Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Колкото напредва темата, толкова повече и мътилка ще се вдига.
Смятай, решавай и действай, че съвсем ще се объркаш!
Мнението на Жабата, без онова задължително за циркулацията (не е фатално и да се остави) и гледай офертите!
За стиропори, стереопори, търговски трикове........заеби ги тия!
Ко има в графитения? Бачкал съм с бял трошляк, бачкал съм и с качествен бял.
Стотинките отгоре, дето ще ги дадеш, отиват за реклама и в нечий джоб, а на термометъра няма да ги усетиш.
шоп - майстор
вт апр 09, 2019 10:49 amk_garchev написа:
Преди 5 години,когато сменях старите чугунени радиатори с алуминиеви,аз си правих изчисленията за коя стая с колко глидера да е.Пак благодарение на този форум.Тогава фирмата ми изчисли с 10 глидера по-малко отколкото моите изчисления.Тогава взех на предвид моите изчисления,а не тези на фирмата.
Къщата е изолирана отвън с 5см стиропор,но от този черния(графитен),който мисля,че го дават двойно по плътен от обикновения.Сега ще направя малко изчисления,за да бъда подготвен.
Виждам, че автора се лута!

ТП или котел на пелети?

Броя на ребрата и височината на глидерите се определя от марката глидер и Т на топлоносителя в него и респективно ДТ между топлоносителя и Т в стаята.. Важи принципа на Мечо Пух. И 100 ребра в стая да сложиш ако имаш пари и място няма да сгрешиш. Ще се грееш с ниски градуси на топлоносителя, което е едно от най-важните неща при ТП.

Виждам, че изолацията е вече факт. Аз направих същата грешка...5 см. Пълна загуба на пари, но така се изолираше преди 10-12 години. Коефициента ламбда може да е 0,042, може да е и 0,035 за скъпите изолации, но ВАЖНА Е И ДЕБЕЛИНАТА.
Лично аз предпочитам 10 см ефтина изолация с коефициент 0,42 пред скъпарската и рекламирана 5 см с коефициент 0,35.
Разбира се най-добре 20 см изолация с ламбда 0,035 :-)))
И накрая не забравяйте 20% завишаване на топлозагубите от инфилтрация или принудителна вентилация.
VLADO66 - майстор
Има и нещо друго- за да се грееш с ТП и радиатори, термопомпата трябва да е високотемпературна и цената хич няма да ти хареса, а за да ползваш обикновена ТП при температура на топлоносителя 35 градуса, означава да увеличиш глидерите минимум по 2 и изчезва възможността да се охлаждаш лятото.За това се ползват конвектори в този случай.
jabata - специалист
Човече, спри да мислиш, да се луташ, че колкото повече мислиш, толкова по-лошо. Действай и решавай, че така докато се луташ, все ще се намери някой който да ти даде някакъв съвет ненамясто взет от бебитието, и тогава пак цялата тема от началото.
Съвет едно, смятай всичко сам, или остави някой проектант да го направи. Никога не слушай търговец, той гледа да си продаде стоката. Аз съм виждал как търговец препоръчва за 70кв.м 20 KW - затова повече не коментирам. Колкото до това, да подпомагаш отоплението със слънчев колектор, става но при буфер 500 или 1000л. ще ти трябват едни панели, цялата заигравка ще ти излезне поне 5-6к, и тогава да попитам какво ще правиш лятото с толкова топла вода, басейн ли ще си топлиш :) Незабравяй че слънчевия колектор е нещо много хубаво, но ако не се оразмери правилно, може да създава такива проблеми, че по-добре 20 години да си топлиш водата на ток, по-евтино ще ти изелзне и с по-малко главоболия. Казвам го така, защото ако зимата докарваш температура на водата 50 градуса при един дебит с един колектор, със същия колектор лятото ще докараш 90 градуса, т.е. ние си играеме на руска ролетка. Виждал съм какво става с преоразмерени колектори, затова ти казвам - прекалено много мислиш, а от много мислене понякога боли глава :-D
Така че, освен темата икономия, която ти целиш, смятай дадено нещо как ще се държи лятото (справка колектор за отопление).
Темата за буфер, да писано е много. Има случаи в които е приложим, но и такива в които ще докара една супер голяма инвестиция, която за една къща незнам кога ще се изплати. Да не се окаже че системата ще умре, преди да се е изплатила - че тогава ти остава едно вътрешно спокойствие че си нахранил търговците :)
Стиропор-а (ех как го мразя за изолации) дали ще е син, кафяв, червен, зелен все си е EPS. Разликите са незначителни, и всичко са предимно търговски трикове.
Затова взимай котел на пелети, или каквото е там с мощността която ти трябва, прави си системата, слагай термоглави, на всеки радиатор и си свиркай.
шоп - майстор
чет апр 11, 2019 10:13 amjabata написа:

Така че, освен темата икономия, която ти целиш, смятай дадено нещо как ще се държи лятото (справка колектор за отопление).
ДБ системата не се плаши от прегряване. Лятото топла БГВ на корем, в преходните сезони се топлиш, а зимата подпомага отоплението и БГВ според слънцето.

Обаче си трябва колекторна площ. С 2-3 колектора няма да усетиш почти нищо.

П.П. от 2-3 дни в Сф е облачно и вали. Това не пречи колекторите ми да подгряват водата в подовото до 30-32 гр, а когато и за 15 мин измъченото слънце се опита да се появи температурата на водата да стигне 35 гр. В стаите е приятни топло 24-25 без никакво друго отопление. Няма такъв кеф...пожелавам на всеки да си го направи сам максимално просто и ефтино, а не да плаща на фирми.

Буфера при подпомагане от слънцето е задължителен. Колкото по-голям-толкова по-добре.
andy_forresite - майстор
Мечтая да имам огромен воден акумулатор със сл. панели, ДБ и подово + водни конвектори. Аз съм с пелетно съоръжение, защото съм преценил че за моите условия ще свърши работа.
Ако имаш достатъчно пари, наснови тръби за подово, добави водни конвектори за охлаждането (а и за подпомагане на отоплението, става бързо с тях), вземи си и буфер и му накичи панели. Ако имаш още повече пари, взимаш и пелетна камина да захранва същите консуматори (подово и конвекторите) само в студено време когато термопомпенето изнемогва. Ще прекарваш до 1500 кг пелети от дървесина - чиста работа, гледаш огъня (докато не се е опушило стъклото), пАли, гАси, гори сама докато има пелети и някой да прави постоянната и периодична профилактика ... идилия.
Влагането на толкова пари предполага твърдо и трайно установяване в едно жилище. Никой да не мисли, че като продава някой ще му плати похарченото за подобренията и текущата поддръжка. Да, имотът ще има прилична стойност, но тя ще е доста различна от заплатените през годините пари. Също така влагащите 6-цифрени суми в къщи явно търсят комфорта и след като целта оправдава средствата, няма какво да кажа. Няма как да се спестят 50-100 хиляди лева през оставащите години (съзнателен) живот само от вложеното за енергийна ефективност, ако ще да е по стандарта за пасивен дом. По същия начин някои си купуват лимузини за 300-400 000, нищо че за 10 пъти по-малко ще се возят съвсем прилично в нещо по-"земно". За 10 пъти по-малко пари ще имат 2-3 пъти по-малко кола... както и да е.

Един пелетен котел с горелка, радиатори без никакви буфери и разходите по направата ще са много по-малко. Но ако къщата ти е от тези, при които котелът подава гореща вода от няма и час и вече е прекалено, тогава една въздушна термопомпа е много елегантно решение. Няма вдигане на пепел, дишане на фини (и не толкова фини) прахови частици, мръсотия, влачене на чували с пелети, настройки, па ще горят ли, как ще горят и т.н. не те и-н-т-е-р-е-с-у-в-а.
Изстреляхми го в орбита.
Мътилката вече са дигна, съвсем е объркан.
fbr - майстор
Ако има шанс скоро да минава наоколо газ, хич да се набутва с излишни съоръжения, според мен. Едва ли ще е проблем да потърпи малко с Дакон-а.
k_garchev - специалист
Вярно доста се обърках...но колкото повече мнения,толкова по-добре.
Така,газ няма да минава скоро покрай мен,така че това отпада.Термопомпа Дайкин 16kw-18000лв,но човека ми каза,че с радиатори не става или по-точно трябва да се добавят още глидери и то доста.Вариант две термопомпа LG високотемпературна с някакъв кит(нещо се преправя)7000лв,като ще има буфер и си остава и котела на пелети,защото когато температурата е под -7 градуса,котела ще помага на термопомпата.Не ми харесва този вариант.
За момента съм се спрял на Котел Грейко Експерт 20kw и евентуално моята горелка или пак горелка грейко 20kw и моята ще я продам за някаква сума.Ще обясня за термоглавите.В момента съм с 8 радиатора,на 4 от тях има термоглави.На първия етаж имам кухня и хол(едно помещение с два радиатора),на втория етаж имам три стаи и баня.Термоглавите са ми разположени в трите стаи на втория етаж и една на единия радиатор в хол/кухня.Без термоглави са двата радиатора в коридора,единия в хол/кухня и този в банята.Към системата ще трябва да добавя още три радиатора,които ще са в отдалечената къща на три метра от моята.По един в двете стаи и един в банята там.На двата радиатора в коридора няма смисъл от термоглави,защото винаги е студеничко в коридора..демек ще трябва да сложа на другия радиатор в хол/кухня термоглава и в банята,нали така?Въпроси:
1.Ако искам да регулирам температурата с термо глави трябва ли ми стаен термостат?
2.През деня в моята къща няма да има никой и ще искам да се поддържа по-ниска температура,която ще се увеличи примерно един час преди да се прибера от работа,как тогава в отдалечената къща ще е топло?
3.Може ли от котела да излизат два "кръга" и с две помпи да разпределям топлината за моята къща и за другата къща,като тези помпи ще се командват от стайни термостати?
kalin72 - майстор
1.Ако искам да регулирам температурата с термо глави трябва ли ми стаен термостат? - Не

2.През деня в моята къща няма да има никой и ще искам да се поддържа по-ниска температура,която ще се увеличи примерно един час преди да се прибера от работа,как тогава в отдалечената къща ще е топло? - Котела си работи, в твоята къща термоглавите са нагласени на 3 и половина, примерно, в отдалечената къща термоглавите са отоворени на 4 или 5, за да е топло.
Щом искаш един час преди прибиране да затопли, купуваш термоглави като тази:
Изображение


3.Може ли от котела да излизат два "кръга" и с две помпи да разпределям топлината за моята къща и за другата къща,като тези помпи ще се командват от стайни термостати? - Може, ама не виждам смисъл.

Тема "Помощ за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: