• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
LazarGanev - "Велик майстор"
Ако са открити и имаш достъп за смяна - добре, но ако ще ги криеш, няма смисъл да спестяваш едни 100лв от медни тръби, щото после ти излиза солено. Имам едни клиенти, дето един им правил системата с медни тръби, дошъл и казал - не, трябва да са PEX, сменил ги и прибрал медта. После хората ги замазали и сега имат теч. Извикаха ни на профилактика, искат да си платят, за да нямат проблеми. Е добре де, ама тя тръбата напукана и колкото и да я режеш, здраво няма - трябва да се сменя. Ама е измазана, не може да се кърти. Оттогава отказваме профилактика на система с пластмасови тръби - за да вземеш пари, трябва да дадеш гаранция, а как да дадеш като тръбата се разпада?
fbr - майстор
+1 Точно така трябваше да протече темата, да се каже, ако е за човек, сам да си направи и поддържа системата- може, ама не мога аз като инсталатор, да я монтирам и да И треперя, коя вечер в 11часа ще ми звънне телефона, и ще ми ревнат от другия край на жицата "Аве ееей, що няма топла вода".
LazarGanev - "Велик майстор"
Така е - профи изпълнение няма как да е с пластмасови тръби. Но ето - Новоселския пита за соята система, която сам си е правил, сам си обслужва, не е имал проблеми досега. Но сега ще санира къщата и тръбите ще останат в топлоизолацията. Ако им стане нещо след време, как ще ги сменя? 20м тръби са 100лв - не е ли по-добре да ги смени сега и да е спокоен?
fbr - майстор
Хич няма да ги сменя ако се повредят, пуска направо нови. А ако има толкова нежна душа, която се травмира от вида на червата, намира теб. Много е лесно.
Hoвoceлckи - майстор
40 метра са. Два колектора , на две места. Разположението на тръбите е такова, че ако са в друга тръба без проблем бих могъл да ги сменя. Фитинги имам на достъпно място, където при нужда може да се оформи ревизионен отвор.
От друга страна, бих жертвал и 200 лева, но са повече ... За гравитачна система и малка деривация "фито" е важно да е повече. В момента съм с 20 (мисля). Устройва ме и никак не ми се занимава с помпи и автоматики. А не съм сигурен, че няма да се наложи. Затова питам за сериозни доводи. Едни "минус" 400лв в момента не са ми никак малко. Ако не кажете по-съществени причини, ще си остане така, пък колкото изкарат тез ППР с алуминиева вложка :) ... Стига ми, че съм умен, като не си позволявам в момента да бъда мъдър :wink:
Фитилчо - майстор
нед юни 16, 2019 1:30 pmLazarGanev написа:
Ако са открити и имаш достъп за смяна - добре, но ако ще ги криеш, няма смисъл да спестяваш едни 100лв от медни тръби, щото после ти излиза солено.
ТОВА ИМАХ ПРЕДВИД ТОЧНО !
Фитилчо - майстор
нед юни 16, 2019 11:49 amfbr написа:
Абе, защо толкова Ви е трудно да приемете чуждото мнение, не ми е ясно. Ами напиши, аз го правих с мед или с PEX и става или не става щото...., толкоз, който реши ще се възползва. Защо трябва да налагате своя мироглед на целия свят.
Форума се казва НАправи си сам. Затова аз споделям МОЕТО ЛИЧНО ВИЖДАНЕ по въпроса със СКРИТИТЕ тръби !
Коло ще спестиш- 100-200-300 лева за следващите 20 години...
А ако се окоти нещо? После кой плаща паркета/плочките, замазката къртенето и тнт...
Стига де, Фитиля! Набрал си нещо, случва са.
Ми той ши си плаща. Като са оакам, сам си бърша задника.
Инсталатор трябва както си трябва.
Който си прави сам, ясно е.
Hoвoceлckи - майстор
Някой не внимава в час :-D к'ъв паркет, к'ви 5 лева ... С външна изолация ще ги покрия. Споменах за втора външна тръба. Четете и размишлявайте над прочетеното, моля. Тази моя система се е отплатила отдавна. Нямам против да поработи още толкова. За целта е достатъчно небрежно да оставя по още една резервна тръба под изолацията. Ей така, за всеки случай (паралелна резервна линия). Скрита от атмосферни условия, все ми се струва, че може да преживее и повече :wink: Пък сетне - "я камилата, камилара ..."
Evgeniy - майстор
Новоселски,
Спомена за тръба в тръба, което ме навежда на мисълта, че може да има объркване с тръбите, а може и да греша.
Я кажи "за протокола" коя от двете тръби всъщност ползваш:

Прикачен файл

Capture.JPG
Capture.JPG (24.26 KиБ) Видяна 1083 пъти
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Соларен колектор за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: