• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Фитилчо - майстор
пон юни 17, 2019 10:38 pmHoвoceлckи написа:
Някой не внимава в час :-D к'ъв паркет, к'ви 5 лева ... С външна изолация ще ги покрия. Споменах за втора външна тръба. Четете и размишлявайте над прочетеното, моля. Тази моя система се е отплатила отдавна. Нямам против да поработи още толкова. За целта е достатъчно небрежно да оставя по още една резервна тръба под изолацията. Ей така, за всеки случай (паралелна резервна линия). Скрита от атмосферни условия, все ми се струва, че може да преживее и повече :wink: Пък сетне - "я камилата, камилара ..."
Супер ще е :mrgreen:
Колко струва бялата тръба на метър, апоропо??


Да се похваля :cool: 300 литра неръждаем , две серпентини, горна и долна
Изображение
Фитилчо - майстор
вт юни 18, 2019 9:23 amEvgeniy написа:
Новоселски,
Спомена за тръба в тръба, което ме навежда на мисълта, че може да има объркване с тръбите, а може и да греша.
Я кажи "за протокола" коя от двете тръби всъщност ползваш:
Аз говоря за левият боклук и той е точно с нея! А на бас?
вт юни 18, 2019 12:21 pmФитилчо написа:
...Да се похваля :cool: 300 литра неръждаем , две серпентини, горна и долна
Изображение
Ехеееее, тва е бойлера, стройна фиданка, с две серпентини.
Завиждам благородно.
Фитилчо - майстор
И на мен ми харесва, че е малък диаметър и висок 2100 мм. Ама ще трябва да му кОпна малко, че няма да ми влезе в мазето :)))
Тва са му параметрите иначе


Supastor Solar -Twin Coil Cylinder 300l

Stainless steel hot water cylinders for domestic and commercial use.




Dimensions & Technical Info:

Dimensions

2120h x 635w (mm)

Technical

Continuous Hot Water Supply (l/hr): 769

Maximum Primary Pressure (coil): 16 Bar

Primary Flow Rate (boiler l/min): 59

Primary Flow Temperature (oC) 82.0

Reheat Time (mins): 23

Heat Up Time from Cold (mins): 30

Hot Water Temperature (oC): 65

KW Rating of the coil: 40.9

Heat Loss (kWh/24h): 2.2
Hoвoceлckи - майстор
вт юни 18, 2019 9:23 amEvgeniy написа:
Новоселски,
Спомена за тръба в тръба, което ме навежда на мисълта, че може да има объркване с тръбите, а може и да греша.
Я кажи "за протокола" коя от двете тръби всъщност ползваш:
Идея си нямам. Минали доста години. След направата на системата никога повече не съм се разправял с нея. Не схващам за какво объркване намекваш? На тези отвън надявам някаква по-широка преди да залепя ТИ отгоре. При възникнал проблем издърпвам сегашната и на нейно място вкарвам нова. Така съм си направил водопровода. Като по стечение на обстоятелствата първо положих в изкопа между двете шахти (на 10 метра една от друга) ПВЦ фи50 (снадена), затрупах и после някога вкарах двете черни водопроводни. Защо това да не мога да го приложа горе?

Прикачен файл

IMG_20190618_132721_HDR[9.jpg
Evgeniy - майстор
вт юни 18, 2019 1:24 pmHoвoceлckи написа:
Не схващам за какво объркване намекваш?
Тъй като си писал: "ППР с алуминиева вложка", половината хора са ти отговаряли за полипропиленова тръба с алуминиева вложка, която се лепи с поялник и пластмасови фитинги.
Другата половина - за "бяла тръба с алуминиева вложка", която е PEX-AL-PEX, т.е полиетилен, а не PPR.
Hoвoceлckи - майстор
Разбрах си грешката в изказването и се извинявам за объркването. Pex-Al-Pex и разглобяеми фитинги.
Здравейте :) Имам соларна система на Сън Систем, поставяна преди 10 години... Изпълнена е с 40 вакуумни тръби, мисля от типа У пайп, с 200литра бойлер с 2 серпентини... Беше монтирана на покрива на къщата (бойлера под покрива), но в годините 2 пъти имаше теч от бойлера и решихме сега да свалим колекторите върху постройка до къщата като сме спазили разположението на панелите ... Системата я заредихме с гликол, на 2.2бара е и си ги държи, от контролните тапи на колекторите изпуснахме въздуха и би трябвало да няма такъв в системата... Помпата се чува, че включва периодично, но повече от 40 градуса не вдига бойлера... Свалих една от вакуумните тръби и медната тръба вътре пари та се не трае... При това слънце преди бойлера загряваше за норматив, сега 40 градуса и до там... Някакви идеи? като благодаря предварително
шоп - майстор
чет юни 20, 2019 3:16 pmdealer написа:
Изпълнена е с 40 вакуумни тръби, мисля от типа У пайп,
Мислите?

Уточнете да ли колектова е с U тръби ( в което се съмнявам) или heat pipe? :-)))
99% съм сигурен, че е втория тип и се показва типичния недостатък на тази система, а именно лош контакт между топлинна тръба и колектор:-)
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз пък съм сигурен на 2000%, че тръбите са heat pipe. Ако бяха U-tipe, досега този 200л бойлер да се беше изпарил 200 пъти с 40 тръби, въпреки че са на тази велика марка. Дай някоя снимка със свалена тръба
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "Соларен колектор за топла вода" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: