• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
bobivg - специалист
Не знам дали всички, но някои климатици въобще няма да тръгнат да работят при вътрешна температура около 0 градуса.
Хм, Анди го рече, бре.
Вила (къща), дето се ползва инцидентно се топли при пристигането ударно, с печка на дърва, при това суха. няколко часа са достатъчни, за да е приемливо за пребиваване, а до вечерта, ехееее.
Няма вариант да я топлим онлайн, хем когат ни е кеф, хем евтино, че и автоматизирано.
...освен- Алоуу комшу, запали печката, че сабалям пристигам с.....която си искам! Примерно.
dedostojko - специалист
чет авг 01, 2019 7:55 pmbobivg написа:
Не знам дали всички, но някои климатици въобще няма да тръгнат да работят при вътрешна температура около 0 градуса.
Е то ако сложа климатик аз няма да го спирам. Ще задам да поддържа 10тина градуса нон стоп. Тези 0 градуса са най-ниската измерена температура тази зима без изобщо да е топлено. Обикновено температурата е между 3-6 градуса. Както казах имам данни само за тази зима
npace - специалист
Нещо такова:
https://stopli.me/kameri-za-vgrajdane-n ... a-prity-cf
И малко зидане.
Може и в кухнята да се сложи, доколкото знам единия въздуховод е входящ.

Или нещо такова:
https://stopli.me/kamini-na-darva/kamina-prity-s1w10
с едно такова:
https://stopli.me/boileri-i-buferni-syd ... -eldom-new
и две-три такива:
https://www.olx.bg/ad/vatreshno-tyalo-o ... dd1631a530

Линковете са примерни.

И трябва някой знаещ да сметне обемите и мощността.
gandonov - специалист
ср юли 31, 2019 11:09 pmdedostojko написа:
С духалка не става ... от 0 градуса отиде до 14 за почти 8 часа. ...
С каквото и както да решиш да топлиш къщата, нагряването трябва да започне петък през нощта!
Иначе събота стоиш на студено докато затопли, а в понеделник в къщата е супер уютно, ама ти си обратно на тръстиката. :-)

Повечето конвекторни радиатори имат седмичен програматор.
Настройваш да поддържа понеделник-петък 5-6°C градуса, и да затопли до 18°C (на нощтна тарифа) в петък през нощта.
Пристигаш съботата сутрин и в къщата вече е 18°C. Като влезеш отвън, тези 18 ще ти се сторят като 32°C. :-D
Пък ръчно си избирай колко искаш да е топло през уикенда. От 18 до 22°C ще качи за нула време.
пет авг 02, 2019 12:46 pmgandonov написа:
ср юли 31, 2019 11:09 pmdedostojko написа:
С духалка не става ... от 0 градуса отиде до 14 за почти 8 часа. ...
С каквото и както да решиш да топлиш къщата, нагряването трябва да започне петък през нощта!
Не.
Пристигам в събота по обед и паля.
Вечерта се яде и пие, а ако спането е на студено, значи предните 2 не са на ниво.
Суи дръве, суа печка.
Цял живот съм го правил, миналата зима го преместих "правенето" у Перник.
Децата изкараха зимата в "лятна кухня" над 50 квадрата дървения, с една печица дето ми изгледа детето.
На 01.12.18 сме инсталирали и запалили.
Малко по късно и вече в режим.
Зимата я изкараха по скоро там, а не в къщата.
Нова година, повечето по къс ръкав в дървения с дограма от 3 страни.
И пълно изгаряне, без дим.
В помещението има две 12ки, които преко сили правеха 16 градуса.
Последна промяна от Трифон П.Трифонов на пет авг 02, 2019 5:08 pm, променено общо 1 път.
gandonov - специалист
пет авг 02, 2019 1:18 pmТрифон П.Трифонов написа:
пет авг 02, 2019 12:46 pmgandonov написа:
ср юли 31, 2019 11:09 pmdedostojko написа:
С духалка не става ... от 0 градуса отиде до 14 за почти 8 часа. ...
С каквото и както да решиш да топлиш къщата, нагряването трябва да започне петък през нощта!
Не.
Пристигам в събота по обед и паля.
Вечерта се яде и пие, а ако спането е на студено, значи предните 2 не са на ниво.

Суи дръве, суа печка.
Цял живот съм го правил, ...
... Вечерта се яде и пие, а ако спането е на студено, значи ...
А според мен значи, че си прекарал в къща при 0-15°C цяла събота следобяд!
Е, вярно че алкохолът притъпява усещането за температура, ама защо да пиеш на студено?
...Вечерта се яде и пие...
А до вечерта какво правиш? Стоиш в стая при 4-5-...-10°C, нали? Или нещо бъркам в градусите?

За мен 16°C е минимум за спалня. "... а ако спането е на студено ..." означава, че след половин ден слагане "Суи дръве" у печката температурата пак е под 16°C.

И аз съм с печка на дърва от 5-6 години. И аз слагам "Суи дръве" на всеки час-два (че изгарят бързо, мамка им), ама събота чак вечерта става приятно.
А споменах ли, че ставам по няколко пъти на нощ да слагам дърва в печката? ;-) Безценна особеност на отоплението с печка. Навярно ще ми липсва това изживаване.

Затова печката ми е в употреба, но вече като "спомагателно" отопление.
Предимствата й са безспорни - ударно топли около нея, мирише на дърва, създава уют, романтика и атмосфера ..., ноооо нощем ел. отоплението върши реалната работа, за да не "спиш на студено".

... Децата изкараха зимата в "лятна кухня" ...
Това е една друга бира!
Това всъщност е постоянно обитаване, а не само през уикенда.
Къщата вече е топла. Остава само да покриваш топлинните загуби. Все тая е с какво ще ги топлиш тия 40-50 квадрата.
пет авг 02, 2019 3:12 pmgandonov написа:
А до вечерта какво правиш? Стоиш в стая при 4-5-...-10°C, нали? Или нещо бъркам в градусите?
И аз съм с печка на дърва от 5-6 години.
А споменах ли, че ставам по няколко пъти на нощ да слагам дърва в печката? ;-) Безценна особеност на отоплението с печка. Навярно ще ми липсва това изживаване.
Шибам дърва в печката, до като върви другата суматоха.
Ти влезе нещо в битовото ежедневие, а дедо призна за инцидентно ползване. Те това е най сгряващото- печка на дърва, пък и вече обясних как се случват нещата при мен. Под 22 градуса нощувам само когато отоплението не зависи от мен.
5-6 години викаш?!! Аз не помня.
Мойта циганка умря. Сега и аз съм модерен, а дедо може да съжалява за модернизирането на отоплението в готината вила.
...освен ако не е маратонец.
gandonov - специалист
Исках само да обърна внимание на Дедо Стойко, че всяка отоплителна система върви в комплект с предимства и недостатъци.
Задължително в комплект и с двете!

Затова е добре да има и алтернативен начин отопление. Например за случайте в който няма да има ток.

Та смятам, че комбинация ел. отопление + отопление на дърва (например) би могло да е добър вариант за отопляване на непостоянно обитавана вила.
Пък той да си решава кое ще му е основно и кое спомагателно отопление.
npace - специалист
пет авг 02, 2019 3:12 pmgandonov написа:


И аз съм с печка на дърва от 5-6 години. И аз слагам "Суи дръве" на всеки час-два (че изгарят бързо, мамка им), ама събота чак вечерта става приятно.
А споменах ли, че ставам по няколко пъти на нощ да слагам дърва в печката? ;-) Безценна особеност на отоплението с печка. Навярно ще ми липсва това изживаване.
Те затова са буферът и побългареният климатик. :-D
А с това второто изобретение ударното топлене на една стая (тая с каминката) може да се извършва с 15 киловата мощност. :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "с какво да се топля" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: