Най - вълнуващия въпрос зимно време.
s_s1 - специалист
По молба на Трифон П.Трифонов започвам тази тема, за да получа помощ, в изграждането на система за мониторинг и управление на отоплението и БГВ.

пет мар 15, 2019 12:35 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет мар 15, 2019 12:13 pms_s1 написа:
Вече 2 пъти я изчитам, но понеже не разбирам нито немски, нито английски, не мога да разбера дали ще ми свърши работа.
На първо място ми трябва да може да измерва електроенергия и да работи с ПИД логика, за да "пълня" бойлер с енергия от слънчев колектор или от ТП на нощна енергия в зависимост от външна темп, което ми е по-евтино.
Трябва да ми смята средно дневно до каква темп. трябва да загрее, за да ми стигне за следващия ден.
И др. работи, но това е основно.
Нищо не четеш ти, ама...къкто и да е. Тука на немски говоря само на кучката си.
Пусни си нова тема, че дека е ПИД логика, дека са БМСи.....!!!
Стигнах ти до подарения Бош и спрях да чета, а и ти не каза с ко разполагаш.
Това е от старата тема за пелетния котел.

Сега ситуацията е малко променена. Но да започна от начало:
Живея в къща строена през 80-те години на миналия век. Двуетажна с таванско помещение. На първия етаж са гараж с монтиран котел, битова стая с камина, килер / бойлерно, баня, умивалня и тоалетна. На втория са 2 спални, дневна-трапезария свързана с кухня и тоалетна. В таванския етаж на част от площа са 2 спални за гости и баня. Останалата част е за патешко ходене-кара таван. Изолация почти няма.
Отоплителната инсталация в къщи е изградена от дебела черна тръба със заварки. Радиаторите бяха чугунени, а сега всички без два са алуминиеви. Чугунен остана само този в коридора и железен 1 бр. под прозореца в кухнята антикондензен тръба 1 цол със заварена около нея ламарина от този тип: http://wilf-eng.com/toploobmennici-ot-o ... trybi.html В кухнята сега сложих най маломощния конвектор. В банята има малка лира паралелно на бойлера с полузатворен кран.
Там където съм сменял радиатори съм добавил Ф 16 или Ф20 бяла тръба с алум. вложка.
Отоплявам се с всегоривен котел Кострева фузи лоджик 2 при отрицателни външни температури, а при положителни с ТП въздух вода Грее Чендж 24 000 БТУ.
БГВ за кухнята и таванната баня е с 200 литра бойлер с 2 серпентини вързани горната като радиатор, а долната с вакумен сл. колектор. За долната баня първия кръг на парното топлеше 80 литра бойлер с мантел, после последователно бойлер на елдом от 1985 г. за дозагряване на водата. Сега смених 80 литра бойлер с мантел с такъв с 2 серп. Горната я свързах с първия кръг на парното, долната чака да сложа сл. к-ри.
При работа с котела той държи 60 С и с 4-пътен вентил спрямо външна темп. се "прави" нужната темп. за радиаторите. Т.Е за горния бойлер отива вода с такава темп, която ми е нужна към системата.
s_s1 - специалист
Сега за ТП: Грее чейндж. 24 000 БТУ с топлообменник фреон/вода на мястото на вътрешното тяло свързан паралелно на котела, който се превключва ръчно с кранове. Със добавен резистор лъжа котела, че му е достатъчно топло и Ткот е над 60 С и той управлява 4-пътния вентил за топлото. Помпите съм ги пуснал постоянно с реле към захранването на ТП, за да не изключват при дефрост. Но при дефрост при - С външна темп. темп на първия кръг се понижаваше с до 12 С заради малкия буфер от бойлера с мантел.
s_s1 - специалист
Заради това, че бойлера е малко малък и не достига и за къпане, и за буфер за дефроста, и за къпане го замених с 200 л. с 2 две серпентини. Горната свързах на мястото на стария мантел, а долната чака добри времена за слънчев панел.
Двете системи за БГВ /тази на тавана и тази на приземния етаж/ не са свързани по БГВ.

Питайте, ако имате въпроси за доуточняване, че довечера ще продължа с това какво ми трябва като мониторинг и управление, че и на мен ми е доста сложно.
s_s1 - специалист
За бойлера ми трябва мониторинг и управление, но трябва да е нещо безжично, защото не мога да прекарам кабел от котела/гаража до бойлера/бойлерното. Трябва ми и мониторинг на ел. консумацията.
Но отново да се върна на идеята ми. На долната серпентина ще свържа слънчев колектор, но не знам какъв, плосък или вакумен. И си мечтая да "сделам" и още 1 ТП въздух/фреон, който с навита серпентина да го вкарам на мястото на фланеца на ел. нагревателя на бойлера. Тази Тп Ще работи само на нощна тарифа и ще дозагрява водата до такава температура в зависимост до колко е загрял солара и предните дни колко вода сме разходили. Мониторинга на ел. консумацията ;r e нужен защото нощем ел. енергията е по евтина, но пък при "-" външни темп и висока на бойлера копа може да стане такъв, че да ми е по-евтино през деня да топля бойлера с другата ТП вързана на горната серпентина.
А освен това ми трябва управление на вентил, на горния бойлер, който да затваря горната серпентина, когато слънцето е загряло бойлера до по-висока темп, отколкото 4-пътния вентил подава към серпентината, за да не го охлажда.
s_s1 - специалист
Никой ли няма поглед върху някоя свободно програмируема система с която лесно може да работи от аборигени като мен.
speka_rs - майстор
Колега, можеш ли да драснеш някоя схема кое как е вързано, че да може да да се по мисли какво и как ще ти е най-удобно.
s_s1 - специалист
Малко ме е срам, че много се излагам.

Прикачен файл

101.jpg
101.jpg (69.36 KиБ) Видяна 1974 пъти
speka_rs - майстор
Според мен:
1. малка термопомпа въздух фреон не ти трябва;
2. колекторно поле със отдлени контролери и отделни помпи за двата бойлера;
3. дали вакумни или плоски всеки си има своите предпочитания;
s_s1 - специалист
1. Защо да не ми трябва? Като няма слънце ще загрява бойлера и ще помага за дефроста на другата ТП.
2. И двата бойлера в момента си имат помпи. Защо са ми други и може ли схема на свързване? Какви да са контролерите?
Горния бойлер е съществуващ вече 12 години с вакумен 20 тръби колектор и старо аналогово управление ДТ на интиел. А горната му серпентина е вързана като радиатор. За тем ми трябва вентил, който да затваря, ако водата в бойлера е по-гореща от тази, която му подава 4 пътния вентил.
Долния бойлер още няма сл. колектор и управление. Само за бойлера и за ТП ми трябва контролер с измерване на разходената енергия. Горната серпентина е свързана с ТП или котела и бойлера е буфер при дефрост. Затова искам да го грея и допълнително с ТП въздух/фреон.
3. Кои да предпочета?
speka_rs - майстор
Евентуално тази тема : viewtopic.php?t=56048 , трябва да е полезна.

Тема "Съвет за система за мониторинг и управление на отопление и БГВ." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: