• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
torbalan - Дървен философ
съб апр 13, 2019 12:04 pmТрифон П.Трифонов написа:
...
Общо взето има начин, но си е замазване на грешката, да се купува двукунтурен при подобно жилище.
Никаква грешка не е. Супер си е с два топлообменника.
И след, като вече ги има - ще е адски тъпо да се преправя системата и да се прави със серпентини, с летен, със зимен режим и т.н.
fbr - майстор
съб апр 13, 2019 12:06 pmtorbalan написа:
съб апр 13, 2019 10:56 amsokolov.91 написа:
...
Аз не съм много в час...
Напълно съм съгласен с теб!
съб апр 13, 2019 10:54 amfbr написа:
...
И като се охлади бойлера, как се загрява, като топлообменика е в мазата.
По-горе писах. Топлата вода, която сега ползва и не му се чака да се източи студената се подава на входа на бойлера. Кое не е ясно?
И бойлера топлиш на ток, така ли.
съб апр 13, 2019 12:07 pmtorbalan написа:
съб апр 13, 2019 12:04 pmТрифон П.Трифонов написа:
...
Общо взето има начин, но си е замазване на грешката, да се купува двукунтурен при подобно жилище.
Никаква грешка не е. Супер си е с два топлообменника.
И след, като вече ги има - ще е адски тъпо да се преправя системата и да се прави със серпентини, с летен, със зимен режим и т.н.
Как два? В котела ясно, а другия, ако не е серпентината на бойлер, то къде е?
ФБРто писа за два варианта- конвенционален бойлер и такъв със серпентина.
ФБР, така просто обемния се запълва с топла, дошла от газовия и като пусне крана, веднага му теква топла.
torbalan - Дървен философ
пет апр 12, 2019 10:20 pmadrian_r_petrov написа:
...
И другия ми въпрос е кой от двата начина за топла вода е по икономичен от към газ?
Това не съм го дочел.

Най-лошия вариант от към разходи е да преправяш системата и да слагаш бойлер със серпентина.
За да ползваш бойлер със серпентина има доста преправяне на вече съществуващата система. Нови тръби, нова арматура, ново управление на котела. По големи разходи за загряване на водата в бойлера.

Другите два варианта са да не пипаш нищо и да монтираш (или ако имаш монтиран вече, да го ползваш) един обикновен бойлер и на входа му вместо да подаваш студена вода - водата, която сега идва от топлообменника в мазата. При това положение котела ще си работи както до сега, а единственото преправяне е свързано с подаването на горещата вода на входа на бойлера. При мен цялата работа беше свързана с рязането на една ППР тръба, монтирането на два крана, няколко колена и един тройник.

Без да се направят прецизни сметки е трудно да се каже кое от двете ще е по-евтино...
Единствената разлика, за която се сещам, е че изхвърляш няколко литра студена вода, ако не пипаш нищо и продължиш да си ползваш системата така. Като се има предвид, че един кубик вода няма 3 лева, сигурно ще трябва да минат доста години, че да изплатиш бойлера от икономия на студена вода. Ако пък вече имаш монтиран бойлер не си заслужава смятането :)
fbr - майстор
При студен бойлер какво правим, това ми кажете бре.
torbalan - Дървен философ
съб апр 13, 2019 12:12 pmfbr написа:
И бойлера топлиш на ток, така ли.
Ти сериозно ли не схващаш? В бойлера влиза гореща вода от съществуащата вече система. На ток ще го топлиш само, когато спре газта и котела не работи...

Човека е писал още в първия пост. Котела му е двуконтурен 24 киловата за отопление и 28 за БГВ. Освен ако аз нещо не съм разбрал...
torbalan - Дървен философ
пет апр 12, 2019 10:20 pmadrian_r_petrov написа:
Здравейте, имам монтиран двуконтурен газов котел на имер газ, майор 24 кв с 28 кв на БГВ.
fbr - майстор
И студената от бойлера къде отива.
Сега не ми се смята дали е по евтино първото затопляне да е на ток или да изхвърли първата студена вода в канала.
После на газ.
То тука стана Fast Chat.
torbalan - Дървен философ
Никой не говори за топлене на ток!
fbr написа:
И студената от бойлера къде отива.
Каква студена вода бе човек?
В бойлера влиза топла вода от котела, от топлообменника за БГВ. Няма студена вода. Бойлера си седи винаги топъл.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "Свързване на бойлер към двуконтурен газов котел" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: