Най - вълнуващия въпрос зимно време.
k_garchev - специалист
Здравейте,имам нужда от малко помощ за отопление на къща.Прочетох доста,но винаги има какво да се желае.На въпроса:до сега греех къща на два етажа(по 75кв. на етаж) с котел Dakon-24kw(сега мисля че са Bosch) и горелка Burnit 30kw.Горелката е от по хубавите със шнек в нея.Системата ми е отворена,или първо топлото отива на тавана и от там се разпространява по радиаторите.Монтирани са 115 глидера на 500 височина.На бойлера му врътвах крановете,защото не можех да го сгрея и го карах на ток.Една зима я изкарвах с около 4.5т чамови пелети.Като цяло съм доволен.Сега ще трябва да отоплявам още две стаи и баня в къща,която е разположена на три метра от моята.Задължително ще сменя котела,защото е стар и вече е дал своето,но не знам какъв точно да взема.Намислил съм системата да е с буфер 1 тон и от този буфер две помпи да разпределят топлината съответно за моята къща и двете стаи в отдалечената къща,като помпите ще се командват от стайни термостати.Всичко това нещо ще се прави от фирма,но искам да се допитам и до вас.Каква е разликата в КПД-то на изцяло пелетен котел и комбиниран котел?От прочетеното разбрах,че грейко експерт е доста често използван от потребителите на форума и са доволни.Той изцяло пелетен ли е или е комбиниран?Дали 30kw котел и моята горелка 30kw ще стигнат за отоплениетона това което съм запланувал?Да кажем,че ще са около 160 глидера и бойлер.
filmatoplo - майстор
Много са 30 киловата ,по скоро вместо цялата заигравка с буфера си купи новия пелетен котел с горелка Грейко -20 киловата. :wink:
k_garchev - специалист
Заиграфката с буфера е за да може температурата в двете къщи да е независима.
Два бона няма да дам, като мога да си определям температурата в стаята (къщата) по термогтлава.
Котела му казвам да подава 65 градуса, а колко от тях ползват стаите (къщите) се определя от главите.
С буфер е по правилно, елегантно, скъпо.
Не вярвам да си "Чичко паричко", щом питаш тука.

.....освен ако не си сноб, като мене.
torbalan - Дървен философ
С буфера ще вкараш котела в по-добър режим на работа.

Иначе за независимо регулиране на температурите не е необходим. Какво значение има дали стаите са в една къща или на три метра една от друга?
k_garchev - специалист
Значението е че в допълнителните две стаи ще живеят хора на възраст(пенсионери),които не обичат да им е топло.Това е причината да искам буфер,за да могат да си регулират температурата както си пожелаят,съответно и аз.
вт апр 02, 2019 11:54 pmk_garchev написа:
Значението е че в допълнителните две стаи ще живеят хора на възраст(пенсионери),които не обичат да им е топло.Това е причината да искам буфер,за да могат да си регулират температурата както си пожелаят,съответно и аз.
А термоглавата какво прави?
До миналата зима бях в подобна на твоята ситуация.
Топлех стая и баня в съседен апартамент, на брат ми.
На отделен кръг са, но не и с отделна помпа.
Лани он ми рече, че му е скъпо, минава си на печката и просто си врътна главите на 0.
Отоплението ми е от буфер, но е само с 1 помпа.
Щом искаш да го направиш "като хората", буфера 1 тон за тая горелка и квадратура е малък.
Темичката, дето си я пуснал, е само за едното потвърждение, което търсиш, на онова, което си наумил, че е правилно.
Още с първото мнение, след теб, трябваше да ти светне, че не е така работата.
Единствено бих препоръчал Експерт 20, пред Екзотик 20 (новия).
Не я знам твоята хубава горелка. Гори ли слънчогледови пелети с тоя вътрешен шнек, или "на своя глава" си харчиш чам. То с чама сички са хубави, да знайш!
Ай, със здраве!

Да допълня- разлика, между пелетния и комбинирания Грейко, няма.
При другите марки не знам как е, а с твоя Дакон и моя Бош е глава- глава и половина.
k_garchev - специалист
Темата съм я пуснал,не за потвърждение,а точно за критики и подобрения.Не съм майстор и не разбирам от отопление!От доста време чета и въз основа на четенето предлагам и питам.
Трифон П.Трифонов написа:
Два бона няма да дам, като мога да си определям температурата в стаята (къщата) по термогтлава.
Котела му казвам да подава 65 градуса, а колко от тях ползват стаите (къщите) се определя от главите.
С буфер е по правилно, елегантно, скъпо.
Не вярвам да си "Чичко паричко", щом питаш тука.

.....освен ако не си сноб, като мене.
Не съм "чичко паричко",но за отопление и направа на системата както трябва няма да жаля пари и да взимам най-евтиното с цел само да се сгрея.В момента термоглави имам на половината радиатори.В банята и коридор не съм слагал,а само в стаите.20kw няма ли да са малко за това ,което искам да сгрея?160 глидера по 120-150w на глидер и два бойлера и трасето като сметна...
Според мен, 20 киловата не са никак малко.
Ако те плаши малкото число, обърни го в килограми пелети и цената им за чам, за час, за денонощие, за месец...
4кг , 1.60лв за час
96кг , 38.40лв за денонощие
2880кг , 1152лв за месец (30 дни)
...при цена 400лв. за тон.
Дори и при -15 няма да се налага да работи на пълна мощност горелка 20 киловата, при положение, че къщата не е оставена да изстине.
k_garchev - специалист
Ами аз го смятам спрямо това,което трябва да сгрее тази горелка/котел.Ватовете на глидерите и серпентините на бойлерите и тръбите.Нямам представа как по друг начин да го сметна.Къщата няма да изстива.Предпочитам буфер пред термоглави,защото в коридора нямам термоглави и когато работи за другата къща ще грее и коридора ми.И някой постоянно ще трябва да си "играе" с термоглавите.През деня в моята къща няма да има никой и няма смисъл да поддържа висока темпереатура,докато в другата къща са родителите ми ,а теса пенсионери и там ще се затопля постоянно.
А какво мислите за термопомпа,която да грее радиаторите,а не с конвертори?

Тема "Помощ за отопление" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: