Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Няма логика нагревателя да е долу и да е включен на нощна ел. енергия.
пет апр 12, 2019 9:21 amve4er написа:
Соларен разбирам без ел. нагревател или като опция. Спрял съм се на вертикален монтаж, нагревателя отдолу, серпентини една над друга - BB-V/S2 200. На мен ми трябва да си го има нагревателя и да е включен на нощна енергия, а когато си работи котел или колектор каквото стопли все файда. Колекторите нямам намерение да ги монтирам сега. Някой слънчев ден и това ще стане, просто бойлера да има серпентини за всичко. За общо 4 човека, 2 бани, 2 жени :)
Мисля, че е отговорено съвсем изчерпателно на въпросите.
Показаният, от Лазар, бойлер си има нагревател 3 киловата, не е опция, разположен между двете серпентини, соларен е.
При нагревател долу, ограничавате работата на серпентините, ограничавате си икономията на финанси.
Решавайте си спрямо възможности, разположение и готовност за компромиси.
ve4er - напреднал
Излезе, че сме завишили двойно обема на бойлера спрямо нуждите ни. Разходих се из бъдещите комшии, имат изградени вече такива инсталации със 100л бойлери, не са на сънсистем, но са доволни и щастливи. Ще е този за сега: http://shop.amigobg.com/product/761/boy ... metar.html
Не разбрах само, коя е серпентина е за колектора и коя за парното, никъде не пише има само вместимост. Не ми са ясни нещата, ако е електроника и ток - нямам проблеми :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Баба ми дядо ми, лека им пръст, също живееха доволни и щастливи на село. Нямаха си соларен бойлер, нямаха си и електрически бойлер, топлеха вода в голяма тенджера на печката и се къпеха в едно корито насред стаята. Така че може би и 100л соларен бойлер ще Ви е много за 4 човека, помислете за 50л. Щастливите съседи какво казаха за 2-те серпентини?
ve4er - напреднал
Две серпентини са много викат за един бойлер, хубаво е даже казаха да може да се топли и на дърва :-D
LazarGanev, защо този сарказъм към незнаещите. Когато незнам нещо - ходя и гледам нещото готово работещо, няма да правя хотел. Единия човек ще си иде на няколко месеца само да ни види за сега.
Christo - майстор
Излезе, че сме завишили двойно обема на бойлера спрямо нуждите ни. Разходих се из бъдещите комшии, имат изградени вече такива инсталации със 100л бойлери, не са на сънсистем, но са доволни и щастливи. Ще е този за сега: http://shop.amigobg.com/product/761/boy ... metar.html
Не разбрах само, коя е серпентина е за колектора и коя за парното, никъде не пише има само вместимост. Не ми са ясни нещата, ако е електроника и ток - нямам проблеми :?

Излезе, че не си разбрал много....
Колегите се бъзикат с теб, защото не си прочел тоновете теми по въпроса, в които те са обяснявали защо бойлерът е добре да бъде възможно по-голям.
Работата е там, че със загряването на водата количеството топлина, което се предава от топлоносителя към водата намалява. Слънцето загрява топлоносителя и в началото, когато водата е студена, голямо количество топлина преминава към водата. Когато температурите на топлоносителя и водата се изравнят, никаква енергия не се предава към водата. Водата в бойлера трудно ще стане много гореща, защото трябва слънцето да грее много дълго, изолацията на тръбите да е перфектна, да няма консумация на топла вода и т.н. За това разчитаме, че панелът ще успее да загрее по-голямо количество вода до все пак топла вода годна за къпане с малко разхлаждане. Реално сега ползвате много горещ бойлер и като го разредите с много студена вода, реално не ползвате 80л. за къпане а много повече. На твое място не бих въобще гледал бойлери под 200л. Сложи си , ако имаш място един 300л., няма да съжаляваш. Дай да размислим за серпентините.... Лятото котелът най-вероятно няма да работи. Ще топлим със слънцето. Добре би било "слънчевата" серпентина да е възможно по-ниско, за да затопли почти целия обем до колкото може. Есен, зима пролет, колкото стоплим със слънцето(било то и 10 градуса, все файда е), после водата се качва нагоре, достопля се от серпентината на котела и отива в душа.

Поздрави и успех!
Последна промяна от Christo на нед апр 14, 2019 7:56 pm, променено общо 2 пъти.
нед апр 14, 2019 6:17 pmve4er написа:
Излезе, че сме завишили двойно обема на бойлера спрямо нуждите ни. Разходих се из бъдещите комшии, имат изградени вече такива инсталации със 100л бойлери, не са на сънсистем, но са доволни и щастливи. Ще е този за сега: http://shop.amigobg.com/product/761/boy ... metar.html
Не разбрах само, коя е серпентина е за колектора и коя за парното, никъде не пише има само вместимост. Не ми са ясни нещата, ако е електроника и ток - нямам проблеми :?
Грешка.
Колко пъти да се обяснява?
Защо питаш тук?
Защо по рано не се разходи по компетентните комшии?
Що са чудиш на сарказма?

" За общо 4 човека, 2 бани, 2 жени :)"
край на цитата.
Май грижата за женската хигиена почна да намалява.
lz2skt - специалист
Добре,че няма цигани комшии -щяха и бойлер да не го съветват да купува...50л на човек на ден поне е нормата.Преди доста години и на мен ми беше странно ,че пишеха 300л бойлер за семейство.После се почна самоделни колектори и вмъкване на серпентина в стар бойлер на Елдом...оказа се малък 80л после и на още един му слагах серпентина и станаха 160л.Сега от няколко години съм със Сънсистем200л /2серп.От бойлер недей да пестиш-после ще разбереш,че всичките тук дето те съветват са били прави....
LazarGanev - "Велик майстор"
нед апр 14, 2019 7:24 pmve4er написа:

LazarGanev, защо този сарказъм към незнаещите.
Ами вече 5-6 човека ти обясняват, че 100л соларен бойлер не стига доникъде за 4 човека, дори за 3-ма не стига. 200л също е малък за 4 човека, но да речем с компромис - това е минимума. Нагревателят се монтира по средата на бойлера, между двете серпентини и ще топли пак любимите ти 80-100л. Долната част на бойлера ще се топли само от солара - нито от ел. нагревателя, нито от котела. Ако и електрониката я схващаш и разбираш толкова бързо, колкото нашите обяснения, добре че не си доктор :-D
ve4er - напреднал
Сега вече ясно, благодаря за подробното обяснение на всички. Няма как да ги знам тези неща, при положение, че съм бил до сега само на бойлер на ток и така си правя сравненията. Разбирам, че примерно панела ще затопли водата да кажем до 40 градуса ама само 100 литра и топлообмена спира а слънцето си грее, значи ще е по-добре да са 200 литра на 40 градуса. Нещо като с малък и голям акумулатор, зарядното ги зарежда докато си изравнят напреженията, но по-големия акумулира по-вече енергия зареждайки се по-дълго време.

Тема "Бойлер за парно и слънчев колектор - серпентини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: