Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте,чета от 2 седмици предишните теми и ми дадоха добра обща представа.
Имам апартамент на шпакловка и замазка, на висок етаж. Терасата на която обмислям е ъглова с изток,юг, югозапад компоненти. Ще я покривам с покривна конструкция с стъкло или поликарбонат(но ще трябва да мина през община, което ще ме забави с монтажи).
5 членно семейство - с 3 подрастващи деца, та вода тепърва ще се лее. Мисля,че конвенционална, затворена система под налягане е по-приложима. 200л бойлер.
Първи въпрос плоските медни панели, когато са нагряти излъчват ли много топлина от задната страна, което ще направи терасата ад, а може и да порази поликарбоната?
Сега съм на етап, че искам да си положа и вкопая всичко до терасата, а в последствие, ще извикам профи фирма да изпипа връзките.
Прилагам схема на тръбния ми път. Около 15-16м излиза. Втори въпрос: медни тръби с колко Ф препоръчвате + 19 излолация?
Прикачен файл:
traben pat.png
traben pat.png (14.92 KиБ) Видяна 1193 пъти
Трети: на първи етап искам да взема и управлението с възможност на отдалечено наблюдение (свързване с LAN). Пътувам доста често и е добре ако оставям жената да мога да хвърля поглед на показанията, ако има проблем. Какво бихте препоръчали? Видях, че Resol имат някакъв модул(не стана ясно колко струва удоволствието) и натурела сякаш.
Благодаря предварително.
Hursa - майстор
Защо поликарбонат, при положение, че ще монтирате слънчеви колектори върху него. Ако се притеснявате от жегата под така оформената козирка, мисля, че ще е добре да предвидите вентилационни отвори в най високата част - те ще извеждат топлия въздух из под козирката и ще предизвикат въздушно течение под нея. Дали няма да е по добре да се монтират колекторите с наклона на тази конструкция.
чет юли 11, 2019 3:41 pmHursa написа:
Защо поликарбонат, при положение, че ще монтирате слънчеви колектори върху него. Ако се притеснявате от жегата под така оформената козирка, мисля, че ще е добре да предвидите вентилационни отвори в най високата част - те ще извеждат топлия въздух из под козирката и ще предизвикат въздушно течение под нея. Дали няма да е по добре да се монтират колекторите с наклона на тази конструкция.
Поликарбонат, защото терасата е 16кв и цените са много много стряскащи със закалени стъкла триплекси и т н... Чакам още 2 оферти за стъкла де.
наклонът ще е едва 10-15 градуса, защото гредите са на 4 м напред, а пояса се хваща на горната плоча. Над покривната конструкция ще хвана на 3 точки (на 2 от подпорни колони и 1 някъде при пояса на плочата), за да се направи основа за конструкция за колекторите леко повдигната за свличане на сняг и т н. За вентилационни отвори трябва да помисля от към хидро изолиране как ще се впишат в конструкцията.
От думите ти да разбира, че наистина има сериозно топлоотдаване и от задната страна на панела. При вакуумнотръбните същото ли е положението?
Hursa - майстор
Не съм специалист, само коментирам.
Не е проблема в топлоотдаването от панелите, а тази енергия която ще попада на терасата и ще я нагрява. Ако е и голяма - то може би е добре да предвидите извеждане на този нагрят въздух който ще се получи отдолу.
Все пак, не е ли по-добре да лежат с наклона на покривната конструкция. Ще се облекчи закрепването и монтажа, ще е и по-евтино, надеждно и здраво (според мен). Не може ли цялата конструкция да бъде с по-голям наклон. Защо трябва да е прозрачна, ако ще монтирате панелите отгоре. Няма цялата повърхност да е "покрита" с панели?
LazarGanev - "Велик майстор"
Няма никакво топлоотдаване отзад, има си достатъчно вата в панела
Hursa - майстор
чет юли 11, 2019 4:28 pmj1n4o написа:
терасата е 16кв
Пропуснал съм го. Това си е голяма тераса (поне за мен :) ). Вероятно няма изцяло да бъде "покрита" с панели. А само южната и страна с какви размери е.
Като влязат философи да коментират и се почва една полемика, щото те така се учат.

Явно трябва повече от две седмици четене по предмета.

За това семейство 300 л бойлер, че да разчита на сигурни 150 постоянно.
шоп - майстор
Панелите отнемат от сл. енергия, зад тях е сянка и в този ред на мисли те ще засенчват и охлаждат терасата. Друг е въпроса, че на никой няма да му хареса гледката отдолу през триплекса или поликарбоната.... стойки, тръби, изолация....
чет юли 11, 2019 6:26 pmТрифон П.Трифонов написа:
За това семейство 300 л бойлер, че да разчита на сигурни 150 постоянно.
Да знам, но нямам толкова място в мокрото. средногодишно засякох последните 2 години правим по 240л на месец към топлофикация (с неясна температура), така че ще разчитам на термостатни смесители и по-висока температура в бойлера.
Hursa написа:
Не може ли цялата конструкция да бъде с по-голям наклон. Защо трябва да е прозрачна, ако ще монтирате панелите отгоре. Няма цялата повърхност да е "покрита" с панели?


не мога да правя по-голям наклон, защото навлизам в чуждия етаж. Цялото покриване ще доста сложна конструкция, но при всички положения ще я правим. Само 2 панела.

<br>
Прикачен файл:
izgled_otgore.png
izgled_otgore.png (55.35 KиБ) Видяна 928 пъти
<br>

шоп написа:
Панелите отнемат от сл. енергия, зад тях е сянка и в този ред на мисли те ще засенчват и охлаждат терасата. Друг е въпроса, че на никой няма да му хареса гледката отдолу през триплекса или поликарбоната.... стойки, тръби, изолация....
Добре благодаря на шоп и на ЛазарГанев това отговаря на единия въпрос. Тръби изолации се надявам да се поприкрият около носещите конструкции и триплекса да е с мат фолио.

за тръбите Ф18 +19 изолация или мога да мина с по-малки?

освен Натурела и Ресол има ли смисъл да гледам други контролери с отдалечен достъп?
Hursa - майстор
Все пак мисля, че ще е добре да помислите за вентилационни отвори. Това са над 20 кв метра заслонена повърхност (ако правилно съм разбрал скицата). Слънцето, когато е "ниско", ще огрява рано преди обед, а и по-късно след обед сравнително голяма повърхност директно под този заслон. Макар и матирано покритието ще пропуска достатъчно светлина, предполагам (покритието също ще се нагрява). Вероятно това е целта, за да не се затъмняват прилежащите помещения. Хоризонталните течения рядко ще успяват да изведат достатъчно тази топлина под заслона през лятото и едва ли ще е много комфортно да се стой на терасата в топли слънчеви дни.
Дали няма да е по-удобно и здраво да се монтират панелите на последния сектор от показаната конструкция (или там няма "подпорна колона")?
Но това не отговаря на зададените въпроси, извинявам се. За тръбите дали не е добре да се консултирате с фирма, която евентуално ще монтира системата. Може би те ще препоръчат и контролер, но явно за сега избора на тръбите е най-належащ.

Тема "соларна система за топла вода греене" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: