• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
adrian_r_petrov - специалист
Здравейте, имам монтиран двуконтурен газов котел на имер газ, майор 24 кв с 28 кв на БГВ. Въпроса ми е дали може да се пренастрой и свърже котела с бойлер със серпентина? Питам тъй като котела е в мазето а догато дойде топлата вода до втория етаж на къщата минава.... Сумати време. И другия ми въпрос е кой от двата начина за топла вода е по икономичен от към газ?
sokolov.91 - майстор
пет апр 12, 2019 10:20 pmadrian_r_petrov написа:
Здравейте, имам монтиран двуконтурен газов котел на имер газ, майор 24 кв с 28 кв на БГВ. Въпроса ми е дали може да се пренастрой и свърже котела с бойлер със серпентина? Питам тъй като котела е в мазето а догато дойде топлата вода до втория етаж на къщата минава.... Сумати време. И другия ми въпрос е кой от двата начина за топла вода е по икономичен от към газ?
Още една помпа ще ти трябва и още една тръба от втория етаж до котела.
torbalan - Дървен философ
След, като котела има БГВ за какво ти е бойлер със серпентина. Сложи най-обикновен бойлер и вместо студена вода - вкарай БГВто от котела.
sokolov.91 - майстор
съб апр 13, 2019 9:51 amtorbalan написа:
След, като котела има БГВ за какво ти е бойлер със серпентина. Сложи най-обикновен бойлер и вместо студена вода - вкарай БГВто от котела.
И все пак ще му трябва още една помпа и тръба.
torbalan - Дървен философ
съб апр 13, 2019 9:54 amsokolov.91 написа:
И все пак ще му трябва още една помпа и тръба.
И за какво точно ще му трябва още една помпа?
Щото у дома е точно така. Топлообменника за БГВ е в мазата, от там водата отида до бойлера на втория етаж и от бойлера - в мивките и душовете в баните. И съвсем няма втора помпа.

Може с втора помпа и тръба с така наречената "рециркулация", тогава пък бойлер няма да му е нужен.
sokolov.91 - майстор
съб апр 13, 2019 9:56 amtorbalan написа:
съб апр 13, 2019 9:54 amsokolov.91 написа:
И все пак ще му трябва още една помпа и тръба.
И за какво точно ще му трябва още една помпа?
Щото у дома е точно така. Топлообменника за БГВ е в мазата, от там водата отида до бойлера на втория етаж и от бойлера - в мивките и душовете в баните. И съвсем няма втора помпа.

Може с втора помпа и тръба с така наречената "рециркулация", тогава пък бойлер няма да му е нужен.
Ще му трябва още една помпа, за да си запази проточния принцип на подгряване. Иначе ако е малък бойлера има вариант в един момент топлата вода да свърши.
С рециркулация и серпентинен бойлер е най-добре. Поне според мене.
torbalan - Дървен философ
съб апр 13, 2019 10:02 amsokolov.91 написа:
С рециркулация и серпентинен бойлер е най-добре. Поне според мене.
Това е най-глупавия вариант. Хем ще даде пари за бойлер, хем ще има загуби от рециркулацията. Хем ще има още едно съпротивление по пътя на топлото от котела до чешмата (тоест още загуби)...

пет апр 12, 2019 10:20 pmadrian_r_petrov написа:
... 28 кв на БГВ...
Въобще четеш ли какво е писал човека. Има БГВ от котела.

А това за запазването на проточния прицип въобще пък не го схванах.
Мисля, че спорите напразно.
Четох в една дъъълга тема, в друг форум, че някои майстори се наемат да го направят упражнението, но няма отговорено на въпроса, конкретно в оная тема, как се прави гимнастиката.
Нито думичка.
Явно не е толкова просто, а и си пазят хляба, което е нормално.
Соколов, подписах с газификаторите.
Докато чакам, разглеждам котлите.
Ако е Бош, ща притеснявам.
fbr - майстор
съб апр 13, 2019 9:56 amtorbalan написа:

И за какво точно ще му трябва още една помпа?
Щото у дома е точно така. Топлообменника за БГВ е в мазата, от там водата отида до бойлера на втория етаж и от бойлера - в мивките и душовете в баните. И съвсем няма втора помпа.

И като се охлади бойлера, как се загрява, като топлообменика е в мазата.
Последна промяна от fbr на съб апр 13, 2019 10:57 am, променено общо 1 път.
sokolov.91 - майстор
Да не си играя да цитирам...
Към torbalan: Всеки си има мнение. Аз ако бях на мястото на автора щях да си сложа серпентинен бойлер с рециркулация. Така и така съм се набутал с двуконтурен котел. Поне да ми е комфортно и да не се чудя ще свърши ли водата ако се заиграеме с жена ми в банята. Рециркулацията е нужна според мене точно за да несвършва водата. Все пак няма да караме котела на 60°, щото ако е варовита водата топлообменника в котела бързо ще се задръсти. Пък на 45° и налягане на душовете от бойлера бързо ще излезеш от проточен принцип. Нали се сещаш, че котела има там едни 14л/мин. и, че бойлера това изобщо не го интересува. И за да няма: ,,Влизам да се къпя, не мийте чинии„ си правиш рециркулация със серпентинен бойлер. Така мисля, така бих направил, ако съм се прекарал със двуконтурен котел.

Трифоне, с каквото мога ще помагам. Аз не съм много в час, но с каквот знам го споделям. Успех в избора на котел. Ако сега си купувах котел, бих се напънал за регулатора CT200 и сет смарт термо глави, пък било то и пак със по-стария котел 2500W.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Свързване на бойлер към двуконтурен газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: