• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ср авг 14, 2019 2:44 pmandy_forresite написа:
Правих се на Пикасо. Ко има нещо неясно - питайтьи, ама не искайте да се обоснававам и аргументирам, щот от такваз раалта не съм изкарал и пе`есе стинки.
http://prikachi.com/images.php?images/668/9629668S.jpg
Виждам твоята инсталация на кристалното кълбо, ама не виждам блянуваната циркулация през последния радиатор, която трябва да е осигурена от втората помпа, за която ти питаше по назад.
Начертай схемата, която ни караше да си представим.
Като махна кавазакито, трябваше и тяхната схема да изхвърлиш.
Сигурно е работна, но има някъв куц елемент в нея.
fbr - майстор
ср авг 14, 2019 1:16 pmandy_forresite написа:

Грешно ли е така и защо, какъв проблем може да се прояви?
Грешно е, и ще се появи същия проблем. Помпата на отоплителния кръг ще работи само с този дебит, какъвто осигури термостатичния вентил. Така, проблемните радиатори при ниска мощност на котела, пак ще са проблемни, тоест нищо няма да се промени от добавянето на втората помпа. Смисълът на втората помпа е, отоплителния кръг да работи на максимален дебит, като нямаш ограничаване на пропусквателната И способност. И котелния кръг трябва да работи с максималната си пропусквателна способност. Термостатичния вентил пък ще управлява водния обмен между котелния и радиаторния кръгове, и за целта трябва да имаш участък, който да е общ за отоплителния кръг и големия кръг на котелната помпа.
ср авг 14, 2019 1:16 pmandy_forresite написа:
И ако не може да мина без него, да го намааам на големия кръг в съседство с малкия ли? При смесването на гореща и хладка няма ли да се намали t° на подаващата вода, която "топлата" помпа ще подава :?
Ако намааш, трябва да размениш местата на трипътния и тетката долу при РС.
Последна промяна от fbr на ср авг 14, 2019 5:46 pm, променено общо 4 пъти.
speka_rs - майстор
ср авг 14, 2019 3:44 pmТрифон П.Трифонов написа:
ср авг 14, 2019 2:12 pmspeka_rs написа:
Защо да са обратно Трифоне, защото ти трябва по голям дебит през котела и за това му слагаш трипътен вентил да му ограничиш дебита през него чрез рециркулация. Или защото хидравличните загуби през радиаторите са по малки и ти трябва по малка помпа там. Ако погледнеш схема на хидравлични изравнители ще забележиш, че някой са със една помпа за котела и няколко за различни зони. Ако имаш някакви други идеи обесни ми, че и аз и ти не сме инсталатори. И може да ме научиш на някоя нова технология.
viewtopic.php?f=10&t=43892#p384080
Помисли над това! "Технологията" е стара, ама се си трошиме главите да измислим топлата вода.
Антон е качил такава хубави графики, с дебити, ама няма кой да чете "Библията".
Ако не ти стане ясно, ще обясня само с едно изречение.
Може и с повече, за колорит.
Въййй, сетих са за още по голям колорит.
Напрао не са сдържааааам.
Ако погледнеш Трифоне, там дават 1300 л помпа на 60 градуса, ама всъшност дебита към отоплителната система е около 800 ( от който 185 за буфера), така аз си оставам на мнението че трябва по голямата помпа да е на кръг радиатори, а Анди в крайна сметка ще направи каквото той реши.
andy_forresite - майстор
ср авг 14, 2019 4:54 pmfbr написа:
...
Значи може без сепаратор, но дебИтът пак ще е нисък. А ако направя това с "намааването", ще се увеличи дебИта към радиаторите, така ли?
Вентилът може да се премести. Това че нямам канал в мазето и трябва да източа 100 и кусур литра с кофи, кана за вино и накрая с тиган, е някакъв проблем ... особено ако протече след "профилактиката". Нямам нищо подходящо за сепаратор, освен една бутилка от въздушни спирачки на ремарке :yawinkle: Две-три ... десет заварки и може би ще се получи хидравл. изравнител.

Вентилът, сложен отгоре, разпределя излишъка гореща вода към отоплителния кръг като отбива частта от тази вода до получаване на точно 50°С чрез смесване с охладилата се такава от р-рите. Знам че ти това го знаеш. Пиша за който му е любопитно какво що. Потокът с 25/60 през малкия кръг ще е по-голям отколкото с 25/40. Представи си че главата на вентила се отвори докрай. Тогава ще смесва до получаване на 70 и повече градуси към входа на котела. Е да, ама ние сме задали 65. Така всичката вода ще протича само през малкия кръг. Да кажем че е 1500 л/час. Та тази вода като количество ще е повече в сравнение с 25/40. Два пъти по-мощна помпа е все пак. Като променяме заданието, например завъртаме на 50°С, стенжерът дели същия този "дебИт" на 2 - към котелния и към радиаторния кръг. Да кажем 850 л/час котелен и 650 л/ч радиаторен кръг... примерно. Пак са 1500 като с "гъргарата".
По тази логика за 25/40 ще има някакво увеличено количество гореща вода за отоплителния кръг, т.е. потокът към него би трябвало да нарасне при задание 50 градуса на термоглавата. Интуитивно само предполагам увеличение с около 35% повече вода за отоплителния кръг поради нарасналата стойност "литри на час" в малкия кръг - следствие от по-силната помпа.
ср авг 14, 2019 5:01 pmspeka_rs написа:

Ако погледнеш Трифоне, там дават 1300 л помпа на 60 градуса, ама всъшност дебита към отоплителната система е около 800 ( от който 185 за буфера), така аз си оставам на мнението че трябва по голямата помпа да е на кръг радиатори, а Анди в крайна сметка ще направи каквото той реши.
То и ти гледаш, ама не виждаш.
Ай сега, погледни само дебитите на двете помпи! Няма момент, в който радиаторната да има по голям дебит, без оглед трипътните как смесват.
Освен това, копирал съм я "дословно" и се топля без да съм попитал никого кое как, вече четри сезона. Инсталатор я погледна това лято, не рече да съм га объркал.

Обяснявам- ако радиаторната е с по голям дебит, в един момент буфера ще свърши, ако въобще е бил пълен.

Представи си само, че си бизнесмен, който харчи повече отколкото влага!

Сега си представи, че имаш три (3) щерки, а ти си котелната помпа!
Ако и трите та помпят с повече, отколкото ти смогваш, свършил си са.

Та така и с двете помпи. Котелната дава повече, мааалко повече, та излишъка да се складира в буфера. Нали затуй слагат буфер хората, щот са преоразмерили котела- да има ве.

Та тъй, остани си със мнението, остани и със здраве!

Анди, извинява че не ти обърнах внимание, ама земи погледни и ти, за да не умуваш излишно, щото много е вероятно пак да сгрешиш.
Той, човека, направил си е трудът да сподели знания, а никой не ебава да ги вземе. Само въпроси и ... нищо. Не мога да го разбера тва.
gnt69 - майстор
ср авг 14, 2019 6:25 pmandy_forresite написа:
А според мен ти трябват само секретни вентили на радиаторите да дебитираш водата и да има за всички. И за бойлера също, да не върти водата и от там да губиш дебит. :partyman:
ср авг 14, 2019 7:23 pmgnt69 написа:
ср авг 14, 2019 6:25 pmandy_forresite написа:
А според мен ти трябват само секретни вентили на радиаторите да дебитираш водата и да има за всички. И за бойлера също, да не върти водата и от там да губиш дебит. :partyman:
Руси, сега ма подсещаш, че му бях писал да си монтира задвижка и после да пита Ману, как да я накара да заработи.
Ама наш Анди дибела чутура мързелива такава.
...и ака по чужди теми.
speka_rs - майстор
Само да спомена Трифоне, че Анди не е питал за буфер а за хидраличен изравнител. И това което той казва като проблем е че някой радиатори са му без достатъчно дебит. Така че при неговия проблем по голямата помпа трябва да е при радиаторния кръг.
И аз като теб се топля от 2 години без проблем със буфер само че ползвам по голяма помпа на радиаторния кръг и проблем не съм намерил. Специалисти не са идвали да я гледат щот не ми се е налагало.
ср авг 14, 2019 7:51 pmspeka_rs написа:
Само да спомена Трифоне, че Анди не е питал за буфер а за хидраличен изравнител. И това което той казва като проблем е че някой радиатори са му без достатъчно дебит. Така че при неговия проблем по голямата помпа трябва да е при радиаторния кръг.
И аз като теб се топля от 2 години без проблем със буфер само че ползвам по голяма помпа на радиаторния кръг и проблем не съм намерил. Специалисти не са идвали да я гледат щот не ми се е налагало.
Дибела глава си, ма както и да е. Твойта крава да е мъжка.
Спеца ми монтира газовия котел и го принади след радиаторната ми помпа.
Пелетарника, с буфера, остават НЗ.
Минавам на по високо ниво, демек. Копчи.
Буфера си е хидравличен изравнител, а когато не е нужен- монтира се мъъъничък "буфер"- хидравличен изравнител. Да ти е ясно, значи, ма то кат глеам...бе пак на черното бяло ши кажиш.
Анди пита в чужда тема. Коректно е да си направи своя, щото утре ще рече, че не си му помагал. Освен това, казах му да не говори за втора помпа, без да спомене горепосоченото съвместяващо устройство, а предложението (предположението дали???...) за втора помпа е негово.
Първо да си оправи циркулацията, после да ръси съвети.
Като те чета, мисля че на теб са ти я правили.

Сега виждате ли, като се намесят още няколко да питат, в чужда тема, кво става? Сранье.
шоп - майстор
Анди, а защо не сложиш само една по-мощна помпа?
Да кажем с напор 7-8м
Не ти трябва изобщо втора помпа, ти нали нямаш буфер?
С по-мощната помпа и с баланс ще си грееш и проблемния радиатор.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Профилактика на отоплителната система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: