Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zaksofon - специалист
Привет на всички! Имам следния въпрос, обяснен в заглавието. Системата е съставена от две помпи, като тази за бойлера се включва от диф. термостат, при достигане на температура в котела от 49 градуса. Котела е турски, с реторна горелка - 35 кВ. Възможно ли е, при достигане на максимална температура в бойлера и помпата му е вече спряла, радиаторната помпа, при вече угасващ котел и падаща температура, да бута по-хладна вода през кръгът на бойлера и евентуално да го охлажда? Има възвратни клапани и на двете помпи, но те реално са в една и съща посока. Въпросът ми е от приятел, който преди седмица си монтира нов котел по горепосочената схема с 80 литров бойлер с една серпентина. Отворена система, без налягане. Аз имам същата такава, но при мен е затворена, бойлера е 120 литра и е с две серпентини. Честно казано, аз не съм усетил такова охлаждане, но при него явно се получава. Защо? Благодаря предварително!
Според мен е повече от възможно.
Кръгът през серпентината на бойлера е с по малко съпротивление.
Решение- замяна на помпата на бойлера със ел задвижка NC, поставена непосредствено на входа на серпентината.
zaksofon - специалист
съб апр 13, 2019 9:34 pmТрифон П.Трифонов написа:
Според мен е повече от възможно.
Кръгът през серпентината на бойлера е с по малко съпротивление.
Решение- замяна на помпата на бойлера със ел задвижка NC, поставена непосредствено на входа на серпентината.
Господин Трифонов, това означава, че трябва да върже бойлера, като радиатор и да ползва една обща помпа? Което пък означава, че няма да използва допълнителните вход/изход на котела, предназначени точно за система с две помпи. Което пък не означава ли, че си понижава (даунгрейдва на чист Български :) ) до тук изградената система? Пропуснах да кажа, котела има два входа и изхода - радиаторните са на цол, бойлера на 3/4.
Аз бях така - с термоглава с ел. задвижка, управлявана от диф. термостат и бойлера свързан, като радиатор и смея да кажа, че при мен беше много по-неефективно, спрямо това, което е сега. Това ми беше на стария котел - чугунен, прост. Дайте някакъв вариант за бързо преправяне с поставяне на някакъв клапан да речем, които да отваря при малко по-високо налягане (това на помпата на бойлера), но да е затворен за радиаторната помпа. Или пък дайте вариант за тест на това, което се случва сега. Аз му обяснявам, че това не е възможно, защото тръбата към бойлера е студена (при работеща радиаторна и спряна помпа БГВ). Да сложим някакъв водомер по дяволите, да видим дали има циркулация... Как? :? :)
Antonii - майстор
Не ви трябват никакви водомери, пипнете с ръка тръбите на вход и изход на серпентината и ако са с различна температура то има циркулация.
Циркулацията може да е и в следствие на гравитацията, а не на помпата.
съб апр 13, 2019 9:48 pmzaksofon написа:
... защото тръбата към бойлера е студена (при работеща радиаторна и спряна помпа БГВ). Да сложим някакъв водомер по дяволите, да видим дали има циркулация... Как? :? :)
Ми що питаш тука, не е ли ясно?
Остави го сам да се убеждава в квото си иска.
Относно връзването като радиатор.....коментара ми е излишен, поради изградената схема без някои компоненти.
zaksofon - специалист
Тъй, въпросът си остава отворен... А, я кажете, дали има някаква логика, ако намалим помпата от 2-ра на 1-ва степен (това, с цел да се намали налягането през кръгчето на бойлера, когато помпата за БГВ не работи)? Къщата е на един етаж, котела е в мазата. До колкото си спомням, радиаторната помпа е с 4 м воден стълб. Радиаторите са да кажем 5-6, но 3 от тях са чугунени.
нед апр 14, 2019 8:16 pmzaksofon написа:
Тъй, въпросът си остава отворен... А, я кажете, дали има някаква логика, ако намалим помпата от 2-ра на 1-ва степен (това, с цел да се намали налягането през кръгчето на бойлера, когато помпата за БГВ не работи)? Къщата е на един етаж, котела е в мазата. До колкото си спомням, радиаторната помпа е с 4 м воден стълб. Радиаторите са да кажем 5-6, но 3 от тях са чугунени.
Е нали каза, че тръбите са студени?!
И....гледайте си режимите на помпите! Тоя котел има нужда от 1.275 к.м. циркулация, максимално.
Котлите ви никога не работят на тая мощност.
В упътването на котела пише ли кои изводи за какво са?
Къде прочете, че цола е за радиатори, трите четвърти за бойлер?
Какъв беше котела?
zaksofon - специалист
нед апр 14, 2019 8:25 pmТрифон П.Трифонов написа:
нед апр 14, 2019 8:16 pmzaksofon написа:
Е нали каза, че тръбите са студени?!
И....гледайте си режимите на помпите! Тоя котел има нужда от 1.275 к.м. циркулация, максимално.
Котлите ви никога не работят на тая мощност.
В упътването на котела пише ли кои изводи за какво са?
Къде прочете, че цола е за радиатори, трите четвърти за бойлер?
Какъв беше котела?
Котелът е Емташ EKYS/30, с реторна горелка, 35 кВ. Не е уточнено кой вход/изход, за какво е. Свързахме го така, защото количеството вода през цоловата тръба ще е повече, а бойлера е с много по-малко обем вода по тръбите. Но това е моята логика, не твърдя, че съм прав. Тръбата към бойлера е студена, но според Кирчо, циркулацията е минимална и за това - незабележима, но достатъчна да охлади.
maistora1965 - специалист
Една схемичка та дори и на ръка ще опрости много решението на проблема.
Май не си знаят чугуняците, щото не четат инструкциите.
Предполагат и свързват.
А дали е така? Ам' питат тука.
Закси, работяга такъф, що не четеш?

Тема "Възможно ли е радиаторната помпа да охлажда бойлера в система с две помпи(една за бойлер и една радиаторна)?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: