• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
E.Dimitrov - напреднал
Здравейте,
нов съм в този форум като регистрация, но от доста време чета темите тук и са ми помогнали много.
Прочетох и доста теми за слънчевите колектори, има много информация и мъдри хора тук :)
Проблема който имам обаче не го намерих като дискутиран и поради тази причина си позволих да публикувам нова тема.

Преди около 2 месеца ми поставиха/инсталираха на къщата соларна система за отопление на битова вода, която се състои от панел Viаss...ann (нарочно пиша така съкратено, че да не навредя на фирмата, когато някой ползва търсачката) и бойлер с 2 серпентини 150 литра.
Имам и палетен котел, който също е включен в бойлера.
Фирмата която направи инсталацията постави панела ориентиран на ЮГ, в мрачен ден, без слънце, обезвъздушиха го и всичко бе точно.
След 3 дена вече имаше достатъчно слънце, нямаше облаци и дори температурите на въздуха бяха около 18 градуса.
След цял ден нагряване на водата чрез панела, стрелката на бойлера беше съвсем леко помръднала.
Помислих си, че е нормално.
От този ден имаше доста чудесни слънчеви дни, цял ден грее слънцето, топло е, никой не ползва вода там, дори съм поставил камери да следя какво се случва постоянно с температурата на бойлер и на солара.
Едвам закрепи на 2 чертички на бойлера, когато пусна водата да се източва, температурата и е хладка, около 20-25 градуса.
Обадих се на фирмата, която постави соларната система, от там ми обясниха, че било нормално да не загрява. Виждам че солара вдига с много усилия и когато изключа помпата за водата дори 90 градуса, пускам помпата, влизат тея градуси в бойлера и после чакам поне 30-40 минути да включи отново помпата, след като солара е вдигнал 45-47 градуса температура на водата.
Щях така да си живея в неведение, ако не се срещнах с приятели и познати с подобни панели (не на моята фирма), където е същата система, панел-помпа-бойлер и там водата в бойлера е поне 75 градуса.
Какъв може да е проблема на този панел?
Днес гледам, че пак малко затопля, качих се до панела (поставен е на гаража, нищо не го затъмнява, никога не пада сянка) и реших да измеря ъгъла на панела, под който е поставен. Поставен е под 23 градуса. Това може ли да е проблем, малкият ъгъл. Според фирмата монтирала панела, нямало значение ъгъла, че щял да "щръкне като щъркел"
Населеното място е до град Пловдив.
Вашите панели каква температура правят?
Загряват ли при сегашните условия и време?
Градусите на поставяне имат ли значение?
Имате ли някой с подобен панел на моят vit.. 100FM ?
Малък е ъгъла, ама няма да е само това причината.
Нищо не рече за контролера.
Andri01 - майстор
Въздух в системата,най-вероятно. Да дойдат многознайковците и да го обезвъздушат. Също така ги накарай да вдигнат панела на около 45гр./ пролте и есен/, а лятото трябва да е на около 23гр. спрямо хоризонта,не вертикалата!!!
E.Dimitrov - напреднал
Здравейте,
благодаря за отговорите.
Вчера проверих за въздух.
Качих се на гаража, от горе има автоматичен вентил за обезвъздушаване. Отворих го, не излезе кой знае колко въздух, даже беше почти нищожно.
Това обаче не подобри ситуацията.
Изключително се надявам, само ъгъла да е проблем, защото не остана нищо друго, което да е проблематично.
Възможно ли е, ъгъла , на който е в момента да се отразява толкова зле на положението.
Дайте примери, в момента вашите колектори какви градуси температура правят през деня и на какви градуси са ориентирани, спрямо земята.
vlax - майстор
пет апр 05, 2019 10:04 amE.Dimitrov написа:
Възможно ли е, ъгъла , на който е в момента да се отразява толкова зле на положението.
Не е само ъгъла,има друга по-голяма причина.
Щом те притеснява ъгъла качи се на гаража и го промени.
:partyman:
Andri01 - майстор
При мене сега е на около 45гр,чист Юг. Ако можиш провери системата за запушване,евентуално с ръжда/ нищо че е нова/. Какъв ти е бойлера? Ако е емайлиран,серпентината има окалина вътре и може да е тръгнала . Запушва филтъра преди помпата ,а може да стигне и до СК.
E.Dimitrov - напреднал
И тук идва още един проблем, когато искам да му променя ъгъла.
Трябва да си удължа тръбите, които влизат в колектора, иначе няма да мога да го повдигна.
Няма запушвания никъде, освен, че всичко е чисто ново , бойлера е 150 литра с 2 серпентини на Елдом.
Проблема ми е с бавното загряване на водата в панела, преди да отиде в бойлера.
Примерно, панела вдига 50 градуса на водата, помпата се включва и за бързо време вкарва тази топла вода в бойлера. Усещам горещата вода, когато пипна тръбата на бойлера която идва от колектора.
След като изпомпа водата от колектора, помпата спира и се чака отново да се вдигне температурата на панела. Да, но това чакане до следващата циркулация трае може би 30-40 минути. Тоест загряването на водата в колектора е твърде бавно и съответно не ефективно.
Тези, дето ми поставиха системата ми обясняват, че това е нормално, и едва ли не, само в разгара на лятото ще имам топла вода от колектора. Зимата било абсурд да качва повече от 5 градуса на водата, Като гледам, май и пролетта е абсурд да качи повече от 20 градуса.
Та се чудя, дали само този панел, или въобще такива панели не греят добре и съм се увътрил с този панел, а е трябвало да взема друга система, като на мои познати, които ми казват, че и зимата и през цялата година , при слънчево време имат топла вода.
Този панел го взех заради това, че се самозатъмнява и не прегрява, когато не се ползва вода, защото аз често няма да съм в къщата и да не го покривам лятото. Ама то като гледам, май няма въобще опасност от прегряване, защото този дори не може да загрее :)
Ето за това попитах и да ми кажете, вашите колектори по това време какви температури поддържат на водата и на какви градуси са ориентирани , евентуално да им покажа на тези от фирмата вашите мнения и да дойдат да си оправят проблема.
Evgeniy - майстор
И аз го изследвах ъгъла...
Аз като сложих колектори с призматично стъкло тази година се удивих на колко тесен ъгъл само работят добре.
Значи при мен интензивното топлене е между 12:00 и 15:20 часа. В това време добива им е почти константен, в останалото - рязко пада.

Може да си проиграеш нещата с ъглите на този слънчев калкулатор:
https://www.suncalc.org

При мен се оказва, че фактическия работният ъгъл на призматичното стъкло е +/- 30-35 градуса спрямо перпендикуляра на плоскостта на панела. На по- големи ъгли той работи изключително слабо.
Ето вчера как са работили панелите. Спада в средата е от заоблачаване. Графиката може да се приеме за ефективност на панела:

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (14.09 KиБ) Видяна 8638 пъти
radius - майстор
И коя е фирмата, моля автора да я напише, че ми се прииска и на мен да ми монтират така колектора и после да ми обясняват, че е нормално!
Andri01 - майстор
Намали скороста на помпата ,ако можеш. А щом колектора загрява бавно/малко/ белята е в него. Може би има запушени тръбички още преди монтажа. И това,че зимата ,при слънчево време няма да работи-кажи има на тези от фирмата,че хал-хабер си нямат от СК! Да дойдат да им покажа моята система !!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Панелен слънчев колектор не загрява вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: