• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
dedostojko - специалист
Здравейте,
Моля за съвет с какво да се отоплявам на разумна цена. Прикачвам картинка на разпределението на 1 етаж от къща. Отдолу има маза и е повдигнат на 1 метър от земята.
Сградата е тухла 4ка керамична. Навсякъде е PVC дограма и AL врати. Терасата е остъклена. Та идеята ми е да сложа камина с водна риза на терасата и лесно да пусна две тръби за по един радиатор в кухнята и хола. Монтажа ще стане супер лесно така.
Това което ме притеснява е че комина мога да го изкарам през стената на терасата (от итонг)- както се изкарва абсорбатор на усвоен балкон кухня. Има втори етаж отгоре. Въпроса е дали ще дими много? Гледал съм такива камини и не съм забелязал никакъв пушек от тях ама така ли е?
И ако според вас е възможно то дайте линк към най-евтиното свястно решение щото свят ми се завива като пусна в търсачката камина с водна риза. Ще мине отоплителния сезон докато вникна дори и в половината от тях :)

Прикачен файл

1etaj.jpg
naster - майстор
Мислили ли сте за намаляване на загубите? Наредба 7 дава 15см външна изолация в/у тухла четворка, за да се покрият изискванията за нови сгради. Отделно ако изолирате мазето с вата под плочата (10см например) и таваните (5-10 см според височината) съвсем ще намалите загубите, а оттам и сметките.

Иначе за камината е по-добре да е в отопляемо помещение (за разлика от котел). И ако нямате комин, то трябва да изградите такъв над билото покрива.

Въпрос на средства и намерения за инвестиции.
dedostojko - специалист
Къщата е сравнително "нова" на 30тина години. Външно с хубава мазилка в няколко цвята. Хич не искам да я загрозявам с изолация.
Бих се примирил с по-големи сметки.
В мазето тази зима (то е вкопано на 1 метър) температурата падна до 12 градуса. То е същото разпределение като първия етаж.
Не знам от тази изолация на таваните на мазето дали ще има файда.
Горе на първия етаж най-ниска отчетена температура 0 градуса. Това е само за тази зима след като сменихме дограмите, но навън все пак имаше и ледени дни с температури под -12 градуса. Вътре не е живяно и топлено просто бях сложил термометрите да записват.
naster - майстор
Значи не разбирам: евтино решение за отопление, а не Ви притесняват високи сметки?

Точно защото не живеете там постоянно не можете оцените дискомфорта от зле изолирано жилище и "мощна" отоплителна система: по-големи дневни амплитуди, въздушни течения, различни температури във височина, а и по повърхностите, конденз... Дори само необитаемото мазе да изолирате с 10-ина см вата и таваните с 10см вата (на тавана наистина колкото повече...) ще намалите загубите... Това е моят "линк към най-евтиното свястно решение". И 15см отвън по стените.
шоп - майстор
вт юли 30, 2019 2:26 pmdedostojko написа:

Това което ме притеснява е че комина мога да го изкарам през стената на терасата (от итонг)- както се изкарва абсорбатор на усвоен балкон кухня. Има втори етаж отгоре. Въпроса е дали ще дими много? Гледал съм такива камини и не съм забелязал никакъв пушек от тях ама така ли е?
Вие шегувате ли се?

Това е възможно само при газово отопление.

За горене на дърва, въглиша, брикети, пелети си трябва комин съобразен с изискванята на закона и на производителя на отоплителното тяло.

Без изолация за да е топло ще плащате двойни и тройни сметки.
Избора между хубавата 30 годишна мазилка и евтини разходи е Ваш.
dedostojko - специалист
По въпроса за изолацията няма да се прави в обозримо бъдеще, защото:
- не се живее постоянно там;
- определено ще се влоши външния вид спрямо сегашния автентичен;
- инвестицията от 12-13000 лева за цялостна изолация на къщата при непостоянно живеене няма никога да се върне - първо че ако се прави частична изолация съвсем ще се осере външния вид, а и самоизаплащането на изолацията ще е петилетки - за туй време ще мине некоя градушка и пак отначало.

Това за камината с малък комин съм го виждал по много малки магазинчета и заведения. Специално съм гледал как с гъвкава връзка ф100 го изкарват към поцинкован кюнец а от него не се виждат абсолютно никакви пушилки.

Явно ще е с климатици..... ама все пак ми беше интересно да чуя смислено мнение....
шоп - майстор
вт юли 30, 2019 6:19 pmdedostojko написа:


Явно ще е с климатици.....
+ 1 към мнението.

Обаче не подценявайте изолацията. Ако толкова е важна външната фасада-помислете за вътрешна такава.
Енергоносителите стават по-скъпи, а не по-евтини. Сроковете на изплащане се скъсяват в прогресия.
Петилетките минават много бързо.
andy_forresite - майстор
Не си е работа камината да е на терасата. Ще стане по-бетер от парник.
Комин си трябва поне 3 метра (от розетката до горе над циглите), инак ще ти пуши вътре.
Бойлерът едва ли е със серпентина.
Преди отоплявах две стаи без обща врата и бойлер с печка около 6 киловата на дърва. Миналата година ги имаше още. Едни бели с фурна. 5 кубика дърва по 6 ч на ден, като в почивен ден от сутрин до вечер. Никви изолации и PVC не съм имал. Не съм се интересувал от наредба 7 и ми беше уютно, топло и евтино. 300 кинта на сезон.
Към 31.07.2019 г. отношението ми към наредбата е същото.
Това не е основно жилище, не е и няма да се захрани с десетки и стотици хиляди левове. Като гледам ще стане със суха печка или пак суха, но с въздуховоди. Драскаш клечката и докато се опънеш на леглото, топлото започва. Ток ти не требе.
naster - майстор
вт юли 30, 2019 6:19 pmdedostojko написа:
смислено мнение....
Първо, това за непостоянното обитаване можеше да се упомене още в първия пост, нале?
Второ, такива меки връзки с кюнец настрани наместо комин само за пелетни сухи каминки, виждал съм на барака ски гардероб на Пампорово примерно... едноетажна.
Трето, автентични фасади от 30 години плюс газобетон и усвоен балкон с пвц дограма ми звучеше като “тази ренесансова Флоренция на Софийски окръг”.
gandonov - специалист
За 45m2 вила със сезонно обитаване аз бих заложил на електрическо отопление.

Например, слагаш по един конвекторен или маслен радиатор в двете стаи. Не е задължително да ги заковеш на стените. Има такива и на колела.
Още един в банята (или електрическа лира), че и там трябва да е топло - и си готов.
Първоначална инвестиция под 1000лв., никакво пробиване на стени, замазване, тръби, радиатори, регулатори, комин и т.н.

Аз няколко години топлих вилата с печка на дърва, ама хич не е практично.
В част от къщата е твърде топло, а в друга - студено. Нощем ставаш по няколко пъти да зареждаш ... абе неудобства разни. Е, мирише на изгорели дърва, което мен ме радва, ама само това му е плюса.

Та за непостоянно обитаване на малка сравнително изолирана къщура - отопление на ток! :-)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "с какво да се топля" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: