• 1
  • 2
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
Здравейте Група! От много време чета форума, и дойде време и за моите въпроси.
Накратко: Отоплявам с камина с водна риза малка къща на два етажа. Не съм доволен от резултата и дойде време за промяна .
Реших да мина на пелети. Котела и горелката вече са взети.Въпросите ми са :
1. Искам да оставя камината в паралел, за което намерих информация тук, интересува ме дали след като камината е с отворен разширителен съд на тавана през етаж, ще може да работи котела със затворен РС? Трябва ли да има и двата съда?
2.Имам този бойлер, който е за отворена система. Мога си да го ползвам сега при работа с котел в затворена система. На етикета е отбелязано максимално първично налягане 3.5 бара.Бойлера е меден с долна серпенина и горен нагревател.
Само да уточня че новото място на котела не позволява монтажа на нов отворен съд защото е извън къщата в малко помещение.
Предварително благодаря!
ПП Съжалявам но не мога да кача снимки на бойлера сега . Много са големи. Като ги орежа ще кача тогава.
В паралел- или затворена или отворена, обща система.
Може да се направи и комбинация, но не ти препоръчвам.

Няма ли да се намери един, дето да почне без "отдавна чета форума" и "много четох, но не намерих отговор на повечето си въпроси"?
Само питам. Що са чувстват длъжни да обясняват, след като не са чели достатъчно? Щото ако са чели, въпросите няма да са принципни, а конкретни.

Да не забравиш възвратните клапи и втората помпа!
Сигурен съм, че мога да измисля и вариант само с една, но отпада горната комбинация.
Успех с преработката!
Мисля че въпросите ми бяха конкретни.
Може ли камината която е в хола да остане с отвореният разширителен съд който е над нея на тавана на около 7 метра височина , а котела който е на около 10 метра от камината в помещение извън къщата на кота 0 да се върже със затворен РС. За паралелното връзване,двете помпи и клапите го имам предвид.Двата източника рядко ще работят заедно.
И другото питане бе за бойлер меден със долна серпентина и горен нагревател, който е за отворена система с максимално налягане 3,5 бара дали мога да го ползвам в случая.
Сещам се и за още нещо. Мога ли да монтирам спринклер в помещението с котела.какви са рисковете да се включи от температурата в помещението?
Благодаря!

Прикачен файл

IMG_20190319_163214_edited.jpg

Прикачен файл

IMG_20190319_1632171.jpg
IMG_20190319_1632171.jpg (95.91 KиБ) Видяна 1346 пъти

Прикачен файл

IMG_20190115_1222121.jpg
IMG_20190115_1222121.jpg (70.32 KиБ) Видяна 1346 пъти

Прикачен файл

IMG_20190115_122123.jpg
IMG_20190115_122123.jpg (53.54 KиБ) Видяна 1346 пъти

Прикачен файл

IMG_20190704_1458581.jpg
IMG_20190704_1458581.jpg (58.77 KиБ) Видяна 1346 пъти
шоп - майстор
съб авг 03, 2019 4:23 pmsisto написа:

Може ли камината която е в хола да остане с отвореният разширителен съд който е над нея на тавана на около 7 метра височина , а котела който е на около 10 метра от камината в помещение извън къщата на кота 0 да се върже със затворен РС.
На конкретния ти въпрос отговора е: може.

И още по-конкретно, РС на затворената система няма да работи, демек пари хвърлени на вятъра.

В камината ще имаш налягане 0,7 бара, а в котела малко повече. Колко повече зависи от котата на камината в хола. Ако е 3м над котела, в котела ще имаш 1 бар.
Успехи!
fox_vt - майстор
Що да не може всичко е възможно. Изолира се отворения РС със кран, камината и тя и толкова. Това в случай че съм те разбрал правилно че камината ще стои резерва ако нещо стане с котела. Ако искаш и двете да работят заедно тогава трябва да си останеш само със затворения РС . За налягането не е проблем за бойлера .
съб авг 03, 2019 5:02 pmшоп написа:
съб авг 03, 2019 4:23 pmsisto написа:

Може ли камината която е в хола да остане с отвореният разширителен съд който е над нея на тавана на около 7 метра височина , а котела който е на около 10 метра от камината в помещение извън къщата на кота 0 да се върже със затворен РС.
На конкретния ти въпрос отговора е: може.

И още по-конкретно, РС на затворената система няма да работи, демек пари хвърлени на вятъра.

В камината ще имаш налягане 0,7 бара, а в котела малко повече. Колко повече зависи от котата на камината в хола. Ако е 3м над котела, в котела ще имаш 1 бар.
Успехи!
Благодаря за бързия отговор
Ама камината и котела са на едно ниво.Просто са на 10 тина метра едно от друго.
Това означава ли че и котела трябва да е с отворен РС.
Мога ли да използвам този на камината като го заменя с по-голям или е много далече от котела?
Какво бихте препоръчали?
съб авг 03, 2019 5:16 pmfox_vt написа:
Що да не може всичко е възможно. Изолира се отворения РС със кран, камината и тя и толкова. Това в случай че съм те разбрал правилно че камината ще стои резерва ако нещо стане с котела. Ако искаш и двете да работят заедно тогава трябва да си останеш само със затворения РС . За налягането не е проблем за бойлера .
Идеята е основно да се ползва котела, но би било добре ако се наложи да работят в паралел.
шоп - майстор
съб авг 03, 2019 7:01 pmsisto написа:

Ама камината и котела са на едно ниво.Просто са на 10 тина метра едно от друго.
Това означава ли че и котела трябва да е с отворен РС.
Мога ли да използвам този на камината като го заменя с по-голям или е много далече от котела?
10 м разхояние по хоризонтал не е проблем.
Котела може да е с отворен РС, а дали сегашният РС ще стигне се смята лесно.
РС трябва да има обем между 7-10% от общия обем вода ( антифриз ) в системата.

Другия вариант го написа Фокса. Кранове и камината е с отворен РС, а котела със затворен РС.
Просто трябва да се внимава в последователността при отваряне и затваряне на крановете.
съб авг 03, 2019 7:09 pmшоп написа:
съб авг 03, 2019 7:01 pmsisto написа:

Ама камината и котела са на едно ниво.Просто са на 10 тина метра едно от друго.
Това означава ли че и котела трябва да е с отворен РС.
Мога ли да използвам този на камината като го заменя с по-голям или е много далече от котела?
10 м разхояние по хоризонтал не е проблем.
Котела може да е с отворен РС, а дали сегашният РС ще стигне се смята лесно.
РС трябва да има обем между 7-10% от общия обем вода ( антифриз ) в системата.

Другия вариант го написа Фокса. Кранове и камината е с отворен РС, а котела със затворен РС.
Просто трябва да се внимава в последователността при отваряне и затваряне на крановете.
На котела не мога да сложа отворен РС защото нямам височина. Помещението е на един етаж долепен до къщата
и ще дойде по ниско от радиаторите на втория етаж. А РС на камината е много отдалечен от котела и не вярвам да го обезопаси.
Явно няма да могат да работят заедно и двата източника.
Благодаря Шоп!
шоп - майстор
съб авг 03, 2019 7:43 pmsisto написа:

Явно няма да могат да работят заедно и двата източника.
Не се отказвайте толкова лесно.
Ще работят и заедно и поотделно.
Фокса Ви каза вараинта с два РС ( отворен и затворен) и с кранове

Аз ви казвам че и с един РС отворен ще работи. Системата работи на принципа на скачени съдове.

РС си остава сегащния в къщата на височина 7м. Котела се вързва към съществуващата система.
  • 1
  • 2

Тема "Преработка на отоплителна инсталация" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: