Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Deec - помощник
Здравейте колеги,
След едногодишно четене из форумите най накрая взех решение как да отоплявам къщата. В началото се спрях на термопомпа въздух-вода като най екологично, ефективно и без никаква хамалогия. Но имаше две неща, които спряха устрема ми - високата първоначална инвестиция и най вече отоплението при отрицателни температури. С всички плюсове и минуси съм запознат, така че тази тема за мен е приключила(на този етап).
Тази зима реших окончателно че ще е на пелети. Избрах си котел след 3 месеца четене, отидох при вносителя да го поръчам и да дам капаро. Понеже ми трябваше за лятото отложихме поръчката и доставката за края на август.
И тук идва изненадата - в един прекрасен ден разкопаха нашата улица и на следващия ден тръбата с газта се оказа до моята ограда(присъединих се без да се замисля).
Сега съм като в небрано лозе за газта. Започвам от нулата. Единствено което имах възможност да прегледам бяха котлите на няколко фирми от каталози. От Варна съм и търся коректна фирма/майстор която да проектира и изработи отоплителната и газова системи като начало. Къщата е строена преди 12 години с добра изолация и дограма. Има положени тръби в подовата замазка за двата етажа.
Очаквам предложения на този етап. След това ще пиша как върви изграждането и пускането в експлоатация. Моето желание е да вложа всичко иновативно измислено и доказало се в практиката.
Ако някой може да помогне сега е момента.
Благодаря предварително.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
:-D Какви отрицателни температури във Варна?!? Правиш си основно отопление и при нужда му помагаш с нещо друго. С всяко е така.
С какво газта ти харесва повече от електриката?
turbocharged - специалист
Във Варна температурите рядко падат под 0 градуса. Големия студ е -10 за два дена. Термопомпата е добра идея защото ще комбинираш охлаждане и отопление. Много е подходяща за Варна термопомпата само да имаш 20-30к лв. за даване и да почваш да се радваш на тънките месечни сметки. Наистина е икономично като месечна сметка за момента. Обаче полагането на подово и скъпите конвектори не са лъжица за всяка уста. С газта ще си доволен макар и с малко по-голяма сметка на месец. Разходите са подобни като на пелети, но слугуването и инвестицията са по-малки. Един съвет от мен. Търси котел който може да работи на най-малка мощност. Тук повечето дни са 7-10 градуса и котела основно ще се чуди да пали ли да гаси ли. Така ще ти е най икономично. Пълната мощност я сметни като за твоята къща с изолацията и и всичко за -15 градуса. Аз харесвам Viessmann и бих ти препоръчал високия им клас Vitodens 200-W. Скъп е но си струва отвсякъде. Ако нямаш инсталиран голям бойлер 200-300 л и солар може да си взeмеш едноконтурен котел и да си го ползваш и лятото за БГВ. Иначе си за двоконтурен. Относно монтажа. Гледай ти да си измислил максимално точно какво искаш защото твоя интерес и тоя на монтажа са различни неща.
LazarGanev - "Велик майстор"
По-добро решение от газ за отопление няма, осигурява ти и евтино БГВ. Вложението също не е голямо, сравнено с пелети и ТП. Термопомпата е най-добре, когато няма газ :)
Ahmakov - специалист
съб юли 13, 2019 6:45 pmLazarGanev написа:
По-добро решение от газ за отопление няма, осигурява ти и евтино БГВ. Вложението също не е голямо, сравнено с пелети и ТП. Термопомпата е най-добре, когато няма газ :)
Най добре е на термопомпа на газ...
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юли 13, 2019 7:59 pmAhmakov написа:
Най добре е на термопомпа на газ...
Каква е тази термопомпа? Хибридна ли имаш предвид или абсорбционна? :?
Hursa - майстор
Какво представлява "хибридната"? Съчетание на термопомпа с газов котел?
(Може ли схема на такава.)
Deec - помощник
съб юли 13, 2019 5:04 pmturbocharged написа:
Във Варна температурите рядко падат под 0 градуса. Големия студ е -10 за два дена. Термопомпата е добра идея защото ще комбинираш охлаждане и отопление. Много е подходяща за Варна термопомпата само да имаш 20-30к лв. за даване и да почваш да се радваш на тънките месечни сметки. Наистина е икономично като месечна сметка за момента. Обаче полагането на подово и скъпите конвектори не са лъжица за всяка уста. С газта ще си доволен макар и с малко по-голяма сметка на месец. Разходите са подобни като на пелети, но слугуването и инвестицията са по-малки. Един съвет от мен. Търси котел който може да работи на най-малка мощност. Тук повечето дни са 7-10 градуса и котела основно ще се чуди да пали ли да гаси ли. Така ще ти е най икономично. Пълната мощност я сметни като за твоята къща с изолацията и и всичко за -15 градуса. Аз харесвам Viessmann и бих ти препоръчал високия им клас Vitodens 200-W. Скъп е но си струва отвсякъде. Ако нямаш инсталиран голям бойлер 200-300 л и солар може да си взeмеш едноконтурен котел и да си го ползваш и лятото за БГВ. Иначе си за двоконтурен. Относно монтажа. Гледай ти да си измислил максимално точно какво искаш защото твоя интерес и тоя на монтажа са различни неща.
Благодаря за съвета. След като изчетох доста каталози на фирми производители и аз се спрях на Viessman. Модела, който си избрах от каталога 2019 е Vitodens-300W, но не го намирам при фирмите вносители.
Deec - помощник
съб юли 13, 2019 4:11 pmn_a написа:
:-D Какви отрицателни температури във Варна?!? Правиш си основно отопление и при нужда му помагаш с нещо друго. С всяко е така.
С какво газта ти харесва повече от електриката?
Благодаря за съвета но решението вече е взето - ще бъде на газ. Може би след време, когато термопомпите се доразвият и поевтинеят ще бъде комбинирано, но засега е нерентабилно. Що се отнася за тока - несериозно е да сравняват тока и газта. Няма възможност да се постигнат такива киловати на ток при монофазно напрежение а и цената на тока..?
Deec - помощник
съб юли 13, 2019 6:45 pmLazarGanev написа:
По-добро решение от газ за отопление няма, осигурява ти и евтино БГВ. Вложението също не е голямо, сравнено с пелети и ТП. Термопомпата е най-добре, когато няма газ :)
Благодаря за съвета. Г-н Ганев, тайно се надявах да се включите в темата. Все пак писах, че съм чел по темите за отопление почти година. И горе долу съм запознат кой кой е във форумите( не само тук). Решението е взето - газ. Остава изпълнението. Залагам на всичко ново, което е измислено и реализирано. За в бъдеще ще надграждам с термопомпа въздух-вода, но засега е още рано. Следя развитието на тази техника и имам лични впечатления от реализирани проекти в няколко държави.
Ако лично проявявате интерес и имате възможност, може да се свържем и да направим образцов проект без ограничения и компромиси. Избора е ваш.

Тема "Отопление на газ на двуетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: