Най - вълнуващия въпрос зимно време.
GPGP - напреднал
Здравейте!
Имам вила, която до сега се е отоплявала само на печки на дърва. Това е и причината зимата да не ходим там през уикендите - спираме водата, докато се стопли и става време да си ходим и т.н. А къщата е в планинско село и когато има сняг е много красиво, освен това е близо до Боровец, което я прави чудесна алтернатива на скъпите хотели. Би било чудесно, ако има подходящи условия да спим там и да караме ски в Боровец. Това, което си представям(за сега) като решение на отоплението е термо помпа въздух-вода с камина на дърва? с въздушна риза, за случаите,когато няма ток. Онзи-ден при снеговалежа, в селото нямаше ток повече от ден. Малко повече за къщата - плочата е 9/9м, на два етажа+висок таван и мазе под половината плоча,тухли 4-ки, PVC дограма, измазана с вар отвън и вътре. На едната стена има изолация, близнак. Предвиждам напред във времето и външна изолация, но по-натам...Вътрешно стълбище, което прави обитаемата площ може би 9/7м. На всеки етаж има 2 големи стаи, кухня, баня и антре, което свързва стълбите със стаите и банята. За сега си представям да изградя инсталацията само на 1-ия етаж. Реално, отоплението ще се ползва няколко пъти през същинската зима, както и пролетта и есента, когато все още ходим редовно. Важните неща за мен са да мога да пускам и спирам отоплението дистанционно, да имам някаква "резерва" на основният източник, комфорт(все пак съм апартаментско чедо с ТЕЦ :-)) и да не е прекалено скъпо хаха. Настилките навсякъде са дюшаме, таваните са около 2,70м. Ще съм ви много благодарен, ако ми дадете съвети на база опита и знанията си, както за вида отопление - нищо от това, което съм написал не е константа, така и съвети за марки, модели, фирми, които могат да изпълнят проекта, за какво да внимавам, какво да не пропускам и т.н.
Lutchezar - майстор
30 см. външна изолация, 50 см. на тавана. След това вече ще е лесно да отоплявате с каквото и да е.
Jacomo - специалист
Ако ще се ползва от дъжд на вятър, няма смисъл термопомпа, може би и изолация. За независимо отопление с дистанционно управление остават ток+(газ или пелети).
GPGP - напреднал
ср ное 29, 2023 11:46 pmJacomo написа:
Ако ще се ползва от дъжд на вятър, няма смисъл термопомпа, може би и изолация. За независимо отопление с дистанционно управление остават ток+(газ или пелети).
Благодаря, газ няма, иначе нямаше да питам въобще :-) А препоръки за марка и или фирма, която може да направи инсталацията? За пелети става дума
schuldiner - майстор
С туй чудо https://www.mashini.bg/gazov-kalorifer- ... gas30-30kw докато заредиш печките, цялата къща ще се е затоплила. Мъкнеш само газова бутилка, макар че при пет-шест ходения на сезон може да минеш и с една 10 кг.
ESPACE - майстор
Супер. Дишаш продуктите на горенето и аха да се стопли къщата и бутилката замръзнала. Или кислорода свършил.
Последна промяна от ESPACE на чет ное 30, 2023 7:48 am, променено общо 1 път.
MamaMy - майстор
Няма как да мине с 10кг газ. Пише разход 2,18кг на час. Докато се стопли и бутилката свърши.
bigdragon - майстор
Смарт пелетен котел с достатъчен бункер, UPS и радиатори във всички стаи.
Палиш дистанционно 24 часа преди да отидеш и когато пристигнеш, комфорта
е като в апартамент с парно отопление.
В момента на пелети не е евтино, но при рядко използване, както в случая,
няма да е скъпо. Ивестициата няма да е малка, но комфорта се заплаща...

ПП Алтернативата е газов котел със стационарна газова бутилка или батерия
от газови бутилки, може и на природен газ.

Изображение
Последна промяна от bigdragon на чет ное 30, 2023 8:30 am, променено общо 1 път.
Киррил - специалист
Не виждам смисъл от инвестиции голям порядък (освен ако имаш много излишни пари).
Разбирам, че посещаваш вилата си от време на време. Според мен така както го правиш с печка на дърва е най-удачният вариант. Затоплянето става бързо, има уют и тази температура която получавате вътре няма да я постигнете по друг начин.
Друг е въпросът, ако искаш да я подготвиш след време за постоянно живеене на старини или др.
joro_kem - специалист
имахме подобна дилема за селска къща в планинско село (две спални и всекидневна на един етаж). предпочетохме климатици с wifi управление и сме много доволни. печката с дървата си стои за резерва при липса на захранване. цената на пелетна камина с радиатори поне при нас беше почти два пъти по-голяма, а и някак е притеснително да гори огън в къщата, докато не си там.

Тема "Отопление на вила - избор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: