• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фитилчо - майстор
Стига сте се разправяли за глупости.... дайте да сте полезни(както и някои от вас са,други не толкова)

В тоя ред на мисли, на темата, не е ли по лесно тогава, човек да си купи неръждаемо гофре,да си го изолира с дебела изолация(както Лазар казва 19 мм) и да си го спусне с тежест от горе надолу през комина.
Бидейки гъвкаво,си мисля, че ще е по лесно :?:

Още един въпрос(извинявам се, че ползвам темата на колегата)
за 300 литра бойлер с две серпентини една над друга, удачно ли е тръба неръждаема 16 мм ,или е по добре 22 (питам, защото имам инструмент за 16 само)
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юни 15, 2019 11:01 amФитилчо написа:
за 300 литра бойлер с две серпентини една над друга, удачно ли е тръба неръждаема 16 мм ,или е по добре 22 (питам, защото имам инструмент за 16 само)
Супер е 16мм
Hoвoceлckи - майстор
Да попитам и аз. Защо се отрича ППР с алуминиева вложка в случая? Имам действаща гравитачна такава от доста години. Нямам никакви проблеми. Предстои ми направа ТИ и въпросните тръби ще останат под нея. Не ми е на дневен ред да ги сменявам с медни. Но ако доводите ви са сериозни, вероятно ще се замисля ...
LazarGanev - "Велик майстор"
При една нормално работеща система, няма проблеми тръбите да са пластмасови, особено ако колекторите са недооразмерени и не могат да вдигнат повече от 60-70*С в бойлера. Проблем може да стане при спиране на циркулацията или топлообмена по някаква причина - спиране на тока, достигане на зададената температура в бойлера и др. Тогава температурата в панела (ако е качествен) може да достигне до 200*С, а ако има и налягане, само метални тръби могат да издържат. Ако системата е термосифонна може и да няма проблеми, защото не се сещам кога ще спре циркулацията.
Antonii - майстор
ППР тръбата с алуминиева вложка се отрича, че при определени условия тръбата бива "изплюта" от фитингите.
Независимо от това какъв тип са тези фитинги.
А условията са ви ги посочили по-горе.
В момента имам една единствена работеща такав система с такъв тип тръба, но на връщащата към панелите магистрала, където няма как температурата да мине над 80 градуса.
Но предстои подмяната и с такава от твърда мед, тъй като отвреме на време просълзява от резбовите фитинги с които е подвързана.
Andri01 - майстор
И за това хората са измислили DB системата. Вдига си до 130 гр. в СК,но не и в тръбите.
Hoвoceлckи - майстор
Термосифонка е и колекторите не са преоразмерени. Струва ми се, че и поставилият темата има предвид нещо подобно?
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юни 15, 2019 6:55 pmAndri01 написа:
И за това хората са измислили DB системата. Вдига си до 130 гр. в СК,но не и в тръбите.
И как става това - в панела 130*С, пък в тръбите не отива :)
fbr - майстор
Празен панел.
LazarGanev - "Велик майстор"
А като тръгне помпата при загрят панел?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Соларен колектор за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: