• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
4799inpl64 - специалист
пет авг 16, 2019 6:50 pmТрифон П.Трифонов написа:
Штъркель
И отвьтре ли?
нед авг 18, 2019 1:24 pm4799inpl64 написа:
пет авг 16, 2019 6:50 pmТрифон П.Трифонов написа:
Штъркель
И отвьтре ли?
Да. Взел съм я за вътре, че там ръждясва котела ми. Отвън е боядисан добре.
filmatoplo - майстор
Преди да запаля камината когато я правих на пелети -я бях пръснал отвътре с черен мат лак уж термоустойчив -стана бонбон ,иде ше ми да я целуна ,но след 2 паления посивя и толкос :rolleyes: :lol: Септември след почиващите ще я почистя основно ,чудя се какво е в тръбичката на запалката -там се нагрява до червено :? а три години без да поглеждам си работи.
andy_forresite - майстор
Имам Елдом 80 л с горна серпентина. Скоро ще стане на 5 год и съм много доволен от него във всички отношения.
Искам да поставя осезател с термоглава Херц (от онези свързани с жичка) върху водосъдържателя, но не знам как да бръкна дотам. Някой би ли помогнал? Сигурно е елементарно, обаче не искам да подхождам ламерски.
Целта е пълна автоматизация без Ел част и съм убеден в ефекта.
Същия бойлер, просто го дупнах и наврях.
Завирането покрай изхода на серпентината върши работа, но температурата в тръбата не е като на казана. Пробил съм на няколко сантиметра в страни. Това гарантира, че няма да има цветомузика, в края на добива.

https://photos.app.goo.gl/WMBAv2MsdL1DKFQu6

Вижда се кабела и можеш да прецениш. Долу е по аналогичен начин. Само не слизай под нивото на серпентината! Можеш да повдигнеш даже няколко сантиметра
andy_forresite - майстор
Добре. Осезателят е дълъг и дебел като средно голям показалец. В разни капилярки не може да се навира.

По принцип вместо кран преди АО може да се завие възвратна клапа. Взех го за клапа де, не знам дали е възвратна. Продаваше се като "екстра". Така съм направил на манометъра в малкия кръг. Идеята е да се сменя манометъра без източване. Дали затваря водата ще разбера като откаже манометъра.
съб сеп 07, 2019 5:32 pmandy_forresite написа:
Добре. Осезателят е дълъг и дебел като средно голям показалец. В разни капилярки не може да се навира.

По принцип вместо кран преди АО може да се завие възвратна клапа. Взех го за клапа де, не знам дали е възвратна. Продаваше се като "екстра". Така съм направил на манометъра в малкия кръг. Идеята е да се сменя манометъра без източване. Дали затваря водата ще разбера като откаже манометъра.
Възвратен клапан за обезвъздушител се казва. Нали аз ти го показах, че и с клипче?!! Като правих парното, сложих на всеки радиатор и с един АО обикалям всички радиатори. Трябва да помниш повече, Анди.

https://photos.app.goo.gl/Bd9Y27oNS7hyXLjd9
За тебе съм го прайл я. Бива ли сига да ма открехваш?
Ей ти ощи един, с демонтаж-монтаж.
https://photos.app.goo.gl/EZDGLUYBk9SmAZab8

Слънчевата ми я правиха професионалисти.
Антон С. - специалист
съб сеп 07, 2019 5:32 pmandy_forresite написа:
Добре. Осезателят е дълъг и дебел като средно голям показалец. В разни капилярки не може да се навира.

По принцип вместо кран преди АО може да се завие възвратна клапа. Взех го за клапа де, не знам дали е възвратна. Продаваше се като "екстра". Така съм направил на манометъра в малкия кръг. Идеята е да се сменя манометъра без източване. Дали затваря водата ще разбера като откаже манометъра.
Мисля, че това ще отговори на някои от въпросите ти Анди :wink:
ср юли 25, 2012 2:35 pmAntonBM написа:
Тани написа:
- ако целта на клапана е да подава САМО гореща вода към серпентината и да байпасира , когато температурата на циркулиращата в серпентината вода е ПОД определена граница, то мястото на датчика е именно на входящата вода , защото само от там със сигурност минава вода независимо от състоянието на клапана
Следователно трипътника ще му върши работа и просто трябва да провери кой ми е нормално затворения изход , за да го свърже към бойлера и да определи правилната температура на превключване !
Има логика в това, което пишеш, но функцията на този 3-пътен вентил според мен е да регулира температурата на бойлера и да спре, когато го затопли.
Когато котела не работи и циркулационната помпа трябва да е спряна. Тя трябва да се включи, след като котела постигне поне 60°. Т.е. студена вода по дефалт, не трябва да влиза в бойлера. Ако датчика е така, както е сложен сега ще тръгне вода 60° и тя бързо ще затвори циркулацията в бойлера.
Този тип вентил, щом е с монтирана тремо-глава (тя натиска стержена) ако се махне главата (и спре да го натиска) ще остане отворен, като аз съм предположил, че тогава подава вода по двата срещуположни извода. Така е и с радиаторите, махнеш ли термо-главата от вентила работят без прекъсване. Когато главата натисне стержена вероятно потока се отклонява по средния изход и се байпасира бойлера. Така той отпада като топлинен товар за котела и той може да намали мощността си. Така е и с 3-пътните вентили на вентилаторните конвектори. Те пускат топлоносителя до достигане на желаната температура на стаята и после се байпасират техният топлообменник и връщат топлоносителя обратно, без да го ползват.
За да няма загуба на топлина от бойлера, когато е спрян котела е достатъчно да се сложи един възвратен клапан, който да позволява циркулация само в посока вход в горната тръба на серпентината, но не и обратно.
Както и да е аз гадая... Без да знам какво е устройството на вентила, всичко е предположение.
viewtopic.php?f=10&t=39041&start=30
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Профилактика на отоплителната система" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: