• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте Колеги.
Пиша Ви във връзка с предстоящ ми избор на пелетна камина.
Фен съм на водното подово отопление и направих такова в цялата къща. Имам опит с него и смея да твърдя, че с него в друга къща разхода за ГАЗ(бе в газифициран район) падна осезаемо.
Квадратурата е около 80 квадратни метра с нормална височина на таваните а именно 250 см.
Търся камина, която да има възможност да работи на по-ниски градуси(около 45 на изходящата вода) като идеята ми е да се гаси само и единствено за да се почиства. Иска ми се също да не е много претенциозна по отношение на пелетите.
След като попрочетох малко установих, че ми трябва малка камина от порядъка на 12 киловата и като цяло се бях спрял на ЕКОСПАР МИНИМА но след като видях ТУК във форума как се настройва започвам малко да давам задна...
И в този ред на мисли ще съм щастлив ако ми помогнете в този ми фундаментален избор...
Поздрави
filmatoplo - майстор
Здравей.За камина бих препоръчал Грейко , но без значение избора на камина -инсталацията ти трябва да е снабдена с малък буферен съд 100-150 литра поне защото камината не може да работи в нисък температурен режим 45 г на изхода .Или по просто казано -камината ти ще загрява буфера примерно на 60-65 може и 70 градуса ,от него вече със смесителен вентил и помпа ще захранваш подовото с вода 35-45 градуса.Така се прави не си го измислям аз -всичко да ти работи както трябва .
Здравей Колега,
За жалост нямам място за такъв разширителен съд. Камината ще бъде монтирана в кухнята където е единствения комин и мястото е малко ограничено и именно поради тази причина търся решение за камина, която самостоятелно да има тази възможност и впоследствие да не се гаси.
шоп - майстор
Тя камината ще си работи перфектно при оптимални градуси, просто трябва смесителен вентил, който да праща към подовото вода да кажем 40 градуса.

Проблема ще е когато времето навън не е студено. Тогава камината трябва да работи под минималната си мощност и ще се побърка :rolleyes:

При наличие на подово не сте ли се замисляли за термопомпа? Не мога да схвана логиката да искаш да си хамалин и да си цапаш жилището с прах и сажди.
пон юли 22, 2019 11:54 amшоп написа:
Тя камината ще си работи перфектно при оптимални градуси, просто трябва смесителен вентил, който да праща към подовото вода да кажем 40 градуса.
Колко са помпите в предлаганата от теб инсталация?
Да видим кой е мерудия!
След компетентни и дето съм се учил от тях, не се меся.
шоп - майстор
пон юли 22, 2019 3:14 pmТрифон П.Трифонов написа:

Колко са помпите в предлаганата от теб инсталация?

2 бр помпи
И да отговоря и на бъдещ въпрос.
Слага се хидравличен изравнител.

Предлагам конкретна система и наистина някой е мерудия тук:-)
пон юли 22, 2019 3:20 pmшоп написа:
пон юли 22, 2019 3:14 pmТрифон П.Трифонов написа:

Колко са помпите в предлаганата от теб инсталация?

2 бр помпи
И да отговоря и на бъдещ въпрос.
Слага се хидравличен изравнител.

Предлагам конкретна система и наистина някой е мерудия тук:-)
Браво Шопе, ти си нашата гордост!
Сега да те питам- понеже този не го предвиди;
Кой е Мерудията, като си писал след Филматори?!!
Нищо не предлагаш и даже не е конкретно, след като чак сега доуточняваш.
Майстора беше конкретен.
Буфера е хидравличен (както го рече), без оглед на размера, разглеждано като изравнител. Иначе какъв буфер е 10 л., които са достатъчни в тясната кухня (като изравнител).
Шопееее, Шопе, мерудия да съм, ма що да ти вадя думичките с ченгел?!!!
шоп - майстор
Трифон, много приказки и нищо.
Хибравличния изравнител се изчислява и много е вероятно да е 10 литра.

Филма предложи буфер 100-150 литра, което е супер.
Обаче няма място.
Аз предложих идеята за термопомпа и хидравличен изравнител.

Ти какво предложи в две мнения? Или натрупа две мнения тук вместо в раздел "говорилня"?
пон юли 22, 2019 3:31 pmшоп написа:
Трифон, много приказки и нищо.
Хибравличния изравнител се изчислява и много е вероятно да е 10 литра.

Филма предложи буфер 100-150 литра, което е супер.
Обаче няма място.
Аз предложих идеята за термопомпа и хидравличен изравнител.

Ти какво предложи в две мнения? Или натрупа две мнения тук вместо в раздел "говорилня"?
Шопе, помислих че може да съм недовидял, но не би.
Термопомпа е твое волно съчетание, а хидравличен изравнител споменаваш след мой въпрос.
Айе да се разходиш на някъде!
Темата си стои, чете се- демек документирано е и е ясно кой какво е казал- написал.
След уточняващ въпрос и след който ти вече влизаш в час.....ми чувствам се полезен.
шоп - майстор
пон юли 22, 2019 3:42 pmТрифон П.Трифонов написа:

След уточняващ въпрос и след който ти вече влизаш в час.....ми чувствам се полезен.
Радвам се, че се чувстваш полезен.

А уточняващите въпроси по принцип трябва да ги задава топикстартера. Това, че съм отговорил на твои въпрос прави ли те полезен?

Изразих мнение, че няма логика да имаш нискотемпературно отопление като водно подово и да го комбинираш с високотемпературно пелетно такова. Меко казано е против ума. Ограничавам се да използвам други прилагателни:-)

Имаш висока температура от скъп прашен и мръсен енергоизточник и го комбинираш с нискотемпературно такова, което ще пее с една ТП. Чисто, топло и най-вече по-евтино и безгрижно.
Хм! Просто съвет...ако ТС обаче сподели, че не желае темата да тръгва в тази посока веднага замъквам.
От други "съфорумци" не взимам мнения накъде ще тръгне темата.
  • 1
  • 2

Тема "Въпрос относно избор на пелетна камина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: