Най - вълнуващия въпрос зимно време.
шоп - майстор
Изпадат и изгодни предложения.Ходих да гледам една метанова ТП вода вода на 240 мото часа... чисто нова.
10000 лв и коментар
Направо без пари, като се вземе впредвид, че има инверторен генераор, който може да работи в режим генератор без ТП
Обаче.... бе 50 киловата. Доста се чудих дали да не я купя. Двигател, генератор и 6 бр титаниеви топлообменници струват толкова :-D
До скоро се продаваше в базар.бг
Hursa - майстор
пон юли 15, 2019 7:54 amLazarGanev написа:
по-ниско ефективно
При сегашните цени на тока и газта - може би не може да се каже така еднозначно. Трябва си разчет, предполагам. Зависи до колко ефективно се използва отделената топлина от двигателя (от охладителната му система) и изгорелите газове и до колко се използва "нископотенциалната" топлина на изгорелите газове (до колко се използва топлината им в изпарителя). Дали вместо компресорна термопомпа - не е по-ефективно, по-надеждно и по-опростено да се използва абсорбционна.
Ако някой е намерил по-подробна схема на "хибридна" термопомпа, моля да я даде. Това което намирам, по-скоро може да се нарече "комбинирана схема" (според мен).
andy_forresite - майстор
С какви двигатели куплират тези хибридни ТП? Кубатура, цилиндри, мощност?
radius - майстор
Аз искам да попитам автора, защо смята че термопомпите не са все още достойни за къщата му? Щом и на международно ниво са се изложили...
Hursa - майстор
пон юли 15, 2019 3:59 pmandy_forresite написа:
С какви двигатели куплират тези хибридни ТП? Кубатура, цилиндри, мощност?
Хибридната термопомпа може да си е с компресор задвижван от ел двигател, обикновено с инверторно управление. Поне тези на които намерих описанията са все такива.
А за тези, които спомена a_stoev - дават различни - както двигатели с вътрешно горене, дори двутактови такива, така и газови турбини, дори газо-парови.
Deec - помощник
пон юли 15, 2019 4:14 pmradius написа:
Аз искам да попитам автора, защо смята че термопомпите не са все още достойни за къщата му? Щом и на международно ниво са се изложили...
Отговарям веднага - къщата е строена по времето, когато термопомпите бяха доста екзотични и безумно скъпи (2002-2005г.). Тогава беше на дневен ред високо температурно отопление с дизелов котел с цена на нафтата 0.60 лв. За няколко години нафтата стигна 2.00 лв и естествено отпадна като вариант, въпреки почти съвършенното автоматизиране и експлоатация. Варианта дърва и въглища отпада по презумпция(хамалогия и невъзможност за пълен контрол над горивния процес). Оставаше газта като вариант , но я нямаше а и никакви надежди да дойде в района в който живея. Друг вариант бяха пелетите, но в онези години не бяха спечелили моето доверие. Естествено есо отоплението претърпя бурно развитие за няколко години и термопомпите са част от това. За да се насладя на пълните възможности на термопомпата трябва да направя нискотемпературна система за отопление (подово във всички стаи) и отделно да подведа тръби за конвектори във всички стаи за да мога да охлаждам през лятото. Така мога да "избия" многохилядното вложение за времето на експлоатация на термопомпата - максимум 10 години. При вече изградена и завършена къща това значи да я разбия цялата - подове и стени, а ние живеем тук все пак. Затова сега не седи на дневен ред. За тези години съм поставил климатици и въпроса с охлаждане през лятото е решен. Така че....това е положението. Аз съм ЗА термопомпите. Ако строя отново залагам на 100% за термопомпа + нещо да подпира при много студено време(газ, пелети или осигуряване на трифазен ток).
шоп - майстор
пон юли 15, 2019 3:59 pmandy_forresite написа:
С какви двигатели куплират тези хибридни ТП? Кубатура, цилиндри, мощност?
Тази, която гледах бе с четри цилиндров четритактов японски ДВГ.
Марката не я знам.... някакакъв индистриален предполагам.
Обем неизвестен за мен, мощността бе 50 киловата.
Deec - помощник
пон юли 15, 2019 9:43 pmшоп написа:
пон юли 15, 2019 3:59 pmandy_forresite написа:
С какви двигатели куплират тези хибридни ТП? Кубатура, цилиндри, мощност?
Тази, която гледах бе с четри цилиндров четритактов японски ДВГ.
Марката не я знам.... някакакъв индистриален предполагам.
Обем неизвестен за мен, мощността бе 50 киловата.
Колеги, явно темата тръгна в друга посока - газови термопомпи. В което няма нищо лошо. И аз се зарибих и се оказа, че в интернет има море от информация. Ето и нещо конкретно от мене. Дано не прозвучи като реклама, но това е реално направено, засега за мощности над 40 kW:
https://tangra.bg/userfiles/GHP%20Solut ... 202018.pdf
P.S. Продължавам с газифициране на къщата и едновременно да следя новостите.
Hursa - майстор
За такъв тип термопомпи не мисля, че е толкова важна изходната мощност на двигателя задвижващ компресора. Много по важно е, според мен, какво количество топлина може да отдаде (евентуално да отведе) и какъв разход на газ (в случая) има при това термопомпата, като цяло.
(Интересно ми е и до колко такъв тип термопомпи са ефективни при "много ниски температури". И сравнението им при такова време със споменатите "хибридни".)
a_stoev - майстор
Реално имаш два елемента - инверторен термопомпен агрегат и топло-токо когенератор. Ако имаш хотел със СПА да ти харчи 50 kW топла вода има смисъл, ама за къща само си чешем клавиатурите.
Другия сценарий - нема ток, но има газ.

Тема "Отопление на газ на двуетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: