Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Deec - помощник
съб юли 13, 2019 7:59 pmAhmakov написа:
съб юли 13, 2019 6:45 pmLazarGanev написа:
По-добро решение от газ за отопление няма, осигурява ти и евтино БГВ. Вложението също не е голямо, сравнено с пелети и ТП. Термопомпата е най-добре, когато няма газ :)
Най добре е на термопомпа на газ...
Може би са измислили нещо ново за което не знам. Едно време имаше вакуум-абсорбционни хладилници (Мраз 80), където компресора беше заменен от нагревател. Но там хладилния агент беше амоняк( най добрия). Вече е забранен. С наличните фреони не става този процес. Или има нещо ново?
a_stoev - майстор
Термопомпа на газ е ДВГ да върти компресор. За опростено управление са се изхитрили ДВГ да върти генератор който да храни инверторен компресор. Отпадъчната топлина от ДВГ се ползва за БГВ. Подозирам, че зимата с изгорелите газове топлят питата навън /тогава се пада изпарител/. Какво става със сярата от газта не знам, би трябвало за изяде всичко.
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юли 13, 2019 9:58 pmDeec написа:
Благодаря за съвета. Г-н Ганев, тайно се надявах да се включите в темата...
...Ако лично проявявате интерес и имате възможност, може да се свържем и да направим образцов проект без ограничения и компромиси. Избора е ваш.
Уау! За мен ще бъде чест и предизвикателство да се включа в такъв проект. Обожавам да изпълнявам проекти като за учебник! Вярно е, че Vitodens-300W не присъства в българската ценова листа. Не е проблем доставката му, ако не е проблем цената :)
LazarGanev - "Велик майстор"
съб юли 13, 2019 10:49 pma_stoev написа:
Термопомпа на газ е ДВГ да върти компресор. За опростено управление са се изхитрили ДВГ да върти генератор който да храни инверторен компресор. Отпадъчната топлина от ДВГ се ползва за БГВ. Подозирам, че зимата с изгорелите газове топлят питата навън /тогава се пада изпарител/. Какво става със сярата от газта не знам, би трябвало за изяде всичко.
Има ли битови такива модели и на кои производители? Цената би трябвало да е солена, но пък осигурява автономност! Ама то какво ще е това място, дето няма ток, пък има газ :) ?
Последна промяна от LazarGanev на съб юли 13, 2019 11:07 pm, променено общо 1 път.
Deec - помощник
съб юли 13, 2019 10:59 pmLazarGanev написа:
съб юли 13, 2019 9:58 pmDeec написа:
Благодаря за съвета. Г-н Ганев, тайно се надявах да се включите в темата...
...Ако лично проявявате интерес и имате възможност, може да се свържем и да направим образцов проект без ограничения и компромиси. Избора е ваш.
Уау! За мен ще бъде чест и предизвикателство да се включа в такъв проект. Обожавам да изпълнявам проекти като за учебник! Вярно е, че Vitodens-300W не присъства в българската ценова листа. Не е проблем доставката му, ако не е проблем цената :)
Тогава остава да се свържем и обсъдим възможните варианти.
Deec - помощник
съб юли 13, 2019 10:49 pma_stoev написа:
Термопомпа на газ е ДВГ да върти компресор. За опростено управление са се изхитрили ДВГ да върти генератор който да храни инверторен компресор. Отпадъчната топлина от ДВГ се ползва за БГВ. Подозирам, че зимата с изгорелите газове топлят питата навън /тогава се пада изпарител/. Какво става със сярата от газта не знам, би трябвало за изяде всичко.
Погледнах набързо в интернет. Ето един пример:
https://www.tedom.com/en/gas-heat-pump/ghp-principles/
Доста екзотично за момента. Ще видим дали ще се развие тази технология за битови потребители. Засега караме проекта на газ. Погледнах и хибридни термопомпи, предлагани на пазара. Но това е друга тема.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб юли 13, 2019 9:58 pmDeec написа:
съб юли 13, 2019 6:45 pmLazarGanev написа:
По-добро решение от газ за отопление няма, осигурява ти и евтино БГВ. Вложението също не е голямо, сравнено с пелети и ТП. Термопомпата е най-добре, когато няма газ :)
Благодаря за съвета. Г-н Ганев, тайно се надявах да се включите в темата. Все пак писах, че съм чел по темите за отопление почти година. И горе долу съм запознат кой кой е във форумите( не само тук). Решението е взето - газ. Остава изпълнението. Залагам на всичко ново, което е измислено и реализирано. За в бъдеще ще надграждам с термопомпа въздух-вода, но засега е още рано. Следя развитието на тази техника и имам лични впечатления от реализирани проекти в няколко държави.
Ако лично проявявате интерес и имате възможност, може да се свържем и да направим образцов проект без ограничения и компромиси. Избора е ваш.

=D> =D> =D> =D>
a_stoev - майстор
Цени не мога да кажа, но за ориентир вземи да речем цената на дайкинска машина и генератор на тойота и сложи още 20% са допълнителното усложнение.
Няма такова нещо термопомпи за битови нужди. Битови са моносплитовете. Техниката се избира според консумацията. Къща 500м2 със скромно покрито басейнче може да бие малък хотел по енергиен апетит :D
П.П.
Гре пък имат VRF дето се храни от слънчеви панели. :finga: за Овергаз
П.П.П.
дебелия намек е, че зимата вместо панел може да закачиш газов генератор.
LazarGanev - "Велик майстор"
А бе всичко това ще е по-скъпо. по-ниско ефективно и по-несигурно от една ТП на ток. Да, когераторите са високо ефективни, но когато се ползват в топлоцентрали, където успяват да използват всеки киловат произведена топлинна и електрическа енергия, а в бита това е невъзможно.
a_stoev - майстор
Много по-скъпо. Поне по 2.

Тема "Отопление на газ на двуетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: