• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
valbg1 - напреднал
Привет на всички във форума,

Необходима ми е помощ за добавяне на соларен колектор към топлата вода в къщата ми.
Още в началото правя уговорките, че не съм специалист (който, както разбира думата), но съм с малко над средно ниво на техническа грамотност (най-общо казано), и че съм изчел доста количество информация по темата от нашите форуми и тук-там фирмени статии.

Вече имам монтиран бойлер 100л с две паралелни серпентини и контролер Натурела NHC-H52M-2 (който до ден-два ще монтирам) на бойлера.

Та въпросите, на който имам някакви отговори, но все още и някакви съмнения или неясноти са следните:
1. Желанието ми е да изградя соларното подгряване на водата с плосък панел, който ще се намира (горният му край) на около 1,5м по-ниско от входа на серпентината. Тръбният път от колектора до бойлера е около 11-12м (в едната посока). При тези условия добър избор ли е гравитачна, отворена система с пропилен-гликол и разширителен съд (около 50см) над нивото на бойлера?
Съответно, ако гравитачното свързване не е достатъчно удачен избор - каква минимум (параметри/цена) помпа трябва да добавя при това разположение (като тя ще се управлява от Натурела-та)?
2. Плоският панел, който препоръчват за моят (малък) бойлер е 1,5м2. Аз си харесах идеята да го монтирам на "зимен" ъгъл (ок 65гр.) с идеята да помага макар малко и през зимата, като в такъв случай вече ще поставя колектор 2м2 (или може би 2,5м2). При такава логика - какви са аргументите "за" и "против"?

Вероятно ще възникнат и нови/последващи въпроси, но предварително благодаря за всички компетентни и/или практически съвети и препоръки. И моля за въздържане от шеги, заяждания и други не полезни за едно форумно обсъждане коментари.
шоп - майстор
Лично бих заложил една елктронна помпа 25/4 с цена малко над 100 лв
Харчи само 5 вата и ще си супер доволен.

За 100л бойлер и ъгъл на монтажа над 65 градуса бих си монтирал панел 2.5м2, меден селективен. Все пак последното е с условности и зависи и от консумацията на БГВ.
valbg1 - напреднал
пон юни 10, 2019 1:00 pmшоп написа:
Лично бих заложил една елктронна помпа 25/4 с цена малко над 100 лв
Харчи само 5 вата и ще си супер доволен.
ОК, това е едно колебанията ми - ще добавя малка помпа, само дали (как/колко) това променя идеята ми за отворена система с разширителен съд?
Не се стремя непременно към "най-ниска цена", но примерно при този вариант какво не е добре?
https://www.onlinemashini.bg/cirkulacio ... yki-/37893
пон юни 10, 2019 1:00 pmшоп написа:
За 100л бойлер и ъгъл на монтажа над 65 градуса бих си монтирал панел 2.5м2, меден селективен. Все пак последното е с условности и зависи и от консумацията на БГВ.
Консумацията ми не е голяма (по общо приетите разбирания), но все пак ежедневна, затова съм и 100л бойлер. Дано още някой потвърди комбинацията от "зимен" наклон и увеличена от 1,5 на 2,5м2 площ, и този мой въпрос ще бъде решен.
шоп - майстор
За още 40 лв отгоре ще си купиш качествена икономична помпа, която харчи само 5 вата ток.

Аз отдавна приключих с този сайт, останах излъган и неудоволетворен от покупка.

Иначе за системата...може и отворена-може и затворена. Лично предпочитам отворена само ако е ДБ.

Ако спре тока и системата е отворена...ще има яко завиране на пропиленгликола :|
Затова помисли за затворена система с медни или неръждаеми тръби.
valbg1 - напреднал
Допускам, че избора ми да ползвам целогодишно панел поставен на "зимен" ъгъл няма да се хареса на много хора.
Няколко пъти в други теми се споменават стойки с променлив (на три степени) ъгъл на насочване на панела.
Та ако някой знае откъде мога да си закупя такава или да ми изработи срещу заплащане - очаквам съвети/оферти.
LazarGanev - "Велик майстор"
Виж сега, с тоя бойлер, дето си го избрал изобщо няма смисъл от зимен ъгъл. Напротив, тоя солар зимата няма да работи изобщо, тъй че си слагай панела на летен ъгъл, за да ползваш най-рационално лятното слънце. Лятото ще работи едната серпентина, зимата - другата, това е.
valbg1 - напреднал
пон юни 10, 2019 9:55 pmLazarGanev написа:
Виж сега, с тоя бойлер, дето си го избрал изобщо няма смисъл от зимен ъгъл. Напротив, тоя солар зимата няма да работи изобщо, тъй че си слагай панела на летен ъгъл, за да ползваш най-рационално лятното слънце. Лятото ще работи едната серпентина, зимата - другата, това е.
Кратко и категорично ... аз че не разбирам от топлотехника, то е ясно, но все пак ... може би и заради всички (като мен) които биха разгледали тази тема след време, моля за някакви пояснения.

Този - в смисъл плоският панел ли няма да работи изобщо през зимата?
И хич не вдявам защо пък избора на бойлер е проблема.
Бойлера и ДТ ги имам, но за панела съм склонен на промяна в избора. Може би започнах грешно темата, като заявих, че съм избрал плосък селективен, а не с тръби.
LazarGanev - "Велик майстор"
Бойлерът, който си избрал ( с 2 паралелни серпентини) се очаква, че през целия отоплителен сезон (6 месеца) да е загрят до около 60*С от котелната серпентина. В такъв случай от солара се очаква да дозагрява само над 60*С, което е абсурдно при слабото зимно слънце. Т.е. соларната ти система през зимата само ще наблюдава как котелът върши цялата работа. Това е така, защото серпентините са паралелни и пърдят в едни гащи (подгряват един същ обем). За да работи солара през зимата не трябва серпентините да са паралелни, а една над друга, за да не си пречат. Ама това нещо при 100л бойлер е безсмислено, тъй като се получават много малки серпентини. Виж, след края на отоплителния сезон, когато бойлерът е студен (ако не го подгряваш на ток), соларът ще работи с пълна мощност. След като няма да разчиташ на него през зимата, няма смисъл да го монтираш на зимен ъгъл, а на пролетен или летен. Сега ясно ли е?
А иначе един добър плосък панел е винаги за предпочитане пред калпав (евтин) соларен, каквито са повечето на пазара.
valbg1 - напреднал
Благодаря за чудесния отговор. =D> :partyman:
Оставам с този бойлер, който топля зимата с пелети, лятото - слънце.

Тогава да попитам - разумно ли ще бъде вместо 1,5м2 на 30градуса поставя 2,0м2 под ъгъл 42гр - да хвана все пак и от пролет-есенното слънце. Или слънчевата "печалба" ще бъде нищожна дори и за разлика под 100-ина лева между двете площи?
LazarGanev - "Велик майстор"
вт юни 11, 2019 6:55 amvalbg1 написа:
Тогава да попитам - разумно ли ще бъде вместо 1,5м2 на 30градуса поставя 2,0м2 под ъгъл 42гр - да хвана все пак и от пролет-есенното слънце. Или слънчевата "печалба" ще бъде нищожна дори и за разлика под 100-ина лева между двете площи?
Да, разбира се, като е малък бойлера, поне да пържиш максимално. Но задължително тръбите да са метални!
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Соларен колектор за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: