Благодаря.
preslav - майстор
Избирай си.

Прикачен файл

trybi-s-aluminieva-vlojka-fitingi-250x250.jpg
trybi-s-aluminieva-vlojka-fitingi-250x250.jpg (9.7 KиБ) Видяна 1797 пъти
krasi92 - майстор
Без къртене маи няма да стане.
fox_vt - майстор
Големите майстори ползват пружини за огъване. Щом ше замазваш снаждай с прес фитинг и си готов. За какво ще се ползва тръбата.
arxd129 - специалист
пон фев 18, 2019 7:24 amfox_vt написа:
Големите майстори ползват пружини за огъване.
Две имам - и вътрешна, и външна. Ползвам ги. Ама, явно, майсторлъка ми е такъв. :x
пон фев 18, 2019 7:24 amfox_vt написа:
Щом ше замазваш снаждай с прес фитинг и си готов. За какво ще се ползва тръбата.
Тръбата ще се ползва за парно. За лира в банята.
...
Снаждай, казваш. ... ... Несигурна работа ми се вижда.
Не знам защо е несигурна. Правил съм си свръзки - с 5 атм. въздух съм тествал всички досегашни връзки. И дори и 0.1 атм не ми отчита изпускане на въздух след 24 часова проба.
Ама въпреки това - не знам какво ще става след време...Дали няма да протече в стената. :x
fox_vt - майстор
За замазване като цяло не се препоръчва никакви снадки. Но ако е неизбежно пресовата е най сигурна. Но налягането трябва да е гарантирано че няма да скочи рязко даже и аварийно. Друг вариант е на мястото на снадката да сложиш едно капаче и да остане като ревизия.
vrangelov - специалист
Може и да не е на сто процента вярно, защото запресованите с машина снадки не са чак за изхвърляне, но който търси сигурни снадки не слага бяла тръба.
Гласиш го максимално добре, и ако протече, протече.
jabata - специалист
Миг невнимание при огъването на тръбата, и след това 3 дена къртене, или .... снаждане с надеждата да не прокапе. Те хората затова ползват пружини за огъване, и пак не е гаранция.
Що се отнася до снаждането, много зависи каква е тръбата и какви са фитингите. Виждал съм случаи при които снаждана PexAlPex тръба и след 5 години не капе, но има такива при коити след втората година експлоатация на студено започва да прокапва. Причина за прокапването са именно фитингите и тръбата, и по-специално топлинните разширения.
Колкото и странно да звучи, голямо влияние оказва каква е тръбата (като марка), както и фитингите. Защото се оказва че някой марки фитинги, изпълнението не е толкова прецизно. И поради това тече. Ако не протече, веднага след 2-3-5 години може да започне да тече. Аз затова вече, ако имам съмнение в някой фитинг, след като сложа накрайника, преди да стегна намазвам хубаво с течен тефлон, стягам гайката, оставям 12 часа да стегне, и тогава пълня. Това с течния тефлон, може да звучи като побългаряване, но 2 пъти ме е измъквал от безумни ситуации, и ме е спасявал от къртене.

Иначе мене са ме учили, че разглобяеми снадки не е препоръчително да се замазват, вграждат и т.н. Една разглобяема снадка, винаги има риск да прокапе. Ако не веднага, то след време. Така че, ако е снадка, и мястото позволява, можеш да пробваш Прес Фитинги....
VLADO66 - майстор
Имам изградено парно с такива тръби и точно тогава навлизаха по масово.Ще навърши сигурно към 15 години. Тръбите и фитингите са Herz.Правих си едни разклонения, като до тогава не бях работил с такива тръби, демек начинаещ. Да чукна на дърво, до сега една капка не е протекла някъде.Така че по нагоре имаше предложение за ревизийка примерно 10/10
arxd129 - специалист
пон фев 18, 2019 12:50 pmjabata написа:
Иначе мене са ме учили, че разглобяеми снадки не е препоръчително да се замазват, вграждат и т.н. Една разглобяема снадка, винаги има риск да прокапе.
Ами мен не са ме учили на подобни неща. Ама нощес, докато мъдрувах върху озянената тръба, сам достигнах до твоя извод. Благодарности; че ме предупреждаваш!

пон фев 18, 2019 12:50 pmjabata написа:
Така че, ако е снадка, и мястото позволява, можеш да пробваш Прес Фитинги....
Мястото позволява всичко.

Тези Прес Фитинги... Ще умувам...
Колко надеждни са тези Прес Фитинги? Никаква идея си нямам, нито съм вижда, нито съм чувал досега за тях. Биха били най-лесния начин за оправяне на тъпанарската ми грешка. Ако са надеждни, де.

Място не мога да си нанеря :x . От яд.

Та... бихте ли споделили; за надеждността на Прес Фитингите.
Благодаря!

Тема "Зяносах една AlPex. Дали?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: