• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
JohnSmith - специалист
Не видях такава тема освен отделни постове, затова нека систематизираме информацията
за борбата с гризачите тук.

Втори сезон изкарах със слънчогледови пелети.
Първият - никакви пробеми.
Тази година мишки надупчиха почти всички чували на по няколко места.
Събрал съм над 10 чувала разпилени по земята, има за поне още толкова.
Имам много котки, затова не искам да слагам лепящи капани или отрови.

Дали е от състава на пелетите или при всички Вас го има този проблем макар и в различна степен?

Кой се е сблъсквал с този проблем, какви мерки е предприел и ефектът от тях?

Като за пръв отговор поставям този на колегата andy_forresite от една друга тема:
вт май 28, 2019 12:02 pmandy_forresite написа:
За мишките ще направиш капан. Примерно от тулумба от сирене. Режеш капака на тулубмето и му прикрепяш от едната страна тръбичка ф4-6 мм. В нея провираш дебела тел и захващаш телта за горните два края на тулумбата. Трябва да стане подвижен капак, който да пропада надолу (отварящ се нагоре и надолу капак на панта). След това захващаш в края на капака някаква тежест от страната на тръбичката ф4-6 мм. Една мишка тежи 10-20 грама, значи преценяваш масата на тежестта така, че като стъпи мишока върху капака същият да пропадне надолу и мишката да падне в тулумбата. След това капакът ще се затвори сам.
Върху капака залепваш зърна царевица, пшеница, може сиренце да сложиш ... нещо дето го обичат, но не пелети. Те си имат 1 тон и няма да се изкефят на някакви трохи.
Този капан не е опасен за котките. Те даже и да се хванат, ти първо ще чуеш животното и второ - тежко им на пропадналите в капана мишки.
Иначе знам и с ток, с вода с цел удавяне, но тук котаците може да излипсват, така че отпада (също като отровите).
Аз за в моя склад ще стъкмя 230-волтов капан с кондензатор за еднократно изпичане на вредителя. Всеки ден ще го зареждам и почиствам от трупове. Мишките не са особено хитри, но плъховете са стадни животни и като има някой заспал завинаги, те се пазят и отказват отрови, да минават от определени места и т.н. Така че само ток + огромен капан с лепило, каквото се продава във ветеринарните аптеки специално за гризачи. Залепва наистина здраво и не съхне. Котка също може да се олепи в него, затова отпада за у вас.
lov - майстор
Какво очакваш глада е по силен и от електрическия ток. :lol: Де има нещо блажничко и миришещо на храна съслите са там.
Примамки с отрова и добре затворено помещение където си съхраняваш пелетите. Имай в предвид че в тях има достатъчно храна за мишките и ако не вземеш своевременни мерки ще станеш развъдник.
Моят опит е с Дерат на една фирма за дератизация, която го прави на хапки. Няма го по магазините.
С пакетчетата от ветаптеките само си ги храня.
Ето го и моя омайник. Щях да си го правя домашен любимец, ама са спомина.
https://photos.app.goo.gl/m3rtMDHGt9gKfEmt6
JohnSmith - специалист
Ма той много кротък, пълен непукист! :winkgrin:

Мда... има тук една фирма Дезина, ще се консултирам с тях.
Лошото е, че ги редя под навес, чувалите са плътно прилепнали и котките нямат достъп до гадовете.
Дървесните пелети дали привличат гризачите?
Макар че с тях ще ми излезе по-скъпо отоплението, дали има смисъл да пробвам?
Остана ми един тон слънчогледови от този сезон, дано остане нещо до наесен. :evil:
Ти пък, зарад 10 чувала ще купуваш от скъпите!!!
Огради го тоя навес с мрежа и слагай бонбонки!
Или няколко от тия мишкоубийци зад оградата.
https://photos.app.goo.gl/h5pBJFaQsswi4Bit8

А оня кротък щот са е напасъл. Не бих са очудил и гард да ми дигне.
vlax - майстор
Тези мишкоубийци интелигентни с папионка? :-D
:partyman:
пет май 31, 2019 7:18 pmvlax написа:
Тези мишкоубийци интелигентни с папионка? :-D
:partyman:
Край кръглата банка без папионки не пускат.
Инак, де що е териер се е убиец.
lov - майстор
Чак пък електроника. Един бидон и една летва на кантар закрепена на ръба върши същата работа. За стръв парче сланина вързана на едно канапче висящо от тавана. Пробвах и да го закачам на гвоздейче на края на дъсчицата ама с канапа става по добре. Всеки път си е на мястото като се върне дъсчицата. Водата обаче трябва да е повечко а не както на клипа. да не им стигат краката до дъното. Така не могат да подскачат и няма нужда от никакви мрежи.. Преди да закача сланинката натърквам дъсчицата с нея да знаят де е пътечката. :lol:
Не че не слагам редовно отрова но явно има тарикати дето не пипат и механичния е последния страж на вилата.
JohnSmith - специалист
Добра идея, но при наличие на котки?.. :?

Ще окъпем котака. :-D

Хем игра ще падне, хем и сланина няма да остане. :mrgreen:
  • 1
  • 2

Тема "Мишки и пелети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: