Най - вълнуващия въпрос зимно време.
zhristov - напреднал
Здравейте, попрочетох във форума темите за изграждане на комин с коминни тела, погугълствах малко и не стигнах до ясно обяснение как, аджеба, се прави такъв комин. Къщата ми е на 2 етажа + обитаем покрив, така че става въпрос за около 10м дължина комин, който реално ще се ползва от една печка на твърдо гориво, но все пак като ще правя комин, веднъж ще го правя и мисля в перспектива, че има сценарий да се ползва и на другите етажи (на трите етажа едновремеено - изключително малка вероятност). Та, накратко, такава е ситуацията. Заданието: да си го направя сам и да вложа не много пари, т.е. доста по-малко в сравнение с комин от величината на Schiedel UNI PLUS.

Прикачвам една картинка взета от тук.

Имам следните въпроси:
1) коминно тяло (H1 или H5) или система H2 + преходни H3, H4, както е на прикачената картинка?
2) За кондензоуловител, при условие, че нямам наблизо в помещението отводняваща тръба (канал), какъв е варианта? Върти ми се в главата да направя по-голяма вратичката на ревизията, за да мога лесно да вкарвам съд, който да събира водата и да си я изхвърлям периодично.
3) Тези коминни тела трябва ли да се измазват отвътре и с какво? Вариантът с вар и вграден кюнец (временен, ползван за самата техника на измазване) нещо ми се струва остаряла практика. Питането ми е дали да се измажат стените на тялото, колкото да се загладят и запечатат, а не да се оформя кръгъл отвор.
4) Изолация - в частите на помещенията. Предполагам целта е да се премахнат термомостовете. Понеже къщата си е моя, нямам проблем с къртенето на бетонплочите и правенето на по-големи отвори, така че не само тялото но и изолацията около него да минават. Коминът е разположен в ъгъл на помещение. Трябва ли телата да се изолират и от страните, контактуващи със стените на сградата?

Благодаря предварително!

Прикачен файл

komin1.gif
komin1.gif (31.01 KиБ) Видяна 30794 пъти
Последна промяна от zhristov на пет юли 08, 2011 5:48 pm, променено общо 1 път.
професионал - специалист
Здравей,какво питаш-та ти си го знаеш =D> !Точно така е както си го написал,но за теб с тия три етажа задължително системата с преходите за осигуряване на тягата и ако са много гладки коминните тела можеш и да не ги мажеш(някъде във форума виждах снимки на едни,които бяха перфектни)!Иначе внимателно зидане със запълване на фугата и колкото по-малко топлоотдава комина вътре в къщата,толкова по-добра тяга ще има.Най-добре е да преминават и коминните тела през плочите (както ти си написал),а за конденза вярвам,че ще измислиш нещо. :-D Поздрави!
  • П.П.
Основата под комина трябва да е много здрава,поради натрупване на голяма маса върху малка площ-изпълнявал съм проекти,на които се отлива фундамент като за колона под комина.
zhristov - напреднал
Знам, знам, ама само основните неща. Детайлите винаги са ми неясни и изискват повече брейнсторминг, а качествен брейнсторминг се прави с повече мозъци.

Та, поиграх си малко с Гугъл Скечъпа и си нарисувах два комина - двойния при условие, че искам да го експлоатирам и на трите етажа, и единичен - само за една печка на първия етаж. Пояснявам, че къщата ще има още един комин, предвиден за котел 25-30кВ, обслужващ двата етажа, но това е друг проект, който ще се реализира в необозримо бъдеще. Засега само една печка тип камина в една голяма стая е достатъчна.

Та, значи единичен комин с H1 тела е варианта, на който се спирам. Прикачвам цялостен изглед и два скрийншота с по-детайлен изглед, вторият е в режим "рентген".

Както, надявам се, се вижда, телата не са залепени към стените, а са на разстояние 5см. Идеята е да се заобиколят с каменна вата. Вижда се още на всеки 60см едни ленти-планки с дупки, с които се закрепя комина към стените (едната е бетон, другата е тухла, явно съответни дюбели за всяка).

Подозирам, че това не е добра идея. По-добра изолация на комина за сметка на здраво закрепване. Дали да не си ги лепна плътно до ъгъла и да си изолирам комина само откъм двете оставащи страни?

Измазването. В случая, че не намеря идеално гладки тела, избирам висок клас циментово лепило - такова хем еластистично, хем термо, т.е. същото, с което смятам да лепя телата.

За кондеза, още не съм измислил нищо.

Относно тежестта. Не бях се замислял и затуй при груби сметки колко ще тежи двойния, везната се наклони за единичния. Около 50 тела по 15кг прави 750кг - поносимо за 15см плоча стъпваща на 1.5м висока ивична основа.

За върха и за частта над покрива, не съм мислил. Как се процедира с комин с тела? Изолация, хидроизолация, мазилка и т.н.

Свободно можете да мислите заедно с мен, да споделяте опит. Вече не моля просто за отговори на въпросите ми. С въпросите си изразявам в кои области не ми е ясно, а настоявам да постигна по-добър резултат.

Доскоро!

П.С. Да си припомня, че желаният ред на прикачените файлове е обратен на този на прикачване.

Прикачен файл

chimney_detail_Xray.png
детайлен изглед - режим "рентген"
chimney_detail_Xray.png (27.49 KиБ) Видяна 30712 пъти

Прикачен файл

chimney_detail.png
Детайлен изглед
chimney_detail.png (18.61 KиБ) Видяна 30712 пъти

Прикачен файл

chimney_single1.png
Комин единичен за един уред
chimney_single1.png (19.67 KиБ) Видяна 30712 пъти
професионал - специалист
Със оглед на бъдещи нужди,по-добре би било да е двоен(няма да заема много повече място),а ако те притеснява теглото може при зидането да направиш така,че най-горното блокче като влезе в сечението на плочата да направиш кофраж на отворите (така,че те да излязат до горния край на плочата), а останалото заливаш с бетон-замонолитваш-като преди това не забравяй да уплътниш фугата между коминните тела и плочата(отдоле под плочата).Тази замонолитка ще ти позволи да зидаш на всеки етаж наново и по този начин ще разпределиш теглото между плочите.Иззидани веднъж няма начин да мърдат (независимо по кой начин),така че перфолентата според мен е излишна.След последната плоча можеш да обзидаш телата с тухли (фугирана или с последващ финиш по твой избор),но и твоя вариант е добре-въпрос на вкус.... :-D
zhristov - напреднал
Здравейте отново. Изграждането на комин дойде на дневен ред, отново. Мъчих външната топлоизолация тия месеци и май малко закъснях за коминчето.

Та, почнах го аз. В котелното помещение го дигнах, това са почти три метра и ползвах лепило за топлоизолация, беше ми останало. Понеже е еластично, смятам че ще свърши работа. Шпакловам всяко тяло отвътре и отвън изцяло. Телата се намират на 1,5см от ъгъла и няма начин да сложа неква изолация в тези му стени. То и шпакловането е невъзможно, затуй го шпакловам предварително и така го слагам. после си шпакловам другите две стени отвън. Отвътре, не е лесно, особено като стане височко, тъмно е и неудобно, насляпо малко се кара.

Четох пак из форумите за изграждането на комини с такива тела и на много места се настоява да се зида и маже с варов разтвор. Защо вар? Циментово лепило, термоустойчиво, за камини дето е, предполагам е идеалното или пропущам нещо? В един строителен маркет такова лепило струваше бая пари и то само за 5кг. Големи торби от 25кг не видях, Ок, еластично лепило, мразоустойчиво, каквото е лепилото (па и шпакловката) за топлоизолации, не се ли доближава до това термолепило?

Изолация на комин, където е в помещение: фибран + гипсокартон - едното и после другото с лепене ИЛИ вата + гипсокартон с конструкция ИЛИ само гипскартон - защо ти е изолация, ми викат майсторите, дето ще ми инсталират котела?

Изолация на комин над покрив (откритата част) - фибран (може би по-дебеличък) + шпакловка с фибромрежа, мазилка ИЛИ фибран + тухли единички + измазване с вар или нещо друго? ИЛИ нещо друго?
syncho - майстор
Поздравления за мерака и желанието да го изпълниш както трябва. Силно ме вълнува темата и се записвам, за да мога да я следя. Не съм специалист по въпроса, но има неща, които би следвало от обща култура да се знаят. Това за лепилото и варта, което казваш звучи нелогично. По-скоро го правят с вар, защото варта е в пъти по-евтина и не всеки може/иска да си позволи това лепило, но ми звучи доста по-добре да се направи с него. Все пак варта не е толкова гладка и няма какво да се лъжем - рони се. Шапка не видях да си предвидил за комина. Изолацията е добре да я има и отвътре и отвън. Майсторите не ги слушай какво ти говорят. Те, ако има как изобщо няма да пускат топлинка навън, но не мислят за тягата. Сега не знам вече дали такава дебела изолация има смисъл, защото на практика ти го излолираш от вътрешни помещения, където температурите ще са далеч от отрицателни.
zhristov - напреднал
Значи, продължавам да чета и търся информация за моя казус. Обобщено това, което целя е да открия следващия читав комин след Шийдел. Дали с иноксови тръби или с керамични тела, вата и бетонни тела, такъв един комин е перфектен, но и струва поне 150-200лв за метър. Искам да разбера кой е най-добрият комин за доста по-малко пари. Че ще има компромис, ще има.

За лепилата, това, което разбирам е, че термолепилата имат шамот 20-40% и са за лепене на шамотни тухли, т.е. за изграждане на камини, където конструкцията е под директно влияние на огън. Моят случай е комин за котел на твърдо гориво, па после за пелети (като и ако реша да си купя горелка). Горенето става в камерата на котела. Димът започва да си губи температурата с няколко градуса на всеки метър и ако стигне 50-60градуса преди да е излязал от комина, започва да се втечнява и ето ти конденза. Затова е тази изолация.

Та, има ли някой инженер, конструктор в прав текст да обясни една система за изграждане на комин с тела от олекотен бетон?
bibiqn - специалист
Малко старичка тема ама да питам аз.Направихте ли този комин и в крайна сметка доволни ли сте?С какво ги лепихте блокчетата и с какво ги шпакловахте?Каква изолация му направихте и как решихте проблема с евентуален конденз?


благодаря предварително
zhristov - напреднал
Здравейте,

Значи направих комина с коминни тела. Мазах и отвътре и отвън с обикновено лепило за плочки. Със същото и ги лепих едно с друго. Една година карах така без да го изолирам. Доколко мога да видя какво става вътре, мазилката си се излющи. Катранът избиваше известно време между телата, но на мен това не ми пречи, тъй като помещенията откъдето минава комина не се ползват още. Тази година направих покрива и съответно от последната плоча до върха, иззидах с тухли единички около телата, като сложих стъклена вата между телата и тухлите. Тухлите ги зидах с хоросан на торби. После със същия хоросан измазах тухлите и накрая боядисах с фасаген.

В помещенията под въпросната плоча смятам да изолирам с вата каменна и гипсокартон.
bibiqn - специалист
zhristov написа:
Здравейте,

Значи направих комина с коминни тела. Мазах и отвътре и отвън с обикновено лепило за плочки. Със същото и ги лепих едно с друго. Една година карах така без да го изолирам. Доколко мога да видя какво става вътре, мазилката си се излющи. Катранът избиваше известно време между телата, но на мен това не ми пречи, тъй като помещенията откъдето минава комина не се ползват още. Тази година направих покрива и съответно от последната плоча до върха, иззидах с тухли единички около телата, като сложих стъклена вата между телата и тухлите. Тухлите ги зидах с хоросан на торби. После със същия хоросан измазах тухлите и накрая боядисах с фасаген.

В помещенията под въпросната плоча смятам да изолирам с вата каменна и гипсокартон.

Въпроса ми беше по скоро дали са се напукали самите тела от температурата.Някъде по темите четох че се спуквали и затова трябвало вътре да има тръба и вата между нея и тялото.

Тема "Изграждане на комин с коминни тела" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: