Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dampi0 - напреднал
Привет, имам инсталирана горелка greyko rb30 на стар котел на дърва. С тази инсталация отоплявам 200 квадрата къща. Към нея има радиатори, подово отопление и бойлер. Използваме пелети за отопление.
Казаха ми, че ако си купя буфер/буферен съд ще спестя до 1/3 от разхода на пелети.

Вярно ли е това, и имам ли наистина нужда от този буфер?
Благодаря предварително за отговорите.
шоп - майстор
1/3 икономия е много оптимистично. 200 м2 + бойлер нищо не казват. Може да си изолиран и да поддържаш 19 градуса в стаите-може и да е гола тухла и да искаш 25 градуса и БГВ да се лее на воля:-)

Оппредели си топлозагубите и разхода на БГВ и от опита ти досега ще прецениш дали 30 киловата горелка ти е много.
lz2skt - специалист
Този стар котел на дърва самоделка ли е ?Сложи му един термометър на изхода да видиш как са градусите на изходящите газове.
dampi0 - напреднал
Здравейте. Къщата ми е новопостроена, на 2 етажа. Първият етаж е и с подово отопление. Строена е с тухли Винербергер Поротерм и с външна изолация с каменна вата 8см. Инсталацията по отоплителната част приключи едва вчера. На чисто студена и неотоплявана къща, споделената инсталация осигури 22.5 градуса навсякъде за под 17 часа. Майстора който я монитора, ми сподели мнение, че ако вържем буфер между подовото и котела са щели да бъдат налице тези икономии. Но инсталацията на това удоволствие ще ми струва +1700 лева. Важно е също да се отбележи, че къщата се намира в южна България, където зимите не са толкова люти, както в западната и северната част.

За всякакви останали тестове и засечки, ще пиша следващата зима, когато реално ще вкараме в експлоатация съоръжението.
Сега единствено ме вълнува, дали наистина ми трябва такъв буфер между котела и подовото, при положение, че подовото е с термостат и се изключва щом достигне нужната температура, а и изолацията е добра? Не за друго, но малко и на мен ми се струва нереално спестяването на 1/3 пелета заради един буфер. А и някъде бях чел, че на тези горелки пък въобще не им трябва такъв буфер, но признавам, не съм професионалист и затова питам тук.
Благодаря.
Буфер се монтира на инсталации с преоразмерени по мощност котли.
За твоята къща 20 киловата са достатъчни.
Можеш да си сложиш буфер.
Ще даде икономия, но в никакъв случай чак толкова.
Буфера ще даде възможност на горелката да работи в оптимален режим, след което ще се изключи.
Няма да се налага да работи на ниски температури.
Буфера ще ти даде комфорт през пролетта и есента., когато ни да запалиш, ни да не запалиш котела.
Горелката ми се пали 2 пъти в денонощието, при температурите сега. Буфера ми е 500л. , топля 50 квадрата. Къщата ми е 100, а когато топля навсякъде, буферчето малее. Налага се по често да пали горелката, вместо да почива по дълго време.
Можеш да минеш и без буфер.
Ако ще слагаш- 1500л. или не по малко от 1000.
andy_forresite - майстор
Майсторът предполагам е искал подовото да може да циркулира постоянно като взима смесена вода от горещия воден акумулатор. Дали ще има икономия зависи от темпа на изстиване на етажа с радиаторите. Честото палене и гасене на горелката заради втория етаж, докато помпа подово праща смесена вода от буфера, ще има негативен ефект.
При дълга пауза е добре, но пък подовото не бива да спира съвсем за дълго щото бавно наваксва.
Вече ако и двата етажа са с подово, тогава бих се съгласил на ... хайде 20% спестено гориво. Примерно 2 кубика воден акумулатор с 4 слънчеви колектори, който не се подгряват при липса на ☀️ за да не замръзнат и т.н. В такъв вариант.
Сигурно етаж 2 ще ти е със стаен термостат и подовото при топла къща (в режим задържане на стайната на ет 1) ще причини старт/стоп на горелката докато термостатът подаде On. В това положение 2 т буфер и радиаторите също да смучат от него със своя помпа, а подовото през смесител от друга помпа да си се прибутва по малко, щеше да е оптимално. Проблемите как да завъртим водЪта икономично и ефективно започват след като човек заживее в нискоенергийна къща...
Не знам трябва ли ти. Както Трифонов писа, веднъж няма да ти трябва, друг път ще ти трябва.
Christo - майстор
вт мар 26, 2019 6:55 pmТрифон П.Трифонов написа:
Буфер се монтира на инсталации с преоразмерени по мощност котли.
За твоята къща 20 киловата са достатъчни.
Можеш да си сложиш буфер.
Ще даде икономия, но в никакъв случай чак толкова.
Буфера ще даде възможност на горелката да работи в оптимален режим, след което ще се изключи.
Няма да се налага да работи на ниски температури.
Буфера ще ти даде комфорт през пролетта и есента., когато ни да запалиш, ни да не запалиш котела.
Горелката ми се пали 2 пъти в денонощието, при температурите сега. Буфера ми е 500л. , топля 50 квадрата. Къщата ми е 100, а когато топля навсякъде, буферчето малее. Налага се по често да пали горелката, вместо да почива по дълго време.
Можеш да минеш и без буфер.
Ако ще слагаш- 1500л. или не по малко от 1000.
Триста процента съгласен!

Тема "Имам ли нужда от буферен съд?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: