Най - вълнуващия въпрос зимно време.
londraneste - помощник
Здравейте! Предстои ми ремонт на новозакупена къща, та в момента съм в процес разучаване отностно отопление,топлоизолаций и т.н
Някой би ли ми казал дали грубо съм се справил със сметките за топлозагуби :? (смятал съм с изолация на стените 10см.ESP) Използвал съм калкулатора на марисан както и доста изчетено от фотума, но не съм сигурен дали съм във вярната посока.След като определя топлозагубите ще се умува и какво отопление и.тн ичетох и темата за подовото тотално се омотах и там. :oops:
прилгам снимка с опитните ми изчисления.Благодаря предварително!

Прикачен файл

Къща скица - последна-1.jpg

Прикачен файл

Untitled-2.png
speka_rs - майстор
Колега, само да кажа задължително изолирай таваните и от горе и отдолу. И помисли и за малко по добри стъкло пакети, ако има възможност.
На тавана защо само 5??? Поне още 10.
На пода поне още 2.
Помисли за по добрата дограма и стъклата, както каза Шпека!
Ако опитваш да се вместиш в някакви финанси, но да е наведнъж, грешиш.
Някой скоро писа по въпроса. Направи го на етапи.
Примерно тавани, под и дограма. По натам стени.
Най много се губи от таван и дограма.
Gadnyara - специалист
Нещо, което не ми се връзва в сметките: В таблиците виждам едни 5.2kW топлинен товар между помещенията - през вътрешните стени.
Как са изчислени те, при положение, че dT е не повече от 4К?

Изказвам уважение за положения труд да сметнете сам топлозагубите!
stenly1988 - помощник
Здравейте! Предстои ми ремонт на новозакупена къща, та в момента съм в процес разучаване отностно отопление,топлоизолаций и т.н
Някой би ли ми казал дали грубо съм се справил със сметките за топлозагуби :? (смятал съм с изолация на стените 10см.ESP) Използвал съм калкулатора на марисан както и доста изчетено от фотума, но не съм сигурен дали съм във вярната посока.След като определя топлозагубите ще се умува и какво отопление и.тн ичетох и темата за подовото тотално се омотах и там. :oops:
прилгам снимка с опитните ми изчисления.Благодаря предварително!
[/quote]

Здравей,
Прикачвам излисленията които направих за моето жилище (2-ри етаж от 3 -етажна къща т.е. от горе и от долу живеят хора и се отоплява).
И аз прочетох доста и се консултирах с няколко фирми да видя дали съм на прав път, общо взето както казват колегите по-горе дограмата и подходящата изолация оказват голямо значение.
Аз предвиждам да сложа външна изолация и тогава загубите ми спадат почти на половина.
Мисля , че моите сметки се доближават до твоите , която е добре :)

Прикачен файл:
Calculation.JPG Без външна изолация
Прикачен файл:
Calculation_02.JPG С външна изолация
londraneste - помощник
Благодаря за бъзата реакция колеги. За таваните с 5см вата отдол и 10см отгоре калкулатора на марисан дава, че в конструкцията се образува конденз и то не малко, това не е ли проблем? Трифон П.Трифонов. На етапи ще е то е ясно финансите не позволяват друго. Пода мисля да е с подово затова смятах 3см + замаската и крйно покритие към 7-8см общо повдигане като има опция пода да го изолирам почти целия отдолу с 3 5см вата, кое ще е по-добре?
Gadnyara относно този товар между помещенията до колкото разбрах dt се смятало че в съседното помещщение е 0° с цел запасяване, ако това е грешно ще е в полза за мен, какво бихте ме посъветвали? :?
шоп - майстор
вт юни 18, 2019 11:03 amlondraneste написа:
какво бихте ме посъветвали? :?
Бих те посъветвал при подово отопление да не икономисваш от изолация под него.

5 см е минимума.
какво е под пода на обекта? Живее ли се, отоплява ли се, мазе, гараж, насип?
londraneste - помощник
вт юни 18, 2019 11:10 amшоп написа:
вт юни 18, 2019 11:03 amlondraneste написа:
какво бихте ме посъветвали? :?
Бих те посъветвал при подово отопление да не икономисваш от изолация под него.

5 см е минимума.
какво е под пода на обекта? Живее ли се, отоплява ли се, мазе, гараж, насип?
Почти изцяло е на маза на зима ще имам поглед каква температура е вътре, предполагам трябва да е + и в големите студове.
londraneste - помощник
Ако поне за груба сметка е сметнато добре, таблицата съм я направил в ексел само се въвеждат данните, площ, желана Т, външна Т, U стойностите и всичко само се изчислява за по-лесно. Мога да я кача ако би свършила работа на някой като мен, който тепърва проучва нещата
radius - майстор
E кое да е добре, като през вътрешните стени имаш по-големи топлозагуби отколкото през външните!
Правиш желана температура за всяко помещение и смяташ къщата като един цял изолиран обем ( както ще е ) и смяташ само загуби през външните стени, тавани, под със съответните делта т за стаите спрямо вън. Добавяш загуби от проветряване, печалби от греене...
Последна промяна от radius на вт юни 18, 2019 11:31 am, променено общо 1 път.

Тема "Отопление на къща и топлозагуби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: